Неділя, 21 квітня, 2019

Проект «Стіна»: хто відповість за розкрадання на «Європейському валі»

Проект «Стена»

Будівництво проекту «Стіна» почали ще 3,5 роки тому, але зараз «Європейський вал» (як його ще називають) на слуху скоріше не через сам процес будівництва, скільки через корупційну складову.

Проект «Стіна»: вал за 4 мільярди

Витоки масштабного проекту йдуть ще з червня 2014 року, коли заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан передав в адміністрацію Президента України Петра Порошенка інженерний проект та техніко-економічне обґрунтування будівництва укріпленої стіни вздовж кордону з Росією. Її довжина повинна була скласти 1920 км, а вартість – близько 100 млн євро. Ігор Коломойський тоді заявляв, що проект можна виконати за 6 місяців.

Читайте також
Чи вистоїть проект «Стіна» перед натиском корупції

В уряді тоді ще Арсенія Яценюка вхопилися за цю пропозицію. 3 вересня 2014 року, на засіданні Кабміну прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, повідомив, що український уряд розпочинає реалізацію проекту «Стіна», який передбачає облаштування державного кордону з Російською Федерацією. За словами очільника Кабміну це будівництво реального державного кордону між Україною і РФ.

Пізніше уточнили, що в рамках облаштування державного кордону планується обладнати його суцільними ровами шириною не менше 4 м і глибиною 2 м, електронними системами контролю і різними фортифікаційними спорудами, а на морській ділянці встановлять єдину систему оптико-електронного спостереження і фортифікаційні споруди. У першу чергу планувалося обладнати кордони в Чернігівській, Сумській, Харківській та частково Луганській областях. Пізніше таке ж облаштування обіцяли і на кордоні з Кримом.

У жовтні 2014 року прем’єр-міністр Арсеній Яценюк запропонував назвати проект «Європейським валом», очевидно маючи на увазі його захисну функцію Європи.

Перші гроші на проект виділили через 9 днів після прийняття рішення про будівництво, 12 вересня на будівництво направили перші 100 млн грн. В цілому, вся вартість проекту, за підрахунками Держприкордонслужби становила 8,36 млрд грн.

Як повідомив голова Держприкордонслужби України Віктор Назаренко на першому етапі у 2014 році планується витратити 0,1 млрд грн., у 2015 році – 2,67 млрд грн. та у 2016 році – 5,5 млрд грн. Всього вартість облаштування одного кілометра захисної лінії Назаренко оцінює в 3,7 млн грн.

За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка будівництво мало наступні завдання:

– безпека;
– оборона від диверсантів і розвідувально-диверсійних груп;
– зупинка незаконної міграції;
– зупинка передачі зброї, наркотиків, радіоактивних матеріалів та інших заборонених предметів;
– підготовка до запровадження безвізового режиму з Євросоюзом.

Проект «Стіна»: не все гаразд «в датському королівстві»

Вже у 2015 році стали з’являтися сигнали, що на «Стіні» не все добре. У травні прес-служба РНБО повідомила, що голови Донецької та Закарпатської ОДА Олександр Кіхтенко і Василь Губаль отримали догани за зрив термінів будівництва оборонних рубежів. У випадку з Донецькою областю мова явно йшла про будівництво «Стіни». Вже через місяць, у червні, губернатор Донецької області Олександр Кіхтенко був знятий з посади, а його місце зайняв Павло Жебрівський.

Читайте також
Вбивство Авіва Леві: провокація Ірану проти Ізраїлю

Секретар РНБО Олександр Турчинов в ефірі «5 каналу» прямо пов’язав відставку Кіхтенко з невиконанням завдань за темпами спорудження оборонних рубежів.

Мало місце і хронічне недофінансування проекту: за підсумками 2015 року, наприклад, Держприкордонслужба отримала 400 млн грн., хоча за планом повинна була отримати 990 млн грн.

Брак коштів зробила плани навколо «Стіни» менш амбітними і Кабмін 14 травня 2015 року затвердив Розпорядження № 439-р, в якому відводив на «Європейський вал» 2015-2018 рр. і 4,1 млрд грн., з них 1,06 млрд – в 2015 році.

Розпорядженням передбачалося:

– риття протитанкових ровів 4 х 2 метри;
– облаштування невибухових інженерних загороджень;
– фортифікаційне обладнання опорних пунктів і позицій (на 250, 120, 60 та 10 осіб);
– обладнання контрольно-слідових смуг шириною 5 метрів;
– прокладка рокадної дороги;
– закупівля і установка металевих спостережних веж висотою 17 метрів;
– установка систем відеоспостереження;
– встановлення веж спостереження і зв’язку (40 метрів);
– установка бойових дистанційних модулів, обладнання центрів спостереження і бойового поразки.

Проект «Стіна»: у справу вступає НАБУ

Словом, проблеми зі «Стіною» були в наявності і в березні 2016 року НАБУ початок досудове слідство за фактами можливих розкрадань на обладнанні державного кордону.

Правда слідство не поспішало, і поки сталися перші затримання, навколо «Стіни» встигли відзначитися політики.

Так, в липні 2016 року народний депутат України від «Самодопомоги» Олена Сотник на своїй сторінці у Facebook виклала фотографії дротяного паркану з «Єгозою» зверху, назвавши проект Яценюка «ямою вартістю 4 мільярди гривень».

Читайте також
Голосування по ЦВК: «армагедон» для президента скасовується

«Рів (довжиною кілька десятків кілометрів) на Українсько-Російському кордоні з зелененької сіточкою і є та сама «Стіна», яка нас повинна захистити від ворожих вторгнень з боку Російської Федерації. Нагадаю, мова йде про Європейський Вал – «стратегічний фортифікаційний проект» Яценюка, на якому він піарився близько року. Проект знаходиться на стадії будівництва і гроші з бюджету продовжують витрачатися на епічний Вал! В цей же час наші хлопці військові продовжують їздити на допотопній техніці, тому що нібито недостатньо коштів у бюджеті для їх заміни!», – написала Сотник.

У «Народному фронті» назвали звинувачення інсинуацією в інтересах Росії та спробою відволікти увагу суспільства від скандалів, фігурантами яких стали представники «Самодопомоги», включаючи мера Львова Садового.

Проте вже у вересні Держприкордонслужба змушена була визнати, що із запланованих на 2015-2016 роки обсягів робіт їй вдалося виконати лише 12%. Так, з 1133 км протитанкових ровів з бруствером вириті були лише 255 км, з 1129 км рокадних доріг були готові лише 110 км, з 1056 км контрольно-слідових смуг – 40,6 км і так далі. Правда, поясненням того в Держприкордонслужбі назвали хронічне недофінансування – у 2016 році, наприклад, фінансування було лише на рівні 5%.

Взимку розмови навколо «Стіни» замовкли одночасно з припиненням її будівництва на зимовий період.

Проект «Стіна»: 16 мільйонів на вісьмох

Навесні 2017 року після відновлення будівництва «Стіни» в Держприкордонслужбі запевнили, що до кінця року закінчать її облаштування в Харківській області. Проте ці позитивні новини були розбиті НАБУ.

8-9 серпня детективи НАБУ затримали 7 підозрюваних у розкраданні бюджетних коштів на будівництві «Європейського валу», яким інкримінували розкрадання близько 16 млн грн.

Незабаром начальник САП Назар Холодницький повідомив імена підозрюваних:

– начальник управління будівництва Департаменту ресурсного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби Олександр Атаманюк;
– колишній начальник 1 окремого відділу капітального будівництва ДПСУ Володимир Цалко;
– старший офіцер виробничо-технічного відділення 1 окремого відділу ДПСУ В’ячеслав Майданович;
– директор ТОВ «Будцентр «Витязь» Агаверди Аділов;
– директор ТОВ «Агентство захисту інформації» Олександр Кашуба;
– екс-заступник директора ДП «Чернігівський облавтодор» Сергій Значко;
– посередник передачі коштів співробітникам Держприкордонслужби Олександр Хвищук.

У листопаді НАБУ затримало восьмого підозрюваного у справі «Стіни», який є посібником у заволодінні бюджетними коштами чиновниками Держприкордонслужби та керівниками підприємств-генпідрядників.

Схема розкрадань, за словами Назара Холодницкого виглядала як виконання роботи з використанням більш дешевих будматеріалів, з меншими обсягами і не тими технічними умовами які заявлялися спочатку.

Зокрема, як з’ясувалося на суді, на паспорт прибиральниці було зареєстровано підприємство ТОВ «Кіт-Трейд», за допомогою якого три фірми-генпідрядника робіт за проектом «Стіна» відмивали викрадені кошти.

Читайте також
Чому журналісти йдуть у політику і до чого це призводить

Нарешті, 4 липня 2018 року в САП і НАБУ прозвітували про завершення досудового розслідування, яке проводилося детективами антикорупційного бюро, вісьмом підозрюваним у заволодінні коштами державного бюджету України, виділених на інженерно-технічне облаштування українсько-російського державного кордону до районів проведення антитерористичної операції і Автономної Республіки Крим (так званий проект «Стіна»).

Після того, як обвинувачені та їх адвокати ознайомляться з матеріалами слідства буде складено обвинувальний акт та направлено до суду.

Разом з тим в НАБУ підкреслили, що реалізація проекту «Стіна», як і раніше, залишається у фокусі уваги детективів Бюро і ряд епізодів, пов’язаних з цим проектом, виділені в окреме провадження – розслідування за ним триває.

Проект «Стіна»: покровителі залишилися за кадром

Між тим навколо «Стіни» в різний час правоохоронцями відкривалися ще ряд кримінальних проваджень, доля яких невідома або вони вже були закриті. Причому так виходить, що поряд з ними з’являється ім’я міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.

За даними вітчизняних ЗМІ, Національна поліція України відкрила кримінальне провадження, в рамках якого розслідується діяльність харківської фірми «Констракшн груп» про будівництво опорного пункту на 120 чоловік на ділянці «Веселе» Харківського прикордонного загону. Сума договору – 58 млн грн.

Слідчі Нацполіції встановили, що посадові особи не мали мети виконувати будівельні роботи. Зловживаючи своїм службовим становищем, вони підробили акти виконання робіт і заволоділи державними коштами на суму понад 11 млн грн., що є особливо великими розмірами.

Однак про долю справи з літа 2016 року невідомо, що може бути пов’язано з тим, що засновники фірми мають зв’язки зі структурами, близькими до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Зокрема, засновник «Констракшн груп» Ігор Моруса є опосередкованим партнером іншого партнера Арсена Авакова – Андрія Переєденко.

Читайте також
Народ пішов на штурм парламенту: причини і наслідки

Побічно натякали на зв’язок Арсена Авакова зі «Стіною» і в «Українській правді» кажучи про те, що гучна заява ГПУ про розслідування розкрадань на суму 100 млн грн. у липні 2017 року була елементом політичної гри Банкової проти Авакова, як і трохи пізніше обшук у заступника міністра внутрішніх справи Вадима Трояна.

Що це за виробництво в НАБУ і САП тоді так і не змогли відповісти.

У вересні того ж року військова прокуратура направила до суду обвинувальний акт стосовно посадових осіб прикордонної служби щодо розтрати коштів, виділених на проект «Стіна». Щоправда жодних подробиць щодо цього акта, так само як і слідства ГПУ, з тих пір так і не прозвучало.

Цікаво, що сам міністр Арсен Аваков регулярно заявляє про стан готовності «Стіни», тим самим підтверджуючи свій інтерес до проекту і даючи привід для роздумів про його причетність до створення, а можливо і розкрадань на «Європейському валі».

Правда, це може мати і більш прозаїчну причину: залишившись найбільш впливовим представником «НФ» в уряді і затіявши, до того ж, свою політичну гру Арсен Аваков просто намагається піаритися на партійних проектах і захищати їх від критики, оскільки побічно останнім зачіпає і його.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Зеленський проти Порошенка: думка експертів про останні події

Боротьба претендентів на президентське крісло в самому розпалі. При цьому поточна виборча кампані...

6/4/2019

Перший тур виборів президента – найважливіші висновки

В Україні продовжують кипіти пристрасті щодо результату першого туру президентських виборів, який...

2/4/2019

Закон про державну мову змусить говорити українською не тільки чиновників

Верховна Рада планує прийняти закон про державну мову до завершення першого туру президентських в...

20/3/2019

Відставка Нурсултана Назарбаєва: причини зміни влади в Казахстані

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв несподівано оголосив про відхід у відставку 19 березня. ...

20/3/2019