Середа, 12 грудня, 2018

Виїхати чи залишитися: Україні пророкують бум еміграції

Трудовая миграция

Нестабільна внутрішня та зовнішня політична ситуація, падіння національної економіки і рівня життя українців викликало в останніх гостре бажання змінити своє життя на краще. Багато хто вважає виходом із ситуації еміграцію, якщо не назавжди, то, як мінімум, на якийсь час, «на заробітки».

Тенденція виросла настільки, що навіть викликала стурбованість Національного банку України, який вважає це явище важливим фактором, що впливає на рівень інфляції в Україні та на ринок праці у країні.

Нацбанк стурбований еміграцією з України

В Україні за останні кілька років посилилася як внутрішня, так і зовнішня трудова міграція, що було зумовлено військовою агресією, економічною кризою та погіршенням добробуту домогосподарств, а також високим рівнем безробіття серед молоді.

Найчастіше українці виїжджали на заробітки до Польщі, Росії, Італії та Чехії. До того ж, за останні роки потоки українських мігрантів до Польщі істотно виросли (на фоні зростання економіки Польщі, спрощення правил працевлаштування, надання цілого ряду переваг і можливостей для українців, які мали карту поляка, спрощення перетину кордону завдяки безвізовому режиму з країнами ЄС). У той же час, еміграція до Росії зменшилася, в тому числі через складні міждержавні відносини.

Читайте також
Затребувані спеціальності на ринку праці

«Згідно з даними Eurostat, 87% дозволів на проживання, які українці отримали в ЄС у 2016 році, їм надала Польща. За даними Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики Польщі, 95% усіх дозволів на працевлаштування, виданих Польщею у першому півріччі 2017 року, отримали українці», – повідомляється у звіті НБУ про інфляційні ризики.

Міграційні процеси можуть посилитися у найближчі роки, зокрема, українці будуть частіше їхати до Польщі. Додатковим ризиком активізації трудової міграції з України є збільшення кількості студентів, які отримують освіту за кордоном.

Еміграція з України: виїхати хочуть від 35 до 65% українців

Соціологічні опитування свідчать про те, що кількість бажаючих виїхати за межі України на постійне місце проживання складає не менше третини від загальної кількості жителів країни, хоча може коливатися у досить великих масштабах.

Так, у серпні 2016 року, згідно з даними опитування TNS Online Track, кількість українців, готових переїхати на постійне місце проживання за кордон значно збільшилась порівняно з вереснем 2015 року – до 65% громадян.

Серед бажаючих виїхати, третина респондентів не мають можливості це зробити, 8% хотіли б виїхати тимчасово, поки ситуація не стабілізується, а 20% хотіли б виїхати за кордон на постійне місце проживання.

Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» у вересні 2017 року, за кордон на постійне місце проживання хотіли б виїхати 35% проти 30% у 2016 році.

Украинцы решают уезжать или оставаться

Найбільше українців, які б хотіли жити за кордоном, у Західній Україні – 41%. В інших регіонах України, бажаючих емігрувати приблизно однакова кількість – від 32 до 34%.

Цікаво, що найбільше хоче виїхати молодь (18-35 років) – 53%. Найменше переїзд за кордон цікавить людей похилого віку (50+) – лише 19%. Також більше готові до еміграції з вищою освітою та добре забезпечені люди. Частіше готові до переїзду чоловіка (24%).

Основним мотивом для еміграції українці називали надію отримати кращі умови для життя – 64% респондентів, бажання забезпечити краще майбутнє для дітей – 34%, відсутність гідної роботи в Україні – 23%, бажання отримати кращу освіту – 12%.

Згідно з офіційними даними Держстату, в січні-листопаді 2017 року в країну прибули 398 тисяч 988 чоловік, а залишили 391 тисяча 99 осіб.

Дослідження Expat Insider свідчить про те, що більше половини українських мігрантів, 4,4 млн. чоловік, проживають у РФ, по 1,2 млн. чоловік – у Канаді та Польщі, 940 тис. осіб – у США, 500 тис. осіб – у Бразилії. У той же час, наприклад, в Італії проживає 231 тис. українців, а в Німеччині – 230 тис.

У результатах дослідження не зазначено, чи мова йде про мігрантів останніх років, громадян України, або ж статистика враховує й тих, хто отримав громадянство країн проживання та тих, хто переїхав багато років тому або їх нащадків, які народилися вже за кордоном.

Читайте також
Дослідники назвали найкращий час для роботи

Згідно з даними МЗС України, станом на червень 2016 року за межами країни легально проживали понад 5 млн. українців і це число постійно зростало.

Так, у грудні 2017 року посол України в Польщі Андрій Дещиця повідомив, що в Польщі живуть і працюють понад мільйон українських емігрантів.

Східна і Центральна Європа радіють емігрантам з України

Охоче назустріч бажанням українців ідуть багато країн Центральної і Східної Європи, які раніше пережили масову еміграцію власних громадян. Зараз вони відчувають брак робочої сили і тому готові приймати українців.

Так, у Чехії вирішили вдвічі, з 9600 до 19600 осіб, збільшити квоти на прийом робітників із України. Про це повідомив міністр закордонних справ Чехії Мартін Стропніцкій.

Більш відверто на користь українців висловилися в Польщі.

Із січня 2017 року в країні підняли зарплату для українців, година роботи яких тепер коштує 13 злотих або 89 грн. За день роботи, таким чином, «набігало» в середньому 712 гривень.

Справжню революцію в інтересах українських заробітчан Польща влаштувала у червні, після скасування візового режиму з ЄС для громадян України, коли законодавчо дозволила нашим співвітчизникам, які в’їхали у країну за біометричним паспортом, влаштовуватися на роботу без додаткових договорів.

Читайте також
5 навичок, які будуть необхідні працівникам у найближчому майбутньому

У розмові з місцевими журналістами голова правління Національного банку Польщі Адам Глапинский назвав українських працівників важливим фактором розвитку національної економіки. Про це повідомляє Deutsche Welle.

«Дефіцит кваліфікованих кадрів Польща відчула особливо гостро в останні роки. За цей період у країні спостерігалося стійке економічне зростання і скорочення рівня безробіття. У грудні 2017 року показник безробіття в Польщі становив 6,6%, а ріст ВВП досяг рівня в 4,5%», – йдеться в повідомленні.

Однак, проблемними для польського ринку праці виявилися такі негативні тенденції як старіння населення та трудова міграція серед молодих поляків у багаті країни Західної Європи. У країні з 38-мільйонним населенням працюють тільки 16 млн. чол. За оцінками польського Союзу підприємців і роботодавців, країні не вистачає мінімум 5 млн. додаткових працівників для забезпечення стабільного економічного зростання.

Еміграція з України: отримати польське громадянство, як і раніше, непросто

Сьогодні поляки видають два типи документів, які є формою дозволу на довгострокове перебування: дозвіл на постійне проживання, який можуть отримати власники «Карти поляка» та чоловік/дружина громадян Польщі, а також статус довгострокового резидента ЄС – для трудових мігрантів.

Статус резидента отримати непросто й зараз. Через вимогу безперервно проживати в Польщі протягом 5 років, легально працюючи, статус резидента щорічно на 38-мільйонну країну отримують кілька сотень іноземців. Зараз пропонують зобов’язати потенційних заявників ще й здавати повноцінний державний іспит на знання польської мови, який може стати проблемою, особливо для людей старшого віку, які працюють у невеликих містах.

Читайте також
Шахраї були, є і будуть: сучасні способи обману

Власники «Карти поляка», як особи, які мають польське коріння, з 2016 року можуть отримати дозвіл на постійне проживання відразу після переїзду до Польщі, а через рік – паспорт громадянина країни ЄС та грошову допомогу. В результаті, багато українських трудових мігрантів намагаються знайти у себе польське коріння або купують фіктивні документи.

За даними соцопитувань, найбільше українці хотіли б працювати у Німеччині, Польщі, США, Канаді, Чехії, Італії, Великобританії, Франції, Швеції, Ізраїлі, Іспанії, Нідерландах та Росії.

«Диванна» еміграція з України не страшна

Втім, між настроєм виїхати закордон і реальними можливостями зробити це існує прірва: навіть соцопитування по-різному оцінюють кількість українців, охочих емігрувати – від 35% до 65% опитаних, зрозуміло такий широкий діапазон вже свідчить про те, що для багатьох еміграція більше схожа на мрію, яка поки залишається нереалізованою.

Експерти акцентують увагу на тому, що при формально великих цифрах бажаючих емігрувати, якісь реальні кроки до цього роблять не більше 10% потенційних «емігрантів».

«Коли тих, хто заявляє, що хотів би поїхати, питаєш, які кроки вони робили для здійснення своєї мрії: дізнавалися про умови працевлаштування, почали вчити мову країни, мають закордонний паспорт, то з’ясовується, що таких близько 10%. Реально ж виїжджають з України ще менше», – говорить експерт аналітичного центру CEDOS Олександра Слободян.

Не сприяють еміграції українців і труднощі з отриманням громадянства іншої країни.

Як ми вже зазначали, у тій же Польщі, що створює сприятливі умови для українських «заробітчан», отримати громадянство важко, фактично це можливо лише за кількох умов.

Читайте також
Чому українська кухня не стає «спадщиною» ЮНЕСКО

На жаль, немає відкритої статистики про кількість українців, які отримали громадянство інших країн у 2017 році, хіба що в Російській Федерації відзвітували про набуття російського громадянства понад 85 тис. українців, ще 96 тис. отримали дозвіл на тимчасове проживання, що є необхідним етапом на шляху отримання громадянства РФ, хоча і не завжди цим закінчується. Втім, враховуючи необхідні вимоги для отримання громадянства Росії (від 1 до 3 років проживання в країні) всі ці люди явно покинули Україну набагато раніше.

Трудова еміграція з України – так для всіх краще

Як не парадоксально, але найбільш «вигідною» формою еміграції для українців залишається трудова.

Заробітна плата українських заробітчан, яку вони отримують за кордоном, як мінімум, удвічі вища, ніж середня по Україні і становить 15-16 тис. грн., а грошові перекази, які надсилаються на батьківщину перевищують прямі іноземні інвестиції в економіку України і становлять, в еквіваленті, до 30% державного бюджету або 6,5% ВВП.

Так, за офіційними даними у 2016 році Україна отримала 4,4 млрд. дол. прямих іноземних інвестицій і одночасно 5,4 млрд. дол., за даними НБУ, перерахували додому українські «заробітчани». У Всеукраїнській асоціації компаній з міжнародного працевлаштування заявляють, що загальна сума вливань грошей від «заробітчан» у 2016 році склала 7 млрд. грн. або 6,5% ВВП.

За січень-вересень 2017 року, згідно з даними НБУ, за допомогою системи переказу коштів, створених як резидентами, так і нерезидентами, перераховані в Україну 1,747 млн. дол. Цікаво, що прямі іноземні інвестиції в 2017 році склали 2,3 млрд. дол.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Нові містобудівні норми: чи зміниться щось в Україні

Осінь 2018 року стала досить насиченою для українців в плані нововведень. Серед останніх варто до...

12/10/2018

Продаж «Кузні на Рибальському»: афера чи угода року

Президент анонсував продаж свого столичного активу – заводу «Кузня на Рибальському». Новим власни...

12/10/2018

Судова реформа в Україні: зарплати, кадри, рішення

Стан судової системи в Україні довгі роки викликає постійні нарікання українців і часто вони біль...

11/10/2018

Вибори-2019: Андрій Садовий вирішив податися президенти

В полку кандидатів у президенти України прибуло: слідом за мером Глухова Мішелем Терещенко про св...

10/10/2018