Cубота, 21 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.22
EUR
32.47
RUB
0.430

Чому гроші люблять рахунок і тишу

финансовая грамотность

На думку експертів, фінансова грамотність українців залишає бажати кращого. Наших співгромадян можна скільки завгодно закликати «Подбайте про пенсії заздалегідь!», «Відкладайте заощадження!», «Керуйте своїм фінансовим майбутнім!», але всі ці заклики так і залишаться порожніми гаслами. Українцям, на жаль, зрозуміліше і ближче завжди була фраза з «12 стільців»: «Не вчить мене жити, краще допоможіть матеріально!».

До того ж, більшість наших співвітчизників впевнені: фінансові знання потрібні лише багатим, а бідним просто нічим управляти!

Тим часом, через невігластво в сфері фінансової грамотності, українці можуть виявитися не в змозі забезпечити собі гідний рівень добробуту навіть при хорошій зарплаті. До того ж фінансовою безграмотністю одних можуть скористатися інші, що призводить зовсім вже до сумних наслідків.

Економісти впевнені: нашим співгромадянам потрібно розповідати не стільки про курс долара, відсотки за депозитами і ризики на ринку біткоінів, скільки про базові речі, необхідні кожному в повсякденному житті. Наприклад – про необхідність економити і відкладати заощадження, вести фінансовий облік і планування на всіх етапах життя, про знання елементарних правил захисту від шахраїв тощо.

Іншими словами, важливо не тільки заробити гроші, але і не втратити їх і не допустити затягування в боргову трясовину.

Гроші люблять рахунок – фінансова грамотність

Експерти кажуть, що фінансового грамотну людини відрізнити дуже легко. Його найголовніша якість полягає в тому, що він розуміє: гроші люблять рахунок! І вміє їх рахувати.

Читайте також
Як заробляють на митниці

Наприклад, звичайна людина навіть на прямі питання про гроші відповідає дуже ухильно і обтічно: зарплата середня, відкладати не виходить, кредити намагаюся погашати вчасно тощо.

На відміну від нього, у фінансово грамотної людини є дуже чіткі відповіді на кожне питання: зарплата – 10 тис. грн. в місяць, ще 6-7 тис. грн приносить підробіток, на оплату комуналки йде 18% доходу, на виплату кредиту – 10%. За рік мені необхідно зібрати 20 тисяч гривень на відпочинок – для цього кожен місяць я відкладаю по 1700 грн.

Різниця між цими двома підходами до грошових питань очевидна. І можна з упевненістю говорити, що друга людина має набагато більш стійке фінансове становище, адже, завдяки своєму вмінню рахувати, вона має певні переваги.

По-перше, у нього не виникають ситуації, коли гроші раптово закінчилися, а до зарплати ще два тижні.
По-друге, він грамотно оптимізує свої витрати, і його економія не означає втрати якості товарів і послуг.
По-третє, він швидше досягає своїх фінансових цілей – хоча б тому, що вони у нього чітко визначені.
По-четверте, йому не вийде продати непотрібний товар або послугу, або товар за завищеною вартістю.
І, нарешті, він, швидше за все, не стане заручником боргових зобов’язань, оскільки навряд чи візьме свідомо невигідний кредит.

На відміну від нього, людина, що не має звички рахувати гроші, буде мати безліч фінансових проблем. Недарма деякі економісти визначають етимологію слова «злидні» як «не брати до уваги».

Читайте також
Україна в очікуванні світових брендів

Є й інші тлумачення цього слова – наприклад, «немає рахунку» (по всій видимості, банківського). І дійсно: помічено, що бідні люди не довіряють банкам, рідко користуються картами, вважаючи за краще готівкові, але при цьому постійно беруть позики – «адже треба на щось жити!» У результаті – боргова яма і та сама убогість. У підсумку ми все одно прийшли до того ж, з чого почали – всі проблеми виходять з фінансової безграмотності.

І на закінчення кілька прикладів, що саме ще входить в поняття «невміння рахувати гроші» крім тих, що вже були озвучені вище. Ось лише кілька показових дій і «аргументів»:
– Ну і що, що в тому магазині, що я була вчора, на 10 грн. дешевше? 10 гривень – не гроші!
-Куплю собі новий гаджет. А то з цим старим ганебним телефоном мене, напевно, і на роботу не візьмуть!
-Всі знають, що на харчуванні економити не можна! Так що куплю-ка я собі баночку ікри. Причому, найдорожчою.
– Я давно собі хотіла таку сумочку як у сусідки – а то і в театр не з чим вийти. Правда, в театр я не ходжу, але зате вчора отримала премію, так що сумочку можу собі дозволити!
– Збирати гроші з такою інфляцією і девальвацією як в Україні, немає сенсу! Адже вони завтра знеціняться, і навіть згадати буде нічого!

Гроші люблять тишу – фінансова грамотність

А ще гроші люблять тишу. Цю фразу приписують американському мільярдерові Джону Рокфеллеру, і якщо це дійсно так, то твердженням можна вірити. До того ж і економісти не втомлюються повторювати: цей принцип діяв в усі часи!

Що означає ця «тиша»? Говорячи простою мовою, чим людина менше поширюється про свої фінансові справи, тим краще!

Чому це так важливо?
Почнемо з того, що чим менше людина буде розповідати про свою успішність і відсутності фінансових проблем, тим менше навколо нього буде бажаючих позичити грошей до зарплати, шахраїв і просто тихих заздрісників.

«Коли людина починає хвалитися своїми заробітками навіть найближчим друзям і родичам, це зовсім не означає, що вони теж будуть радіти разом з ним. Нерідко трапляється навпаки: це породжує заздрість і негатив, – вважає психолог Марина Деркач. – І ця негативна енергетика впливає в «зворотну сторону», руйнуючи плани аж до повного провалу. Є і ще один момент: родичі, друзі, колеги і навіть сусіди чомусь починають думати, що раз у вас все так добре, то допомогти їм матеріально – ваш святий обов’язок. І відмова в такій допомозі здатна зруйнувати не тільки перевірену роками дружбу, а й родинні узи!».

Крім того, гроші, якщо можна так висловитися, «не люблять» порожніх розмов, понтів, пафосу. Китайська мудрість вчить: «Не варто говорити, якщо це не змінює тишу на краще». Так ось, розмови про багатство – це трата енергії, яка йде в порожнечу. Гроші “чекають” не розмов, а роботи, яка примножує їх, роблячи їх сильніше.

Читайте також
Агробарон Олег Бахматюк: борги – Україні, барону – держдотації

Є в цій фразі і цілком практичний сенс. Наприклад, у вас з’явилася відмінна бізнес-ідея, яка, як ви думаєте, принесе вам гарний прибуток. Погодьтеся, нерозумно було б розповідати про неї направо і наліво, в кінці кінців домігшись лише того, що ідею «підхопить» і реалізує хтось більш швидкий і спритний. Тобто найправильніше – тримати цю ідею потай від усіх, аж до її реалізації.
А економіст Андрій Мартинюк нагадує народну мудрість про те, що «мовчання – це золото». І наполягає: наші предки порівнювали мовчання з прибутковим інвестиційним інструментом не дарма!

Ознаки фінансової успішності

Критерії фінансової успішності в загальних рисах вже давно визначені, і в них немає ніякого секрету. Отже, фінансово грамотна людина:
* Витрачає менше, ніж заробляє і відкладає заощадження.
* Постійно вчиться, підвищує свою кваліфікацію і, відповідно, збільшує свої доходи.
* Має кілька джерел доходів.
* Веде облік витрат і доходів, має короткострокові і довгострокові фінансові плани.
* Розуміє основи інвестування і вивчає об’єкти приватних інвестицій.
* Формує резерви для вирішення непередбачених ситуацій.
Дізналися себе хоча б в кількох пунктах? Значить, ви на правильному шляху до фінансової грамотності та успішності!

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018