Неділя, 16 грудня, 2018

Небезпечні ґаджети: чого варто остерігатися

Практично все, що нас оточує – шкідливо. Більша частина смачної їжі шкідлива для здоров’я, мило сушить шкіру, телевізор і книги псують зір, а навушники – слух.

Відмовитися від усього, що приносить шкоду людині, у наших реаліях неможливо, але звести до мінімуму щоденні ризики можна.

Смартфон як небезпечний ґаджет: не заряджайте у спальні

Смартфони стали невід’ємною частиною нашого життя. У 2023 році обсяги продажів смартфонів складуть 1,85 млрд. одиниць на рік, тобто, через п’ять років у всьому світі в день буде продаватися 5 млн. пристроїв. Такі прогнози зробили в ході останнього дослідження Deloitte Global у сфері розвитку галузей високих технологій, медіа та телекомунікацій.

Очікується, що до кінця 2023 року понад 90% дорослого населення розвинених країн матиме смартфони, до того ж, їх власники користуватимуться ґаджетами в середньому 65 разів на день.

У звіті Deloitte Global наголошується, що майже половина власників ґаджетів настільки стурбовані надмірним використанням своїх мобільних пристроїв, що спробують обмежити «спілкування» зі смартфонами.

Варто зауважити, що ці побоювання не безпідставні, і в ЗМІ регулярно з’являються повідомлення про небезпеку смартфонів. Виявляється, любителів ґаджетів підстерігають десятки небезпек:

  • Погіршення зору. При тривалому читанні зі смартфона очі втомлюються, тому що підсвічування розташована за екраном і спрямована прямо в очі.
  • Стреси. У людей виробляється залежність від лайків.
  • Психічні розлади. Від синдрому уявного дзвінка, коли людина нібито чує свій рінгтон до намофобии – страх залишитися без мобільного телефону.
  • Шкода від радіовипромінювання, бактерії. Різні дослідження показують, що на корпусі смартфона бактерій в рази більше, ніж в громадському туалеті.
  • Витрачений даремно час.
Читайте також
Чому українська кухня не стає «спадщиною» ЮНЕСКО

У кінці минулого року опубліковані результати чергового дослідження, і знову небезпека: сусідство ночами пристрою, який заряджається – серйозний фактор появи важких захворювань, оскільки під час такої зарядки акумулятор пристрою стає особливо небезпечним для людини. Вчені пояснили: під час сну в людському організмі знижуються функції захисної системи, що підвищує чутливість до випромінювання від пристрою, який заряджається, що, в свою чергу, може призвести до подразнення шкіри, головних болів і навіть раку шкіри.

Словом, американські дослідники закликали не заряджати мобільні пристрої біля ліжка і уточнили, що, на жаль, звичку підключати смартфони до «зарядки» поруч із ліжком мають, за різними оцінками, близько 70% людей.

Ноутбук як небезпечний ґаджет: робіть перерви

Небезпеки підстерігають нас із перших хвилин роботи з ноутбуком. Справа в тому, пояснюють експерти, що під час роботи на клавіатурі, клавіші якої розташовані прямими рядами, доводиться згинати кисті рук, що призводить до хворобливих відчуттів і навіть захворювань. Експерти радять відмовитися від традиційної «прямої дошки» на користь ергономічної клавіатури, а також щогодини робити перерви на 10-15 хвилин.

Ще одним серйозним джерелом небезпеки є монітор. Виявляється, оптимальна яскравість екрану повинна збігатися з яскравістю освітленого аркуша паперу, щоб очам користувача не доводилося заново налаштовуватися, якщо потрібно відвести погляд від монітора. Коли яскравість екрану і навколишніх предметів сильно відрізняються один від одного, необхідність постійно налаштовуватись викликає значне додаткове навантаження на очі.

Серйозна небезпека полягає у нагріванні нижньої частині ноутбука. Якщо працювати, поклавши «ноут» на коліна або на живіт (багато людей віддають перевагу роботі лежачи), цей перегрів стає дуже помітним і небезпечним, особливо для чоловіків, про це попереджають і самі виробники в керівництві з експлуатації. Тому, використовувати власне тіло в якості підставки для ноутбука все ж не варто.

Планшет як небезпечний ґаджет: не тримайте довго у висячому положенні

В останні роки рекордної популярністю стали користуватися планшети, а це, в свою чергу, є показником того, що дуже скоро вони можуть витіснити на другий план інші ґаджети. Між тим вони не менш небезпечні своїх «побратимів». І до проблем із зором і сном додаються інші, «планшетні» неприємності.

Дослідження показують, що постійний вплив високочастотного електромагнітного випромінювання призводить до неуважності і зниження інтелектуальних здібностей. Крім того, порушується координація рухів рук: через те, що рука постійно ковзає по сенсорному екрану, фактично повторює одні і ті ж рухи, виконувати команди мозку (писати від руки, кидати м’яч і т. д.) стає складніше.

Читайте також
Шахраї були, є і будуть: сучасні способи обману

Окрема тема для обговорення – тривале «зависання» у фізіологічно незручних позах, що провокує виникнення проблем із шийним відділом хребта (він викривлюється від постійного нахилу голови) та правою рукою (повторення одноманітних дій призводить до пошкодження сухожиль і нервів зап’ястя – так званий тунельний синдром).

Виконувати поради медиків, аби мінімізувати всі ці неприємні наслідки, не так вже й складно. Досить тримати планшет під кутом 30°, не тримати його довго у висячому положенні, коли читаєте читанні, не сильно тиснути на екранну клавіатуру, тримати зап’ястя прямо, стежити за поставою і робити перерви кожну годину.

Навушники як небезпечний ґаджет: тільки великі навушники-накладки

Щоб мінімізувати шкоду для очей під час читання книг з електронних пристроїв, особливо у транспорті, експерти радять слухати аудіокниги. І, таким чином, підводять нас до ще однієї проблеми.

Про шкоду навушників також написано чимало. Наприклад, є такі дані: потужність звуку, який відтворює пристрій, складає приблизно 110-120 децибел, що впливає на вуха людини з такою ж силою, як ревіння реактивного двигуна, коли людина стоїть на відстані в 10 метрів від нього.

Не дивно, що туговухість у наш час значно «помолодшала». Якщо раніше цим захворюванням страждали в основному літні люди старше 70 років, то зараз цей діагноз часто ставлять вже у 30-40 років. Пов’язують цю сумну статистику саме з масовим поширенням навушників і звичкою постійно слухати музику.

На першому місці за небезпекою стоять вакуумні навушники, які цінуються за найвищу концентрацію і ізолюють від звуків навколишнього світу. Шкода від цих навушників полягає не тільки в тому, що вони завдають «прицільний удар» на барабанну перетинку, але і в тому, що людина може не почути сигнал небезпеки, наприклад, переходячи вулицю. І, звичайно, не варто включати відтворюючий пристрій на повну потужність.

Навушники-вкладиші, які зазвичай йдуть у комплекті до багатьох моделей телефонів і плеєрів, завдають набагато меншої шкоди. Напрям звуку в них сконцентрований так, що практично уся вихідна звукова хвиля спрямована в слуховий прохід.

Менш шкідливі накладні навушники, які часто використовуються спортсменами під час занять. У таких пристроях динаміки з’єднані дужкою, а звук до барабанної перетинки надходить не безпосередньо. Правда, оскільки звукоізоляція досить низька, музику доводиться слухати голосно, а це, в свою чергу, посилює негативний вплив.

Читайте також
Фінансове виховання дітей: названі 5 основних помилок

З усіх існуючих навушників найменш шкідливі моніторингові (закритого типу), у яких великі накладки, найчастіше, повністю обхвачують вуха. Велика частина звуку спочатку впирається у вушну раковину і вже після цього обхідним шляхом надходить до барабанної перетинки. Саме такі навушники використовують професіонали: аудіотехніки, музиканти, звукорежисери.

Телевізор як небезпечний ґаджет: головне – не зловживати

Про шкоду звичного телевізора написано чимало. За десятки років існування телебачення вчені накопичили цілий список претензій: від небезпеки для зору, яка особливо підвищується від перегляду програм у темряві, до набору ваги, до чого призводить шкідлива звичка їсти перед телевізором.

І ось нещодавно виявилося, що дивитися телевізор насправді ще більш шкідливо, ніж вважалося. Нову небезпеку виявили співробітники Вермонтського університету (США), зв’язавши перегляд телепередач з венозною тромбоемболією. До того ж, медики стверджують: від небезпечного процесу не рятує навіть фізична активність.

Для венозної тромбоемболії характерне утворення згустків крові у венах, що підвищує ризик інфаркту та інсульту. Дослідження показали, що у любителів телевізійних програм і серіалів тромби зустрічаються майже вдвічі частіше, ніж у тих, хто дивиться телевізор рідко або не дивиться зовсім.

Медики наголосили: час пішої прогулянки – це мало, і людям бажано якомога більше рухатися протягом усього дня.

Залишається додати, що раніше вчені з Австралії прийшли до невтішного висновку: звичка щодня дивитися телевізор є однією з причин передчасної смерті.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Нові містобудівні норми: чи зміниться щось в Україні

Осінь 2018 року стала досить насиченою для українців в плані нововведень. Серед останніх варто до...

12/10/2018

Продаж «Кузні на Рибальському»: афера чи угода року

Президент анонсував продаж свого столичного активу – заводу «Кузня на Рибальському». Новим власни...

12/10/2018

Судова реформа в Україні: зарплати, кадри, рішення

Стан судової системи в Україні довгі роки викликає постійні нарікання українців і часто вони біль...

11/10/2018

Вибори-2019: Андрій Садовий вирішив податися президенти

В полку кандидатів у президенти України прибуло: слідом за мером Глухова Мішелем Терещенко про св...

10/10/2018