Середа, 12 грудня, 2018

Шахраї були, є і будуть: сучасні способи обману

схемы мошенников

Остап Бендер знав 400 відносно чесних способів відібрати гроші у населення. Автори знаменитих романів про пригоди сина турецького підданого сьогодні були б осоромлені: сучасні «остапи бендери» проявляють набагато більшу винахідливість і пристосовність до нинішніх реалій. Велика частина шукачів легкої наживи орудують у мережі – тут і витрати мінімальні, і легше залишитись невідомим. Але і в «реалі» їх теж чимало.

Спосіб 1. Можеш дати шахраям свій номер телефону

Останнім часом у соцмережах популярний такий метод шахрайства. Несподівано незнайомий чоловік (скоріше за все, не має з вами навіть спільних друзів) ошелешує таким повідомленням: «Привіт! Як поживаєш? Все нормально? Як справи? Можеш написати свій номер мобільного телефону?»

Можете, звичайно, поцікавитися хто цей раптовий доброзичливець, але чіткої відповіді не отримаєте. А ось на питання, навіщо гостю вашої сторінки терміново знадобився ваш телефон, відповідь буде! Суть його буде такою: телефон вашого співрозмовника нібито в ремонті (загубився), а йому терміново необхідно прийняти від когось повідомлення, тому він просить зробити це замість нього. Довірливі й відкриті люди ведуться на це шахрайство, про що згодом шкодують. Адже отримавши номер телефону, можна надіслати на нього, шкідливе повідомлення, яке, приміром, з’їсть усі ваші кошти на рахунку.

Щоб не попастися на цю вудку, треба  лише замислитись: а як же «безтелефонний» товариш збирається повідомити комусь ваш номер? Якщо за допомогою інтернету, то навіщо йому тоді інший спосіб зв’язку?

Спосіб 2. Шахраї просять «відправити 12 листів»

Вже кілька років по інтернету гуляє такий текст: «Потрібна допомога! SOS! Треба допомогти! Розішли, будь ласка, кому можеш. Помирає 10-місячна дитина, у неї пухлина головного мозку, терміново потрібна операція, потрібен донор, група крові третя негативна, тел: 8-950-1950-942. У батьків дитини недостатньо грошей, а Ерuls і Оnеt погодилися їм допомогти. Оnеt перевіряє, скільки людей отримали лист. За кожні надіслані 3 листи батьки дитини отримують на рахунок 32 рублі. Якщо ти відправиш мінімум 12 листів, то у тебе в профілі з’явиться позначка «Дякую».

Читайте також
Віра громадян в Україну

Це, так би мовити, російський варіант. Жителям України розсилається цей текст з двома поправками: код 950 замінюється на 095 , але номер залишається той же, і замість 32 рублів вказують 32 гривні. Такі мінімальні правки однозначно вказують на те, що ми маємо справу зі спамом від шахраїв. Оскільки наміри пройдисвітів у даному випадку на перший погляд не очевидні, розглянемо цей вид шахрайства детальніше.

Перш за все, у цьому випадку мова йде про хитрих спамерів. Багато поштових сервісів та соціальні мережі різними методами активно з ними борються. І щоб обійти ці перепони, фірми, що прагнуть звернути нашу увагу на їх товари або сайти, діють через подібні розсилки. Адже в такому випадку розсилають спам не вони, а довірливі користувачі своїм друзям, і далі по ланцюжку поширюється інформація про нібито хвору дитину (або інша жаліслива історія).

Вам це здається дрібницею? Не варто бути такими впевненими. Epuls і Onet – це фірми, які надають послуги комерсантам за розповсюдженням спаму. Означає, що їм насамперед потрібні користувачі, яких легко обдурити – люди з критичним мисленням, які аналізують і перевіряють сумнівну інформацію. Отже, довірлива людина знайшлася, повірила в описану історію і почала розсилку. От і все! Її координати зафіксовані. Також у листі прихований спеціальний код-скрипт, який збирає усю інформацію про комп’ютер користувача, а всі його особисті дані відправляться прямо до замовника спаму. Як він буде їх використовувати? Про це ви можете і не дізнатися.

Отже, якщо ви отримали підозрілий лист, як можна швидше його видаліть (краще і з  кошика теж). Якщо ж сумніваєтеся, що комусь дійсно потрібна допомога і ви готові її посильно надати, дотримуйтеся деяких порад.

Читайте також
Фінансове виховання дітей: названі 5 основних помилок

Отже, вам повідомляють, що комусь, наприклад, потрібна термінова операція. Досвід показує, що мінімум 95% цих листів поширюють шахраї. Або такого хворого не існує у природі, або діагноз зовсім інший, або ж збором коштів займаються зовсім не родичі, а сторонні люди, які збирають їх на власні потреби (наприклад, на поїздку на Мальдіви). Звідси висновок: спочатку з’ясуйте, чи є така людина, який у неї діагноз і хто саме отримає кошти.

Спосіб 3. Шахраї повідомляють, що залишився товар із виставки

Заради справедливості варто зазначити, що сучасні шахраї не соромляться виходити і в реальне життя, до того ж тут теж час від часу з’являються нові способи. І ось один з них.

Як правило, небезпека підстерігає водіїв, чий зовнішній вигляд або автомобіль свідчать хоча б про якусь мінімальну платоспроможність.

Спочатку обирається зручний момент. Наприклад, чоловік, який вийшов із супермаркету і перевантажує продукти з візка у багажник. До нього підходять і починають невинну розмову: типу, як проїхати на найближчу заправку, або по якій дорозі виїхати з міста на аеропорт. Після докладного пояснення людина, нібито намагаючись щиро подякувати із довірою в голосі повідомляє: мовляв, їде додому з виставки (ярмарку), залишилися виставкові зразки товару (найчастіше набори каструль, посуду або іншого кухонного приладдя, одяг тощо). Мовляв, у літаку доведеться платити за перевищення ваги, викинути – рука не піднімається, так чому б не віддати хорошій людині?

Читайте також
Чому гроші люблять рахунок і тишу

Як показує практика, мало хто відмовиться від безкоштовного набору каструль або чайного сервізу. І, навіть, якщо ви скромний і почнете відмовлятися, шахраї за кілька хвилин легко «дотискують». А після того, як більша частина товару перевантажена в багажник, «благодійник» задумливо говорить: «Слухай, може, хоч щось заплатиш? Не дивлячись на те, що це виставковий зразок, він коштує чималих грошей!»

Далі вимога заплатити за «подарунок» стає все наполегливішою, і відмовитися людині, яка не звикла до конфліктів, виявляється дуже непросто.

«На жаль, люди досі вірять в «безкоштовний сир», забуваючи про мишоловку, – говорить психолог Марина Деркач. – У даному випадку шахраї використовують відразу декілька психологічних прийомів.

Пастка перша: річ, яку людина вже тримає в руках і яку вже сприймає як свою, їй психологічно складніше відпустити. І це вже не «непотрібний набір незрозумілих каструль», а «особисте майно». Друга пастка в народі називається «поклади палець в рот, так він усю руку відкусить». Погодившись з тим, що прохання заплатити «хоч щось» цілком справедливе, людина робить перший крок до того, щоб розлучитися з дуже великою сумою».

Цікаво, що цей спосіб набирає обертів не тільки в Україні, і Росії, але і в більш-менш розвинених країнах ЄС. У поліцію досить часто надходять повідомлення про спроби продати людям товари за завищеною ціною саме за такою схемою. І досі чимало довірливих громадян потрапляють у ситуації, які закінчуються покупкою непотрібних речей. Наприклад, у кінці грудня 2017-го поліція отримала повідомлення про аналогічний випадок у Таллінні, коли літня жінка заплатила за звичайний набір кухонного приладдя 500 євро. Але притягнути шахраїв до відповідальності не вийшло. «Жінка підтвердила, що речі вона купила добровільно, і акт купівлі-продажу не є проступком», – пояснили в поліції.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Нові містобудівні норми: чи зміниться щось в Україні

Осінь 2018 року стала досить насиченою для українців в плані нововведень. Серед останніх варто до...

12/10/2018

Продаж «Кузні на Рибальському»: афера чи угода року

Президент анонсував продаж свого столичного активу – заводу «Кузня на Рибальському». Новим власни...

12/10/2018

Судова реформа в Україні: зарплати, кадри, рішення

Стан судової системи в Україні довгі роки викликає постійні нарікання українців і часто вони біль...

11/10/2018

Вибори-2019: Андрій Садовий вирішив податися президенти

В полку кандидатів у президенти України прибуло: слідом за мером Глухова Мішелем Терещенко про св...

10/10/2018