Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Телефонні шахрайства: старі та нові схеми обману

Телефонный мошенник

Дізнаватися конфіденційні дані платіжних карт аферистам допомагають сучасні технології, навички акторської майстерності та знання психології.

 

Обережно, телефонні шахраї!

 

Технології зробили сучасне життя простішим та цікавішим, але тут є й зворотний бік медалі. Адже технології не тільки дають нам вільний доступ до інформації, а й сприяють появі нових ідей у аферистів.

Одним з найбільш поширених різновидів шахрайств є телефонне. Згідно з підрахунками аналітиків Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЕМА, за допомогою шахрайських дій з платіжними картами українців аферисти зуміли «заробити» в 2016 році приблизно 340 млн грн. І понад 80% з цієї суми зловмисники вкрали обманним шляхом, дізнавшись реквізити карт по телефону.

У 2017-му телефонні шахраї не стали менш активними. І хоча українці уже досить компетентні в питаннях «карткової безпеки», все ж опитування демонструють: понад чверть наших співгромадян готові розкрити конфіденційні дані карти (термін її дії, тризначний CVV-код безпеки, пароль із СМС від банку і т.д.), якщо співрозмовник видасть себе за співробітника банку, Пенсійного фонду, СБУ або поліції.

Нові різновиди телефонного шахрайства з’являються досить часто, але й старі схеми обману діють цілком успішно.

На боці шахраїв – раптовість, неабияка акторська майстерність та прекрасне знання психології. Під час спілкування з літньою людиною, вони підтримають розмову про мізерні пенсії та дорогі ліки, а почувши на задньому фоні плач дитини, охоче зізнаються у любові до дітей та поділяться своїми історіями. Не дивно, що стати жертвою телефонного шахрайства може навіть дуже обережна людина – мало хто здатний постійно, 24 години на добу, бути напоготові!

Розслідування телефонних шахрайств значно ускладнюються тим, що злочинці діють на відстані. Вони можуть знаходитися в іншому місті, в іншій країні, а часто й зовсім відбувати покарання у місцях позбавлення волі. Тому краще вживати превентивних заходів.

Кращою профілактикою телефонного шахрайства є критичність, уважність, а якщо це можливо, зважена реакція на дзвінки та повідомлення з незнайомих номерів телефону, переконані психологи. Плюс максимальна поінформованість про методи, що використовуються телефонними шахраями.

«Мама, я потрапив у біду!»

Це досить відомий спосіб обману. Суть його полягає в тому, що на мобільний телефон надходить СМС або дзвінок з повідомленням, що ваш син (або інший близький родич, – Ред.) потрапив у біду – наприклад, став винуватцем ДТП з тяжкими наслідками. І для того, щоб «залагодити» справу, потрібно передати «поліцейському» певну суму коштів.

Читайте также
Що вбиває Україну: чому населення країни стрімко вимирає?

Шахраї у цьому випадку розраховують на несподіванку, хвилювання та страх за близьку людину. Не дивно, що жертвами найчастіше стають представники найдовірливішої
частини населення – люди похилого віку.

Часто шахраї діють навмання, телефонуючи випадковим абонентам. Але трапляються і цілеспрямовані дзвінки (коли шахрай знає ім’я жертви, якісь відомості про рідних і близьких, – Ред.) і тоді розпізнати брехню виявляється непросто. Справа ускладнюється ще й тим, що останнім часом злочинці зробили технологічний прорив: у них з’явилося обладнання, що дозволяє імітувати голос, а також дзвінки нібито з номера одного з ваших близьких.

Втім, варто зазначити, що відсутність необхідного обладнання злочинцям ніколи не заважала. Вони стишували голос та пояснювали це тим, що у ДТП трохи пошкодили грудну клітку, та й пояснення того, що «син», «чоловік» або «брат» дзвонить з чужого номера, теж знаходилося швидко: «телефон розбився», «сів акумулятор», «відібрали при затриманні».

Психологи радять: якою б жахливою не здавалася ситуація, не варто діяти зопалу. Перш ніж щось робити, потрібно все перевірити ще раз і хоча б 10-15 хвилин подумати. Адже шахраї розраховують саме на переляк, несподіванку та необдумані вчинки, про які потім доведеться дуже шкодувати.

«Вам дзвонять з банку!»

«Дзвінки з банку» у шахраїв користуються особливою любов’ю та популярністю – за статистикою на них припадає 94% телефонних шахрайств.

Найчастіше «лжебанкіри» використовують такі легенди:

* «Ваша карта заблокована»;

* «По карті проводяться підозрілі операції»;

* «Необхідно перереєструвати карту та пройти верифікацію»;

* «На вашу карту перераховані гроші, однак, щоб їх зарахувати, знадобляться дані карти».

Але, констатують експерти ЕМА, останнім часом з’явилися й нові шахрайські схеми.

1.Оцінка банківського обслуговування

Клієнту дзвонять «з банку» нібито для того, щоб дізнатися його думку про якість роботи  фінустанови. Під час розмови ставлять масу запитань по темі обслуговування, та між іншим просять назвати конфіденційні дані карти.

2. Реєстрація в інтернет-банкінгу

Найчастіше цю схему шахраї використовують з пенсіонерами. Аферист видає себе, скажімо, за помічника народного депутата, повідомляє пенсіонеру про виділення матеріальної допомоги та просить назвати номер карти, куди можна перерахувати гроші. Отримавши інформацію, шахрай відразу ж починає реєстрацію в інтернет-банкінгу, але розмови не закінчує – адже йому потрібно ще дізнатися пароль, який прийде в СМС. Пенсіонера просять назвати пароль під будь-яким приводом – наприклад, що це необхідно, щоб закінчити процес перерахування грошей. Після отримання пароля, шахрай отримує доступ до рахунку співрозмовника.

3. Підроблені СМС від банку

В цьому випадку аферисти не телефонують жертві, а намагаються зробити так, щоб вона сама їм подзвонила, вважаючи, що насправді зв’язується з банком.

Отже, зловмисники надсилають повідомлення, що спонукає людину зв’язатися з «банком». Найчастіше (і простіше) це СМС з інформацією про «блокування карти». У повідомленні вказується номер телефону, на який можна дзвонити, можна дізнатися подробиці. Природно, відповість на дзвінок шахрай, який зробить спробу  заговорити людину, щоб змусити її мимохідь розкрити секретні дані карти.

До речі, як конкретно це відбувається, можна почути у записі телефонної розмови шахрая з одним з експертів Асоціації ЕМА. В ході цієї розмови, експерт на конкретному прикладі продемонстрував, для чого потрібні шахраєві три паролі, що один за одним надходять на ваш телефон у СМС:

Назвавши перший пароль, ви даєте шахраєві можливість зареєструватися від вашого імені в системі онлайн-банкінгу.

Назвавши другий пароль, ви даєте можливість йому зняти ліміт на онлайн-платежі по вашій картці.

Назвавши третій пароль, ви дозволяєте йому здійснити переклад всіх коштів зі своєї карти на чужу.

 

Як не потрапити в пастку до телефонних шахраїв?

 

По-перше, пам’ятати: дзвонити в банк слід виключно за телефоном, вказаним на офіційному сайті фінустанови або на вашій платіжній картці.

Читайте также
Робота за кордоном: чому українці віддають перевагу праці в ЄС?

По-друге, ні за яких умов не називати термін дії карти і тризначний CVV-код безпеки. До речі, шахрай, коли просить вас назвати цей код, зрозуміло, не назве його «кодом безпеки» – це може викликати підозру навіть у найдовірливішого співрозмовника. Він може назвати його просто «три цифри» або з вигадкою – наприклад, «номер вашого відділення банку, зазначений нижче чорної лінії».

По-третє, ніколи на прохання, щр прозвучало у телефонній розмові, не підходьте до банкомату «для зарахування грошей». Пам’ятайте: у банкоматі за телефонною наводкою ви зможете зробити тільки одне: перевести кошти зі своєї картки на чужу.

По-четверте, намагайтеся без особливих емоцій реагувати на інформацію отриману телефоном, накшталт, «ваша донька потрапила у ДТП» або «ваш син вбив людину». Запитайте, з якого відділення поліції вам телефонують, за допомогою довідки дізнайтеся номер цього відділення та зателефонуйте.

По-п’яте, не слід перетелефоновувати на незнайомі номери: цей дзвінок, швидше за все, буде платним.

І, нарешті, пам’ятайте: якщо вас підганяють щось зробити негайно, швидше за все, ви маєте справу з шахраями. Адже їм добре відомо: як тільки перший шок пройде і людина поверне здатність міркувати розсудливо, з нею буде впоратися набагато складніше.

Правила безпеки

Отже, що ж робити, якщо вам зателефонував шахрай? Експерти ЕМА дають кілька порад на всі випадки життя.

* Вас попросили назвати конфіденційні дані карти? Негайно кладіть трубку!

* Надійшло тривожне повідомлення про те, що ваша карта заблокована або її дані потрапили до рук зловмисників? Знайдіть офіційний телефон банку на офіційній інтернет-сторінці, і тільки за цим номером телефонуйте й уточнюйте інформацію.

* Дізналися радісну новину про те, що вам виділена матеріальна допомога? Знову ж таки: уточнюйте інформацію, зателефонувавши виключно за номером телефону, що зазначений на офіційному сайті.

* Вам кажуть, що для того, аби вам перерахували гроші, потрібно підійти до банкомату? Негайно обривайте розмову – це брехня!

* Зрозуміли, що, незважаючи на всі запобіжні заходи, ви все ж видали конфіденційну інформацію шахраям? Негайно заблокуйте карту, зателефонувавши у колл-центр або через інтернет-банкінг, а також повідомте про інцидент в кіберполіції.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018