Середа, 16 cічня, 2019

Поставки Javelin в Україну: чи зможе FGM-148 Javelin принести перемогу ЗСУ

Поставки Javelin в Украину

Більше 3 років Україна чекає масштабних поставок озброєнь із США, і коли Сенат схвалив поставки нашій країні військової допомоги на суму 350 млн дол. це стало підтвердженням проведеної роботи.

Особливо в Україні хотіли побачити американські протитанкові комплекси (ПТРК) FGM-148 Javelin (Дротик) і тому не дивно, що заява президента Петра Порошенка 30 квітня про надходження в країну довгоочікуваного озброєння викликала чималий ажіотаж.

Правда, незабаром з’ясувалося, що насправді ПТРК надійшли в Україну ще за місяць до заяви Петра Порошенка.

Поставки Javelin в Україну як символ підтримки і правильності рішення

Читайте також
Українська армія найсильніша: правда чи піар президента

4 травня під час брифінгу прес-секретар Держдепу США Хізер Науерт заявила, що сучасні американські ракетні комплекси Javelin були поставлені в Україну кілька тижнів тому.

«Я знаю, що багато з вас дуже цікавилися продажем ракет Javelin в Україні. Я можу сказати вам, що це питання було одним з тих, що «лежить на столі» протягом дуже тривалого часу перед тим, як ми анонсували в 2017 році, коли президент прийняв рішення надати системи Javelin Україні. Вони були доставлені кілька тижнів тому», – повідомила представник зовнішньополітичного відомства США і додала, що це питання навмисно не розголошували, і люди, які тримали його в таємниці «зробили хорошу роботу».

Але навіщо в такому разі потрібно було тримати в таємниці надходження «Джавелінів»? Те, що від їх поставки до моменту оголошення минуло близько місяця можна пояснити тим, що за цей період йшла підготовка розрахунків для бойового використання ПТРК, хоча офіційно міністр оборони Степан Полторак повідомив, що практичне освоєння комплексу розпочнеться з 2 травня.

На думку експертів, цей день президент Петро Порошенко обрав не випадково, саме в останній день квітня формат АТО був офіційно змінено на формат Операції Об’єднаних Сил (ООС). Це повинно було стати символом правильності рішення і зміцнити позиції Порошенко як головнокомандувача ЗСУ, на якому з 30 квітня замкнулися всі питання щодо конфлікту на Донбасі.

Заодно це повинно було посилити позиції українських «яструбів», прихильників жорсткого курсу щодо невизнаних «народних республік» Донбасу і РФ, які очевидно і хоче очолити не тільки формально, але й фактично, президент.

За даними Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) за підсумками всеукраїнського опитування громадської думки, українці вважають найголовнішою проблемою для країни війну на Донбасі – 62% респондентів вважають її однією з 3-х першочергових, а 42% – першочерговою. На другому місці боротьба з безробіттям – 34% і 16% відповідно. На третьому місці стоїть проблема з підвищенням зарплат і пенсій – 32% відзначили її першочерговою і 12% другорядною. Боротьба з корупцією займає четверте місце в рейтингу головних проблем українців – для 29% вона першочергова, для 14% респондентів – другорядна.

В такій ситуації той, хто вдаліше інших «осідлає» тему війни на Донбасі з українських політиків може отримати найбільше політичних дивідендів, а кандидат в президенти і зовсім сісти в головне крісло країни. Тим більше, що деякі з них, як міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков вже намагається осідлати тему реінтеграції Донбасу.

Поставки Javelin в Україну: символічна допомога

Читайте також
В Україні розгорається скандал навколо польських БМП: що до чого

Цікаво, що на Банковій намагаються представити отримання «Джавелінів» як символ підтримки США курсу Петра Порошенка, зокрема переформатування АТО в ООС, так і допомога ПТРК для ВСУ може виявитися чисто символічною. У всякому разі, для визволення Донбасу.

Так, заступник міністра у справах окупованих територій Георгій Лою пояснив, що за умовами США Україна не може використовувати американські ПТРК на лінії зіткнення на Донбасі.

«Так, на сьогоднішній день є певні обмеження, які прийняті у відношенні України. Умова – не використовувати ці комплекси безпосередньо на лінії зіткнення. Але треба розуміти, що це обмеження може бути скасовано у будь-який момент. Я постійно тримаю зв’язок з нашими військовослужбовцями – від солдатів до генералів. Дуже поширена ситуація протягом останнього року, коли броньована техніка – від БТР або БМП, або танк противника виїжджає на певну відстань, півтора кілометри або два, по-різному, і відчуває повну безкарність. Ми можемо застосовувати згідно з Мінським домовленостями виключно міномети калібру 80, а такою зброєю вразити танк практично неможливо, вони починають розстрілювати позиції наших воїнів», – пояснив він.

Втім, ще в січні спецпредставник США по Донбасу Курт Волкер фактично заявив те ж саме.

«Я хочу підкреслити, що це оборонна техніка. Вона корисна лише тоді, коли в наступ ідуть танки, тоді їх можна нейтралізувати. Це оборонне озброєння, не призначене для нападу і застосування на лінії конфлікту. І я думаю, Україна багато в чому поділяє цю позицію. Ми лише сподіваємося заповнити деякі «білі плями» в оборонних потужностях України, щоб перешкодити подальшому розпалювання конфлікту», – сказав тоді Волкер.

Таким чином вся революційність і статус «суперзброї», яким ЗМІ наділили «Дротик» безпосередньо на передовій в зоні проведення ООС поки не знадобляться. Втім, згідно з оптимістичними переконанням експертів, обмеження на використання ПТРК на Донбасі тимчасове і може бути скасоване у будь-який момент.

Поставки Javelin в Україну: ефективність на Донбасі

Читайте також
Закон про реінтеграцію Донбасу і Javelin: що далі

Статус суперзброї прийнятий на озброєння ще в 1996 році «Дротик» отримав не даремно. ПТРК має 2 переваги, які роблять його зброєю нового покоління:

1) компактність і зручність – комплекс вагою всього 22,5 кг дозволяє стріляти з плеча і переносити його з поля бою при необхідності і одному бійцеві, власне це і робить його в деякому роді наступальною зброєю, здатною переміщатися в бойових порядках піхоти при настанні. Більшість інших ПТРК розташовані на верстаті і на таке не здатні, хіба що цей верстат змонтований у складі бойового модуля, вежі і бортового озброєння бронетехніки або вертольота;
2) система наведення «вистрілив і забув» – по-справжньому революційним «Дротик» робить його система наведення, що працює за принципом «вистрілив і забув»: оператор ПТРК бачить мету, захоплює її і випускає ракету. За рахунок головки самонаведення ракета сама йде до мете, в той час як оператор ПТРК може сховатися і чекати результатів пострілу. В інших протитанкових комплексах оператор після пострілу повинен «вести» ракету до мети 15-20 секунд в автоматичному режимі, з пульта дистанційного управління, по телеканалу, залишаючись в цей момент вразливим для ворожого вогню, а його поразка може призвести до промаху ракети. Завдяки принципу «вистрілив і забув» гарантована точність потрапляння «Джавеліна» за іноземним даними може становити до 90%.

Разом з тим комплекс має один серйозний недолік, який робить його малоефективним в умовах позиційної війни, яка триває на Донбасі.

Дальність стрільби «Джавелина» обмежується 2500 м, що вважається вкрай недостатнім в умовах сучасної війни. Правда існують дані про успішні пуски і на 4200 м, а модернізація дозволяє збільшувати цю дальність, але все ж найбільша надійність комплексу зафіксована на «паспортних» 2500 м і навряд чи Україні дісталися модернізовані «Дротики» з дальністю на 4500 м, які тільки нещодавно пройшли випробування в США.

Що на практиці означає 2500 метрів паспортної прицільної дальності «Джавеліна» в умовах Донбасу?

Припустимо на опорний пункт ВСУ озброєний «Дротиком» виїхав танк типу Т-64, Т-72, Т-80, найбільш часто використовувані на Донбасі. Прицільна дальність їх основного озброєння – танкового знаряддя, становить не менше 3000 м, тобто танк може зупинитися на відстані від 2501 до 3000 м і досить розстрілювати безкарно опорний пункт ВСУ. Втім, розрахунок може здійснити пуск на дальність, яка перевищує «паспортну або ж спробувати підібратися ближче до танка, але в обох випадках гарантій ураження техніки ПТРК не дасть.

Поставки Javelin в Україну: вітчизняний аналог

Отримуючи «Дротик» від США Україна може похвалитися і власними розробками ПТРК, які вже прийняті на озброєння ЗСУ.

Читайте також
Майбутнє Військово-морських сил України

Наприклад, легкий переносний протитанковий комплекс «Корсар» певною мірою є аналогом «Дротика», оскільки теж дозволяє стріляти без спеціального верстата, хоча і має останній. Однак український аналог все ж по більшості параметрів помітно поступається «Javelin»:

1) калібр – 107 мм «Корсара» проти 127 мм «Дротика»;
2) бронепробиваємість – 550 мм гомогенної броні проти 800 мм;
3) вага – український аналог на 1,5 кг важче американського;
4) система наведення – у «Корсара» вона напівавтоматична по лазерному променю.

Рівні «Корсар» і «Джавелин» хіба що в дальності пострілу – 2500 метрів, замінити словом «Дротик» на опорному пункті на Донбасі цей вітчизняний ПТРК явно не зможе.

ПТРК «Стугна-П», прийнятий на озброєння ЗСУ ще в 2011 році та Національної гвардії України в 2015 році в деяких позиціях навіть перевершує «Джавелін», що робить його більш придатним для позиційної війни на Донбасі.

Так, «Стугна-П» має дальність стрільби до 5000 м, що дозволяє йому краще забезпечувати захист опорного пункту, правда не дозволяє використовувати в наступальних діях через громіздкий верстат. Тим не менш, саме в обороні, те навіщо за офіційною версією «Дротики» були передані Україні, вітчизняний ПТРК буде навіть краще, оскільки змусить танки двічі подумати, перш ніж підходити в зону дії «Стугни-П». Правда система наведення в українській комплексу гірше американського і передбачає наведення по лазерному променю з супроводом мети в автоматичному режимі, з пульта дистанційного управління, по телеканалу, тобто після пострілу оператор повинен «вести» ракету, ризикуючи бути виявленим і піддаючи себе небезпеці. Також такий спосіб робить потрапляння менш імовірним.

Втім, незважаючи на наявність «Стугни-П» у ЗСУ, а звіти «Укроборонпрому» про дострокове виконання замовлення на поставку в ЗСУ 300 ракет «Стугна» в продовження замовлення 2016 року доводять, що їх у військах не так вже мало. Однак достовірних даних про їх бойове використання на передовій і результати цього використання, у відкритому доступі немає, а значить і оцінити їх бойову ефективність у порівнянні з «Джавеліном» немає можливості.

В цілому ж можна не сумніватися, що питання постачання Україні «Джавелінов» швидше питання політичне, ніж військове, це символ підтримки України з боку США і якийсь сигнал Росії. З військової точки зору в позиційній війні на Донбасі куди кориснішими можуть виявитися українські «Стугни-П» за умови допустимої точності їх дії, останнє можна компенсувати власним виробництвом і дешевизною вітчизняної техніки.

Якщо ПТРК «Джавелін» з урахуванням 6 ракет (кожна по 80 тис. дол. коштує 1,3 млн дол., то ПТРК «Корсар» коштує лише 130 тис. дол. і 20 тис. дол. за 1 ракету, тобто всього 250 тис. дол. або в 5 разів дешевше.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Податки по-новому: який бізнес постраждає від змін у Податковому кодексі в 2019 році

22-23 листопада Верховна Рада Україна прийняла у другому читанні Державний бюджет України на 2019...

20/12/2018

Провокація Росії у Венесуелі та її наслідки

Минулого тижня два стратегічні бомбардувальники Ту-160, важкий військово-транспортний літак Ан-12...

17/12/2018

12 шкідливих економічних порад, з яких не варто починати життя в новому році

Всіма силами триматися за свою роботу, навіть якщо там місяцями не платять зарплату, і витрачайте...

14/12/2018

Турецька відповідь на греко-ізраїльський газовий проект

В останній тиждень листопада президент Туреччини Реджеп Ердоган зробив серію заяв, спрямованих пр...

3/12/2018