Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Дороги України: кількість ДТП зростає, смертність – знижується

знак ДТП

Часто буває так, що одна резонансна подія викликає інтерес до повсякденної сфери, до трагедій, якій вже звичні. Такою стала ДТП у Харкові 19 жовтня, коли 20-річна Олена Зайцева, перебуваючи за кермом авто, вилетіла на тротуар і врізалася в тих, що стояли людей, в результаті чого загинули п’ять осіб і ще 6 були серйозно травмовані.

Трагедія, що сколихнула Україну, виявилася лише кількома цифрами в сумній статистиці ДТП і смертності на дорогах в Україні, за перше півріччя 2017 року, наприклад, в Україні загинули 1 377 осіб. Згідно з даними Національної поліції, це майже на 3% менше ніж за 1-е півріччя 2016 року.

 

Пішло ДАІ: гинути стали рідше, але випадків ДТП побільшало

 

Державна автомобільна інспекція та її співробітники давно стали персонажами анекдотів, правда, персонажами негативними, та й існування ДАІ було дратівливим українське суспільство фактором.
Під час перебування нинішнього Генерального прокурора України Юрія Луценко на посаді міністр внутрішніх справ України, у 2006 році Державтоінспекція навіть була розформована, проте досвід був визнаний невдалим, так як травматизм і кількість ДТП на українських дорогах різко зросли. В результаті ДАІ була повернута на українські дороги.

Досвід Луценко в 2015 році повторив інший міністр внутрішніх справ України – Арсен Аваков, в рамках реформування МВС 18 листопада Державну автомобільну інспекцію України знову було ліквідовано, а її функції на себе взяла патрульна поліція. Також було скасовано і Міжрайонний реєстраційно-екзаменаційний відділ Державної інспекції безпеки дорожнього руху (МРЕВ), що викликав у водіїв не менше нарікань.

Читайте также
Європа вибирає електромобілі: коли Україна відмовиться від машин на бензині?

Майже через 2 роки, 18 вересня 2017 року, було припинено діяльність Управління безпеки дорожнього руху Департаменту превентивної діяльності Національної поліції, частково прийняла на себе функції Державтоінспекції в частині профілактики дорожніх порушень і безпеки на дорогах.

Паралельно з цим розширили компетенцію патрульної поліції, яка тепер буде контролювати фірми-перевізники, а в компетенцію Департаменту патрульної поліції увійде також і контроль за безпекою дорожнього руху під час пасажирських і вантажних перевезень, їхнє супроводження та оформлення всіх необхідних на це документів. Крім того, патрульна поліція буде надавати послуги з розробки та видачі дозволів на перевезення небезпечних вантажів.

Як показав час, Аваков знову наступив на ті ж «граблі», що і Юрій Луценко: офіційна статистика свідчить про збільшення числа ДТП після зникнення з доріг та придорожніх кущів співробітників Державтоінспекції.

Так, якщо за підсумками останнього року існування ДАІ, в 2015-му були зареєстровані 138 536 ДТП, то за підсумками 2016 року за даними Управління безпеки дорожнього руху таких було 154 556 випадків або на 11,6% більше. Однак в поліції вважають, що ситуація поліпшується, адже, за підсумками 2016 року загинули 3187 людей, в той час як за 2016 рік загинули 4003 людини, тобто смертність впала на 20,4%. Знизилися на 20% смертність від ДТП серед пішоходів і число зареєстрованих випадків водіння в нетверезому вигляді. Ще на 28% знизилася смертність внаслідок ДТП серед дітей.

Втім, тенденція до зменшення смертності в Україні була зафіксована не перший рік, так, за словами начальника управління надання медичної допомоги дорослим МОЗ України Андрія Гаврилюка, в 2014 році на дорогах країни загинули 4833 людини, в 2015 – 4483 людини.

Однак в цілому дороги України продовжують залишатися небезпечним місцем. Так, за даними Департаменту медичної допомоги МОЗ, з 2011 до 2016 року в Україні зареєстровано близько 170 тис. ДТП з потерпілими, в яких загинули 26,5 тис. людей і 209 тис. Були травмовані.
У МВС наполягають, що число ДТП з травмами знижується: у 2014 році в країні відбулося 30,68 тис.

Дорожньо-транспортних пригод із потерпілими, у 2015-му – 26,19 тис., В 2016-м – 25,49 тисяч.
2017-й рік також не дає приводів для поліпшення статистики: за даними Управління безпеки дорожнього руху Національної поліції України Україні в першій половині 2017 число зареєстрованих дорожньо-транспортних пригод зросла на 6,1% в порівнянні з аналогічним періодом 2016- го – до 76662. правда, кількість ДТП з потерпілими зменшилася на три відсотки склавши 11859 випадків. На 2,8% зменшилася кількість загиблих – до 1377 осіб і на 1,7% до 15273 чоловік покращилася статистика травмованих внаслідок ДТП.

Як і в минулому році, головною причиною ДТП з постраждалими в поточному році є перевищення швидкісного режиму (2155 випадків), правда, кількість таких випадків скоротилося на 9,5%. Зате на 20% і 16% відповідно зросла кількість «травматичних» аварій, викликаних порушенням правил маневрування та порушенням правил проїзду перехресть.

На 56,5% скоротилося число «п’яних» ДТП, коли водій перебував за кермом в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.

«Лідерство» серед автомобільних доріг України за кількістю ДТП з постраждалими продовжує утримувати траса М-06 Київ – Чоп – за півроку тут сталося 345 таких ДТП. Обережними також варто бути на трасах Київ – Одеса, Київ – Ковель – Ягодин, Київ – Харків – Довжанський.

Цікаво, що свій внесок в статистику українських ДТП вносять навіть патрульні поліцейські, однак швидше негативну. Так, в січні-вересні 2017 року відбулася 490 дорожньо-транспортних пригод за участю службових автомобілів патрульної поліції, що на 17% більше, ніж в минулому році. Про це повідомили в Департаменті патрульної поліції Національної поліції України у відповіді на інформаційний запит сайту УНН.

За інформацією Департаменту патрульної поліції, за дев’ять місяців цього року, зокрема, в Україні сталося 216 ДТП за участю патрульних, але з вини третіх осіб, 116 ДТП з вини патрульних і відсутнє рішення суду по 158 ДТП. У Києві протягом цього часу було зафіксовано всього 162 ДТП за участю патрульних, в тому числі з їхньої вини – 67 дорожньо-транспортних пригод.

Крім того, за даними поліції, після аварій на дорогах вдалося відремонтувати в січні-вересні 150 автомобілів патрульних, при цьому 2 автомобілі патрульних поліції не підлягали ремонту.
За підсумками 2016 року українські патрульні поліцейські встигли «відзначитися» у 419 ДТП.

 

ДТП в Україні: штрафи повинні допомогти?

 

Одним із засобів боротьби з недбайливими водіями завжди вважалися штрафи за порушення правил дорожнього руху. Втім, їхній розмір завжди залишався непорівнянний з тією шкодою, якої могло завдати ДТП при їх порушенні, не кажучи вже про чиюсь загибелі.

Наприклад, за перевищення швидкості, що є основною причиною ДТП в Україні покарання згідно зі статтею 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення становить від 255 до 680 гривень або 30-40 годин громадських робіт, якщо обійшлося без аварії, і штраф до 850 гривень, або позбавлення права керування на 6-12 місяців, якщо порушення спричинило створення аварійної ситуації.

Максимальне покарання сьогодні передбачено за водіння транспортним засобом у стані сп’яніння, що загрожує штрафом у 10200 гривень з позбавленням водійських прав на рік, а для інших осіб штрафом в 10200 гривень.

У разі повторного порушення протягом року водіям загрожує: позбавлення права керування ТЗ на 3 роки зі штрафом у 20400 гривень, для інших осіб – штрафом у 20400 гривень з оплатним вилученням транспортного засобу.

У разі ж якщо водій двічі протягом року піддавався покаранню за водіння у п’яному вигляді буде спійманий знову йому загрожує штраф в розмірі 40800 гривень, позбавлення водійських прав на термін в 10 років, для інших осіб – штрафом у 40800 гривень з платним вилученням транспортного засобу.

На тлі трагедії в Харкові уряд задумався про посилення покарання за водіння у п’яному вигляді, так за перше потрапляння за кермом у п’яному вигляді пропонують встановити штраф у розмірі 40800 гривень з вилученням прав на три роки.

Крім цього уряд хоче влаштовувати масову перевірку на алкоголь для водіїв. Для цього на дорозі може виставлятися спеціальний тимчасовий знак. І все водії потрапляють у своєрідну пастку – зону, де патрульний може зупинити будь-яке авто, і оцінити на око стан водія або запропонує подихати в трубочку. Кого зупиняти, вирішує патрульний. У разі відмови від перевірки водія можуть позбавити прав на три роки.

Цікаво, що після скасування ДАІ з відкритого доступу практично зникла інформація про те, скільки штрафів було зібрано за порушення ПДР. Правда, вже влітку 2017 року міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що за 6 годин тестового режиму всього на 3 камерах відеофіксації зафіксовано порушень на суму штрафів близько 3 млн грн. Правда, що вийшло з цими порушеннями згодом так і залишилося таємницею.

 

ДТП у благополучній Європі

 

Згідно з даними Єврокомісії опублікувала статистику з безпеки дорожнього руху за 2016 рік, кількість ДТП з летальним результатом скоротилося в усьому ЄС на 2%, що говорить про позитивну тенденцію, але на дорогах Євросоюзу гине в середньому 70 осіб на день, а кількість постраждалих в п’ять разів більше.

Читайте также
День Нацполіціі України: це свято з питаннями на вустах

Так, в ЄС в цілому за рік загинуло 25 500 осіб, що на 600 осіб менше показника 2015 року, і на 6 000 менше, ніж у 2010 році. Згідно з оцінкою Єврокомісії, серйозно постраждало: 135 000 чоловік.

Кількість смертей в ДТП різниться і в різних країнах, що залежить і від населення країни. Якщо в Болгарії Румунії в минулому році в ДТП загинули близько десяти чоловік на 100 тисяч населення, то в Швеції і Великобританії – менше 3. У Франції загинули трохи більше 5 осіб на 100 тисяч населення, в Німеччині цей показник становить близько 4,5.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018