Понеділок, 23 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
32.22
RUB
0.426

Агробарон Олег Бахматюк: борги – Україні, барону – держдотації

Олег Бахматюк

2017-й рік безперечно запам’ятається українцям ціновими рекордами, які били в цьому році ціни на продукти, зокрема, курятину. Невідомо чим керувався уряд, приймаючи рішення про дотації агровиробників України, але отримали їх в основному два аграрних олігарха – власник “Миронівського хлібопродукту” Юрій Косюк, а також власник агрохолдингу UkrLandFarming Олег Бахматюк.

На двох олігархи за підсумками першого півріччя отримали 49% всіх державних дотацій (951 млн грн., близько $ 38 млн), передбачених в держбюджеті-2017 для агросектору.

Втім, Олегу Бахматюку не звикати вирішувати свої проблеми за рахунок держави. При цьому йому незмінно дістаються гроші, а Україні – фінансові зобов’язання по боргах Олега Романовича.

Шлях агробарона Бахматюка

Народжений в 1974 році в Івано-Франківську, регіоні видобування українського газу, Олег Бахматюк пов’язав першу половину свого життя саме з «блакитним паливом», воно ж допомогло йому увійти в українську еліту.

Почавши в 1996 році роботу в фірмі «КГД» – представника компанії «Ітери» – постачальника середньоазіатського природного газу, в Івано-Франківській області, до 2001 року Олег Романович став засновником компанії «Прикарпатська фінансова корпорація». З 2002 року Бахматюк займався тільки нею, ставши тоді ж депутатом Івано-Франківської міськради і партнером нині покійного народного депутата і засновника групи «Континіум» Ігоря Єремєєва в нафтовому, аграрному бізнесі та газифікації області.

Прорив Олега Бахматюка в масштабах країни трапився після «помаранчевої» революції 2004 року. Втім, ще до неї майбутній аграрний барон заснував дві знакові в майбутньому компанії: купив в 2003 році птахофабрику «Авангард», створивши однойменну компанію, і в 2004 – заснував банк «Фінансова ініціатива».

Читайте також
Майбутнє ГМО в Україні

2005-2007 роки Бахматюк провів на державній службі в НАК «Нафтогаз України», а з 2007 року зайнявся бізнесом в банківській і аграрних сферах.

Найбільш успішним для Олега Романовича став 2011-й рік: він заснував найбільший вертикально інтегрований агрохолдинг України UkrLandFarming (в результаті злиття активів з «Авангардом») і став власником VAB Банку.

Крім того, в березні 2011 року американський журнал «Forbes» оцінив стан Олега Бахматюка в $ 1 млрд., а це 7-е місце серед українських мільярдерів і 1140-е – у світі.

Бахматюк і банківські афери

У 2014-му році для Бахматюка настали чорні дні – відразу у двох його банків виникли фінансові проблеми, які, втім, як припускають експерти, він створив собі сам. У всякому разі прибуток з цього отримати агробаронів зумів.

Навесні 2014 року у VAB Банку почалися проблеми з виплатою вкладів. У тому числі банк відмовлявся видавати і депозити, термін яких закінчився. Останнім часом було встановлено ліміт у 1000 гривень, але і його вкладники не могли отримати, оскільки грошей у касах відділень банку практично не видавали, пояснюючи це відсутністю коштів в банку. На той момент кількість вкладників у VAB Банку перевищувало 400 тисяч чоловік.

Восени 2014 року VAB Банк заявив про необхідність в рекапіталізації, вкладники ж зажадали кримінального покарання власника VAB-банку Олега Бахматюка за шахрайство.

Висновки НБУ станом на 14 листопада 2014 підтвердили зменшення розміру регулятивного капіталу банку до від’ємного значення “-” 1511 млн. грн. при нормативному значенні не менше 120 млн. грн., тобто зафіксували банальний висновок засобів. Але крім введення Тимчасової адміністрації 21 листопада особливих дій від Нацбанку тоді не було.

агробарон бахматюк

Після 4 місяців спроб стабілізувати фінансовий стан банку, 19 березня 2015 року НБУ прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації фінустанови.

Неофіційно говорили, що VAB банк збирав у населення гроші на депозити, а потім кредитами роздавав їх компаніям, які були пов’язані з власником і керівництвом банку, тобто з самим Бахматюком. Наприклад, компанія ТОВ «Стар-Майстер», що відноситься до його агрохолдингу «Ukrlandfarming», отримала 354 млн грн кредиту, а ВАТ «Залізничник» та ТОВ «Ледер Плюс ЛТД», що належали менеджерам Бахматюка, зайняли 938 млн грн і 438 млн грн відповідно.

Схожа історія трапилася з іншим банком, дітищем Олега Бахматюка з 2004 року під солідною назвою «Фінансова ініціатива».

Експертам банківського ринку він був відомий як так званий «кептивний» (кишеньковий) банк, що обслуговує структури його власника. Але крім обслуговування рахунків такі банки як правило залучають позикові кошти, які потім можна трансформувати в кредити для підприємств власника фінустанови. Займався цим і банк «Фінансова ініціатива», який брав гроші під депозит у фізичних осіб і набрав таким чином 5,2 млрд. грн. Кредитував ж він в основному компанії Олега Романовича та його партнерів по аграрній сфері, які також не поспішали повертати кредити.

У 2015-му році ситуація в банку привернула увагу НБУ і в лютому його зобов’язали привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства України, в тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України, однак зупинити відтік коштів, стабілізувати ліквідність і відновити платоспроможність в умовах поточної фінансової кризи так і не вдалося.

В результаті 23 червня НБУ прийняв рішення про визнання фінансової установи неплатоспроможною, зазначивши, що переважна більшість вкладників банку, вклади яких підлягають відшкодуванню Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, а саме 59 тис. чоловік, або 92% отримають свої кошти в повному обсязі. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб забезпечить виплати гарантованої суми вкладів в обсязі понад 3,7 млрд. грн.

Втім, повністю «скинути» свої борги на державу Олегу Бахматюку тоді не вдалося: НБУ ініціював проти бізнесмена ряд судових позовів, оскільки підприємець дав особисту поруку за кредитами на 8,55 млрд грн.

По одному з позовів НБУ вимагає повернути 1,22 млрд. грн., які заборгував VAB. Як забезпечувальний захід суд наклав арешт на рухоме і нерухоме майно бізнесмена, який правда в листопаді 2016- го був знятий.

Читайте також
Земельна реформа в Україні: що дасть українцям вільний ринок землі?

Наприкінці 2015 року НБУ подав до Печерського райсуду ще три позови проти бізнесмена. Приводом став договір поруки на 4 млрд. грн., які позичив у регулятора банк Фінансова Ініціатива.

У грудні 2016 року за ініціативою НБУ проти Бахматюка було відкрито кримінальне провадження за статтею «розкрадання в особливо великих обсягах», але вже в січні справа була закрита.

Олег Романович відчув себе настільки впевнено, що в лютому спростував заяву голови НБУ Валерії Гонтаревої, яка назвала його винним в тому, що уряду доведеться докапіталізувати екс-банки Бахматюка через його прострочені борги. Також він спростував слова голови НБУ про те, що нібито пов’язаним з ним компаніям банки «Фінансова ініціатива» та VAB банк видали 28 мільярдів гривень кредитів, сказавши, що раніше ця сума «обмежувалася» 4,8 млрд. грн. Також він повідомив про свою готовність реструктуризувати борги своїх банків протягом 7 років.

Олег Бахматюк – вічний боржник

Але не банками єдиними і їх боргами сильний Олег Бахматюк. Також він є власником найбільшого агрохолдингу України UkrLandFarming з земельним банком близько 700 тисяч гектарів.

Як і в банківській сфері, 2014-й рік став невдалим для аграрного бізнесу Олега Бахматюка, що коштував йому 52 мільйонів доларів збитку, а компанія аграрного барона починає вести переговори з кредиторами, домагаючись відстрочки по сплаті боргів.

Серед кредиторів виявляються власники єврооблігацій UkrLandFarming, державні банки, що видавали компанії кредити, вкладники збанкрутілих раніше банків. Всього станом на жовтень 2016 року заборгованість групи компаній агрохолдингу становила 1,68 млрд. дол.

Читайте також
Топ-10 аграрних баронів України

Втім, винним в своїх боргах, у всякому разі в якійсь її частині, Бахматюк вважає голову НБУ Валерію Гонтареву, заявивши, що вся заборгованість перед НБУ і Фондом гарантування на 1 січня 2017 складає 20,6 млрд гривень («Фінансова ініціатива» – 11,5 млрд гривень і VAB Банк – 9,1 млрд гривень), а не 38 мільярдів, як про те заявляла Гонтарєва. Також він підкреслив, що на його думку банк «Фінансова ініціатива» був виведений з ринку з надуманих причин. В цілому, він розцінював діяльність НБУ як спробу натиснути на його компанію.

У підсумку в січні 2017 го між Бахматюком і Гонтаревою спалахнула війна в ЗМІ, в якій бізнес і ряд нардепів просили президента Петра Порошенка підтримати Бахматюка.

Також за позовом «Укрсоцбанку» були заарештовані близько 700 мільйонів гривень двох інших компаній Олега Бахматюка ТОВ «Станіславська торгова компанія» та ТОВ «Квадрат – Дружби народів».

Влітку Олег Бахматюк залучив до реструктуризації фінансових консультантів з Лондона, та й Валерії Гонтаревої стало не до того, так що гострота моменту по поверненню державі боргів для аграрного барона спала. Мало того, на додачу до того, що борги збанкрутілих банківських установ вдалося «спихнути» на державу в особі Фонду гарантування вкладів, так ще й вдалося розжитися держдотаціями для агросектору.

Втім, не виключено що веселі деньки для аграрного барона закінчилися: компанією «Укрлендфармінг» і її власником зацікавилося Національне антикорупційне бюро України. До самого власника детективи поки не дісталися, але в жовтні були затримані адвокат аграрного барона і помічниця судді Солом’янського райсуду столиці, яка «злила» інформацію про обшуки на підприємствах «Укрлендфармінг».

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018