Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Михайло Саакашвілі: екстрадиція все ближче

Саакашвили

Безсумнівним політичним «відкриттям» і «проривом» 2017 го року став екс-президент Грузії, екс-губернатор Одещини і екс-громадянин України Михайло Саакашвілі. Позбавлений влітку 2017 го року громадянства України він повернувся у вересні, по суті незаконно перейшовши державний кордон країни.

Опинившись в Україні, Михайло Саакашвілі очолив серiю протестних акцiй, ставши на думку політолога Вадима Карасьова лідером вуличної опозиції і повернувши у велику українську політику так звану вуличну політику.

Все це здорово додало головного болю українській владі, спонукавши її зробити дві спроби затримання Михайла Саакашвілі, одна з яких навіть закінчилася успіхом.

«Змова» Саакашвілі і Курченка проти Порошенка

Через місяць після свого скандального повернення в Україну, 17 жовтня Михайло Саакашвілі розпочав акцію проти «влади бариг» перед Верховною Радою України. Треба сказати, що проходила акція шумно, із зіткненнями з поліцією, але не дуже заважала народним депутатам ухвалювати непопулярні законопроекти. Правда, під тиском вулиці депутати проголосували законопроект про скасування депутатської недоторканності, але робили вони це вже вдруге – раніше процедура була запущена ще в 2015-му році, але так і закінчилася нічим.

Проте, очевидно, що подібна акція сильно діяла на нерви президенту Петру Порошенко і 5 грудня була зроблена спроба затримати Михайла Саакашвілі. Хоча політик і був затриманий, під час арешту було втрачено дорогоцінний час, що дозволило прихильникам Саакашвілі дістатися до місця проживання лідера і силою звільнити його з мікроавтобуса.

У той же день генеральний прокурор України Юрій Луценко під час брифінгу заявив, що причиною затримання Саакашвілі стала його змова з колишнім українським підприємцем Сергієм Курченком, який нібито і фінансував «Майдан Саакашвілі» в обмін на обіцянку політичної підтримки та відстоювання його інтересів.

Як докази були представлені аудіо переговорів довірених осіб Саакашвілі і Курченка, а також відео передачі грошей від посланців Курченко людям Саакашвілі.

Докази відразу ж викликали питання: так як судячи з усього і аудіо, і відео було записано стороною, що передає гроші, тобто Сергія Курченка. Навіщо це було зроблено і яким чином виявилося в руках ГПУ – незрозуміло, що навіть породило версію про провокації з боку українських правоохоронних органів.

Втім, в кінці грудня ГПУ заявило про те, що плівки були визнані експертами справжніми.

Як би там не було, 8 грудня Михайло Саакашвілі був вдруге затриманий співробітниками СБУ і доставлений в СІЗО.

Втім, вже через 3 дня, 11 грудня, Печерський районний суд міста Києва відхилив клопотання прокуратури про обрання для колишнього президента Грузії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту на два місяці і відпустив його на свободу під поручительство групи депутатів Верховної Ради України.

Читайте також
Чи відбудеться шлюб за розрахунком Авакова і Тимошенко?

Михайло Саакашвілі продовжив свої акції і 17 грудня його прихильники штурмували Жовтневий палац в Києві, щоб організувати там штаб революції, чим правда собі більше нашкодив. Після цього екс-президент Грузії звинуватив у трагедії деяких провокаторів і закликав прихильників утриматися від агресивних дій, що призвело до затишшя на внутрішньополітичному фронті, а також перемістив епіцентр протистояння Саакашвілі-українська влада в зал судових засідань.

Суд та діло Саакашвілі

До судових баталій в Україні Михайлу Саакашвілі не звикати – фактично з моменту свого вересневого повернення в Україну екс-президент Грузії виявився втягнутий в адміністративні, цивільні, а пізніше і кримінальні справи.

Так, за фактом незаконного перетину державного кордону України від 10 вересня було відкрито адміністративне провадження, а 22 вересня 2017 року Мостиський районний суд Львівської області визнав екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі винним в незаконному перетині державного кордону. За рішенням суду він повинен заплатити штраф у розмірі 200 неоподатковуваних податком мінімумів або 3400 гривень, який за заявою адвоката Саакашвілі Маркіяна Галабала був виплачений до 4 листопада.

Паралельно з вуличними акціями Михайло Саакашвілі намагався в суді довести своє право перебувати в Україні, для чого послідовно подав відразу кілька позовів як до Державної міграційної службу України на її бездіяльність, так і Вищий адмінсуд України до Президента України Петру Порошенка через указ про позбавлення його українського громадянства.

Читайте також
За колабораціонізм – 15 років: в Україні хочуть карати посібників агресорів

Ще 11 вересня адвокат подав в міграційну службу України заяву, в якій просить визнати свого підзахисного особою, яка потребує додаткового захисту, так як Саакашвілі може бути об’єктом переслідування з боку грузинської влади. У жовтні аналогічне прохання було направлено в ДМСУ в Київській області.

Свідомо чи випадково, але в заяві в графі громадянство Михайло Саакашвілі вказав, що він українець, а в анкеті визнав себе громадянином нашої держави. На підставі цієї невідповідності букві закону в Держміграційної службі «завернули» прохання апатрида, залишивши його без руху (претендувати на статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту громадянин України не може в Україні).

31 жовтня Саакашвілі подав повторну анкету в ДМСУ Київської області, де назвався особою без громадянства. З ним було проведено більш ніж тригодинну співбесіду, за підсумками якої було винесено рішення про відмову в наданні йому додаткового захисту.

У грудні були призначені 3 засідання суду за позовом Саакашвілі до ДМСУ, на 2 з яких сторона екс-губернатора Одещини просто не з’явилася. У підсумку, всі судові засідання були «начисто» програні Саакашвілі.

Втім, в грудні до списку судових справ екс-президента Грузії в Україні додалася кримінальна відповідальність. А вже в січні юристи Саакашвілі встигли «відзначитися» ще в 2 судах: апеляції ГПУ на рішення Печерського районного суду столиці – прокуратура вимагає домашнього арешту для Михайла Саакашвілі, а також суд відхилив позов Михайла Ніколозоровіча до Міграційної служби України. Що до апеляції ГПУ, то її розгляд було перенесено на 11 січня.

Саакашвілі засудили на три роки в Грузії заочно

Тим часом 5 січня стало відомо, що грузинський суд засудив екс-президента країни Михайла Саакашвілі до трьох років в’язниці.

Читайте також
Політичні підсумки 2017: прорив на зовнішній арені і застій всередині країни

Це перший вирок щодо Саакашвілі, який створює підстави для екстрадиції політика в Грузію.

Михайло Саакашвілі засуджений за «зловживання службовими повноваженнями», яке він виявив у так званій «справі Сандро Гиргвліані».

У 2006 році співробітник банку Сандро Гиргвліані під час візиту в кафе Шарден-бар в центрі Тбілісі посварився з присутніми там же співробітниками Департаменту конституційної безпеки МВС Грузії (колишнє Міністерство держбезпеки) на чолі з його керівником Датою Ахалая. У той же день було виявлено тіло Сандро Гиргвліані.

Це викликало політичний скандал в Грузії, в ході якого опозиція зажадала відставки міністра внутрішніх справ Вано Мерабішвілі, який був підтриманий Михайлом Саакашвілі.

Зрештою 6 березня поліція затримала чотирьох співробітників Департаменту конституційної безпеки (колишнього міністерства держбезпеки) – Гіа Аланія, Автанділа Апциаурі, Олександра Качава і Михайла Бібілурі, які зізналися, що 28 січня викрали Сандро Гиргвліані і відвезли в ліс, де почали його бити. Потім, за їхніми словами, Гіргвіліані вдалося втекти, після чого він «заблукав і впав в ущелину з 20-метрової висоти».

6 липня 2006 року Тбіліський міський суд засудив Аланія, Апциаурі, Качава і Бібілурі до різних термінів тюремного ув’язнення.

Проте президент Грузії Михайло Саакашвілі незаконно пообіцяв тодішньому керівнику Департаменту конституційної безпеки (ДКБ) Дате Ахалая, що помилує засуджених за вбивство Сандро Гиргвліані і потім в обхід Комісії з помилування помилував Геронтия Аланія, Михайла Бібілурідзе, Автанділа Апциаурі і Олександра Гачава.

Саме це і було визнано грузинським судом як зловживання службовим становищем, в чому Саакашвілі був визнаний винним.

У той же час в оточенні Саакашвілі заперечують можливість його екстрадиції на Батьківщину в рамках вже винесеного в його відношенні судового вироку.

«Одночасний збіг і розгляд в Україні таких важливих справ, як кримінальна справа, яку ініціювала влада в Україні, справа по ГМС і суперечка в Грузії, це дійсно – не випадковість. Тому у Михайла Саакашвілі досить сьогодні правових статусів для того, щоб влада України не могла його екстрадувати і видворити. По-перше, він є підозрюваним у кримінальній справі за законами України. По-друге, триває досудове розслідування, де він – процесуальна сторона», – повідомив в коментарі «Радіо Свобода» адвокат політика Руслан Чорнолуцький.

За словами адвоката, справи щодо Саакашвілі, які розслідують в Україні, є своєрідним «запобіжником» для його екстрадиції до Грузії, так як «в Кримінально-процесуальному кодексі є кілька статей, які вказують саме на те, що особу, до якої є претензії з боку нашого законодавства і у нього є статус в рамках кримінального процесу, не може бути виселено».

Сам політик у властивій йому манері встиг заявити, що його засудження стало результатом «телефонної змови Путіна і Порошенка».

«Вирок» грузинського суду, що знаходиться під повним контролем найбільшого приватного акціонера Газпрому Іванішвілі, від…

Posted by Mikheil Saakashvili on 2018 m. sausis 5 d.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018