Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Переворот в ЛНР – це спроба створення Новоросії

Плотницкий бежал из ЛНР

 

З 21 листопада на території непідконтрольного Україні Донбасу почала складатися нова конфігурація сил, яка в перспективі може привести до серйозних змін.

«Ментовсько-гебешний» військовий переворот

Вранці 21 листопада новинні стрічки агентств, які відстежують ситуацію на Донбасі, зарясніли повідомленнями про появу неопізнаних озброєних людей з бронетехнікою в центрі Луганська.

В ефірі «державної» телерадіокомпанії “ЛНР” “Луганськ-24” з’явилися відеосюжети, в яких бійці в камуфляжі, в масках і з білими пов’язками, надітими поверх камуфляжу на руках для впізнання «своїми», розповідають про проведення якихось «навчань» спільно з «республіканським» МВС. Вели себе бійці спокійно і неагресивно, проте навіщо в ході навчань треба блокувати адміністративні будівлі, забороняти доступ туди для осіб, а працівників просити покинути робочі місця, та ще й без попереднього попередження про проведення навчань – незрозуміло.

Правда подібний «камуфляж» як на тілах, так і в устах невідомих бійців нікого не міг обдурити. Всім стало ясно, що в самопроголошеній ЛНР почався путч, правда не військовий, а скоріше «поліцейський» за участю «міністерства внутрішніх справ ЛНР» на чолі з Ігорем Корнетом і «міністерства державної безпеки» на чолі з Леонідом Пасічником, так як обидва керівника мають довгий і навіть «кривавий зуб» на ватажка самопроголошеної ЛНР Ігоря Плотницького.

У 2015 році в ході спецоперації було затримано за перевищення посадових повноважень міністра палива, енергетики та вугільної промисловості, самопроголошеної ЛНР Дмитра Ляміна.

Затримання стало ініціативою двох силових відомств, що конкурували за владу і вплив в «Народній Республіці» з її офіційним «керівником» Ігорем Плотницбким – «міністерства внутрішніх справ ЛНР» на чолі з Ігорем Корнетом і «міністерства державної безпеки» на чолі з Леонідом Пасічником.

За даними «міністерства державної безпеки ЛНР», перебуваючи в злочинній змові з правою рукою одного відомого українського кримінального авторитета з Єнакієва, якимось І. Аврамовим, «міністр неухильно виконував розпорядження кримінальних авторитетів з контрабанди вугілля і передачі під контроль криміналітету стратегічно важливих для республіки підприємств паливно -енергетичний сфери».

Сам Дмитро Лямін був креатурою Ігоря Плотницького, який нібито мав дохід з махінацій свого призначенця. Так що не було нічого дивного в тому, що сам Плотницкий заявив, що не давав санкції МДБ і МВС ЛНР на затримання міністра палива та енергетики. Власне, затримання останнього стало можливим завдяки тому, що на той момент самого Плотницького в ЛНР не було.

Після повернення «голова ЛНР» тимчасово відсторонив від своїх посад керівника МДБ ЛНР Леоніда Пасічника і міністра палива, енергетики та вугільної промисловості Дмитра Лямина, а також скасував рішення МДБ про арешт останнього.

«Мирили» силовиків і «голову ЛНР» в 2015 році так званий прем’єр-міністр «ЛНР» Геннадій Ципкалов і спікер «парламенту» Олексій Карякін.

Уже влітку 2016 року «миротворці» Ципкалов і Карякін були звинувачені в підготовці державного перевороту в «ЛНР», і якщо «спікер парламенту ЛНР» Карякін встиг покинути територію «народної республіки», то затриманий «голова уряду» Ципкалов при нез’ясованих обставинах загинув в камері затримання під час слідства.

Ця історія безсумнівно запам’яталася «силовикам» Корнету і Пасічнику, змусивши серйозно задуматися про свою подальшу долю, і заодно зробити зарубку на пам’ять: «запитати» з Плотницького за пролиту кров заступника.

Більше року конфлікт не переростав в публічну площину, аж до кінця жовтня, коли на черговій сесії «Народної Ради ЛНР депутати» публічно не звинуватили Ігоря Корнета в привласненні будинку жительки Луганська, в якому він жив з 2014 року, а також в приховуванні злочинів, які здійснюються начальником Відділу по боротьбі з наркотиками «МВС ЛНР» Дмитром Захарченком. Знайшлося місце і для інших звинувачень.

Читайте також
Інтрига Туска: чого бажає ЄС від Польщі?

За показовою «прочуханкою» міністра благодушно дивився Ігор Плотницкий, що для самих догадливих однозначно доводило, хто ж був фактичним ініціатором «наїзду» на Ігоря Корнета. Останній, не витримавши звинувачень депутатів, просто покинув сесійну залу.

Останні сумніви у самих наївних випарувалися після того, як на наступний день міністра внутрішніх справ виселили із займаного ним незаконно будинку при силовій підтримці автоматників.

Відповідь «міністра» була мирною – він послався на власну підтримку з боку колективу відомства, однак даний аргумент не здався для Ігоря Плотницького досить переконливим.

20 листопада рішенням «суду» Ігор Корнет був відсторонений від займаної посади, а на наступний день вулиці Луганська заполонили невідомі «зелені чоловічки».

У перевороті в ЛНР винні українські агенти

Прояснити і одночасно трохи заплутати ситуацію вдалося самому «міністру внутрішніх справ ЛНР» Ігорю Корнету, котрий виступив з відеозверненням, в якому він заявив, що продовжує залишатися очільником МВС, а сіутація в «республіці» загострилася через діяльність «української агентури» у вищому керівництві ЛНР.

«В результаті реалізованих МВС і МДБ Республіки оперативно-розискних і слідчих заходів отримані докази причетності директора ДТРК ЛНР Анастасії Шуркаєвої до діяльності українських спецслужб. Встановлено причетність керівника Адміністрації голови ЛНР Ірини Тейцман, а також начальника Служби урядової безпеки МВС ЛНР Євгена Селіверстова до інсценування в вересні 2016 р державного перевороту в ЛНР. В результаті був убитий колишній прем’єр-міністр і мій бойовий товариш Ципкалов Геннадій Миколайович і засуджений до тривалого тюремного ув’язнення заступник командувача Управління Народної міліції ЛНР Віталій Кисельов. Дані заходи проводилися при безпосередній участі ряду високопоставлених співробітників генеральної прокуратури, які займалися фабрикацією даних кримінальних справ. Після того, як у МВС виявилися незаперечні докази причетності зазначених осіб до даних злочинів, останніми були вжиті заходи по дискредитації відомства і звільнення ключових співробітників Міністерства, які брали безпосередню участь у розкритті ОПГ », – заявив Корнет.

Також «міністр» заявив, що нібито вночі представив дані докази «очільнику республіки» Ігорю Плотницькому і той дав добро на порушення кримінальної справи відносно вищезгаданих осіб.

Менш ніж через годину сам Ігор Плотницкий на сайті «голови ЛНР» розмістив заяву, в якій спростував слова Корнета, заявивши, що останній звільнений і, судячи з його нинішніх дій, це рішення було абсолютно вірним. Також він запевнив, що ситуація в “ЛНР” залишається під контролем.

В останньому, втім, Ігор Плотницкий явно лукавив, так як до цього часу в Луганську «лягли» телемовлення і мобільний зв’язок, а «офіційний сайт ЛНР» розмістив у себе звернення Ігоря Корнета, а не голови «ЛНР», тим самим зримо довівши, хто в даний момент контролював кнопки, що відповідають за зв’язок, а також в цілому ситуацію.

До вечора 21 листопада стало ясно, що справа Ігоря Плотницького по суті програна – в руках його прихильників залишалися тільки будівля «Генеральної прокуратури ЛНР» і власна резиденція. У ЗМІ почала з’являтися інформація, що сам Ігор Плотницкий втік з ЛНР в Росію, останнє, втім, виявилося неправдою.

Вранці 22 листопада на сайті «голови ЛНР» навіть був розміщений сюжет про робочу зустріч Ігоря Плотницького з в. о. «Міністра внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій», в якому «голова» відчайдушно намагається довести, що він контролює ситуацію, але атмосфера чітко нагадує фільм «Бункер» 2004 року про останні дні життя Адольфа Гітлера.

Можливо, таким чином Плотницкий просто намагався показати всім, що «я живий», а може це було одним з елементів «торгівлі» з путчистами, оскільки його положення після заняття вранці будівлі «Генпрокуратури ЛНР» виявилося вже просто безнадійним.

До речі, за даними російської «Нової газети» в штурмі будівлі Генпрокуратури поряд із загонами МВС ЛНР взяв участь і спецназ ДНР «Вітязь». Спільними зусиллями «союзники» затримали понад 20 осіб, включаючи генерального прокурора ЛНР Віталія Подоброго і військового прокурора ЛНР Сергія Рахна і їх заступників. Людей забрали до будівлі Народної ради ЛНР.

Переворот в ЛНР – ініціатива Захарченко або Путіна

Тільки дуже наївні люди можуть повірити в те, що ситуація в самопроголошених ЛНР і ДНР в повному обсязі не контролюються Російською Федерацією, так що Ігор Корнет не міг піти на силове протистояння з Ігорем Плотницьким без санкції і підтримки російської сторони.

Маски на обличчях, перев’язані рукава форми, стояння на одному місці – все це чітко говорило про те, що автоматники на вулицях Луганська швидше за все були іногородні. Уже жителі Луганська в соцмережах 21 листопада писали, що автоматники прибули до Луганська з інших місць, уточнивши потім, що це братня допомога з самопроголошеної ДНР.

«Приїхали донецькі хлопці. Корнет діє за погодженням з ними. Мета – злити Плотницького і приєднати Луганську “республіку” до Донецької. Буде єдина республіка зі столицею в Донецьку », – повідомило ближче до вечора російське видання «Взгляд» з посиланням на джерело з силових структур« ЛНР.

За відомостями сайту «112 юа» вдень 22 листопада в столиці Луганська перебували підрозділи «збройних сил ДНР» – «Спарта» та «П’ятнашка» (15-я інтербригада) загальною чисельністю близько 800 осіб. Обидві ці частини вже «засвітилися» в «ЛНР» під час минулорічної не те спроби перевороту проти Плотницького, не те її інсценування останнім. Правда, тоді ці загони були на боці «голови ЛНР». В цей же раз саме «донецьких» називали чи не ударною силою луганських «путчистів».

У самій «Донецької Народній Республіці» спростовують інформацію про участь в конфлікті в центрі Луганська. Про це заявив «заступник командувача оперативного командування самопроголошеної ДНР» Едуард Басурін.

«Все, що в Луганську – я не знаю, що там відбувається, це інша територія», – зазначив він. Басурін підкреслив, що «ДНР» ніяк не пов’язана з цими подіями і не приймає в них ніякої участі.

Коли над Луганськом спустилася темрява в місто з боку ДНР почали входити колони військової техніки і особового складу, а вранці штурмом було взято будівлю «Генеральної прокуратури ЛНР».

Потім події продовжили розвиватися по «кримському» і «донбаському» сценаріях 2014 року зі проханням про взяття під контроль територій, правда цього разу відозви спрямовувалися не до Росії.

Командир батальйону «Брянка» «збройних сил самопроголошеної Луганській народної республіки» Дмитро Піндюрин звернувся до «очільника самопроголошеної ДНР» Олександра Захарченка «взяти під керівництво Луганську народну республіку і реалізувати ідею 2014 року про створення Новоросії».

У самопроголошеній ДНР поки подібні заяви не прокоментували. У Російській Федерації ж прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що питання про можливість об’єднання територій, підконтрольних угрупованням «ДНР» і «ЛНР» – внутрішня справа самих «республік», передає РІА «Новини».

Треба сказати, що Росія явно зайняла вичікувальну позицію. Правда не для того, щоб підтримати переможця, а скоріше для того, щоб уникнути звинувачень в своїй участі у путчі. Втім, в це навряд чи хто повірить, адже не секрет, що в керівництві самопроголошеної «ЛНР» існують кілька груп впливу, які мають різних «кураторів» з числа російських офіційних осіб і органів.

Скажімо, «голову ЛНР» і місцеву політичну «тусовку» курирує помічник президента РФ Володимира Путіна Владислав Сурков, також відповідальний за всі політичні питання по Донбасу, «силовиків» Корнета і голову МДБ Пасічника курирує ФСБ. Так само Владислава Суркова називають куратором і самопроголошеної ДНР.

Кремлівський гамбіт для ЛНР \ ДНР

Здавалося б, в наявності конфлікт інтересів Суркова як куратора Захарченко та Плотницького, адже вони обидва його підлеглі і один з них владу втрачає. Але так навіть зручніше, адже при об’єднанні в гіпотетичну «Новоросію» багато питань стає легше вирішувати.

Читайте также
Корупція – атака антикорупціонерів

Наприклад, буде простіше визнати створену «державу», як РФ свого часу визнала Південну Осетію. В такому випадку спроба повернення Донбасу військовим шляхом може перетворитися в повномасштабну війну з Росією, як це було в серпні 2008 року з Грузією при аналогічній спробі повернути контроль над Південною Осетією. Тобто проблема повернення непідконтрольною частини Донбасу буде відтягнута на невизначений термін.

Можливо, загроза визнання Новоросії буде використовуватися просто як засіб шантажу на триваючих переговорах спецпредставника Держдепу США по Україні Курта Волкера і того ж Владислава Суркова за форматом миротворчої місії ООН на Донбасі.

Словом, варіантів подальшого розвитку подій після створення Новоросії у вигляді об’єднання Луганської і Донецької народних республік – маса, і саме це робить хід з їх об’єднанням сильним гамбітом з боку Кремля, але свою причетність до цього краще спростовувати.

Втім, остаточно питання з відходом від влади Ігоря Плотницького та створення Новоросії не вирішене, він продовжує робити звернення до жителів ЛНР, в яких намагається випромінювати впевненість у перемозі. Швидше за все Плотницкий намагається використовувати свої останні козирі: роль підписанта Мінських угод, з його відходом вони остаточно перетворюються на мертві не тільки фактично, а й юридично, а також те, що для Росії і створюваного нею іміджу «республік» передача влади повинна пройти тихо, мирно і без перевороту.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018