Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Політична депортація – український досвід

депортация из Украины

Насильницька депортація – традиційний спосіб боротьби з іноземними громадянами, що порушили правила перебування в країні. У подібній ситуації державні органи можуть видворити такого «гостя» на історичну Батьківщину і заборонити йому в’їзд в країну на тривалий термін.

В українських реаліях цей загалом-то звичайний спосіб став інструментом політичної боротьби. Раніше під його прес потрапляли в основному російські журналісти, що було цілком зрозуміло – з огляду на окупації Криму і періодичне виявлення присутності військовослужбовців РФ на Донбасі. Тепер же під новий інструмент політичної боротьби все частіше потрапляють громадяни дружньої Грузії, помічені в зв’язках з екс-президентом Грузії, екс-губернатором Одеської області, екс-громадянином України, опальним Міхеілом Саакашвілі.

15 листопада на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook Міхеїл Саакашвілі повідомив, що з України було видворено журналіста грузинської телекомпанії Руставі-2 Тамаза Шавшишвілі.

«Тамазу Шавшишвілі, журналісту грузинської телекомпанії Руставі-2, який був відряджений висвітлювати діяльність Саакашвілі, скасували дозвіл на проживання, і він повинен негайно покинути територію України як «загроза безпеці країни», – повідомив на своїй сторінці екс-губернатор Одещини, приклавши до повідомлення фото рішення Міграційної служби України про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Тамазо Шавшишвілі, журналіст грузинської телекомпанії Руставі-2, який був відряджений висвітлювати діяльність Саакашвілі…

Posted by Mikheil Saakashvili on 2017 m. lapkritis 15 d.

Обгрунтовувалося подібне рішення підпунктом 4 статті 19 Постанови Кабінету Міністрів України №251 від 28 березня 2012 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків».

Згідно з підпунктом №4 депортували Шавшишвілі через те, що його дії як іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.

Повідомляється, що дозвіл на тимчасове проживання в Україні журналіст отримав 24 листопада минулого року. Також раніше ЗМІ називали Шавшишвілі особистим фотографом і відеооператором Саакашвілі.

Міхеілу Саакашвілі не звикати писати про насильницьку депортацію людей зі свого оточення, відданих йому особисто.

Так, 21 жовтня екс-президент Грузії повідомив про зникнення відразу трьох своїх соратників – двох співробітників охорони і колишнього особистого водія.

Першим близько 15.00 пропав начальник особистої охорони Саакашвілі.

«8 озброєних людей схопили колишнього начальника моєї особистої охорони в Грузії Георгія Рубашвілі, коли він виходив з кафе разом зі знайомою. Він живе в Києві, у нього офіційний дозвіл на проживання, немає зброї. І раніше він допомагав мені по господарству, а зараз залишився у своїх справах. Це, напевно, з тієї ж опери, що мене оточують “озброєні терористи” і “путчисти” – ну це все так по-радянськи! », – зазначив екс-президент Грузії на своїй сторінці.

У той же день він повідомив про зникнення ще двох своїх соратників.
«Зараз виявилося, що вийшов з дому і зник мій колишній водій Михайло Абзіанідзе. Вдома на нього чекають дружина-українка і дочка, а також не виходить на зв’язок мій друг, полковник грузинської армії і активний учасник війни на сході, інструктор української Нацгвардії Давид Макішвілі », – написав Саакашвілі.

У викраденні політик звинуватив українських силовиків, оскільки вивозили затриманих на літаку, що належить Національній гвардії України.

За повідомленнями ЗМІ всі троє перебували в охороні Михайла Саакашвілі, а Давид Макішвілі був інструктором Національної гвардії України і брав участь в бойових діях на Донбасі.

Так, ізраїльський військовий інструктор Національної гвардії Цві Аріелі повідомив, що в 2014-2015 роках спільно з Макішвілі тренував частини 79 бригади ЗСУ, батальйон спецназу МВС в Луганській області, роту з 74 окремого розвідувального батальйону, провівши разом як мінімум кілька місяців в сусідніх кімнатах у прифронтових зонах під Маріуполем, Вугледаром, в Луганській області. Потім їх дороги розійшлися – Давид Макішвілі взяв участь в підготовці НГУ в переході на стандарти НАТО, працював у тому числі зі штабом Національної гвардії.

«Тому, чесно кажучи, я був ошелешений, дізнавшись з поста Михайла Саакашвілі, що Давида Макішвілі депортували за участю спецназу НГУ, в тому числі особистої участі генерала Аллерова, командувача, якому протягом 2 років допомагав Давид, не будучи офіцером НГУ. Не знаю, як все було, і мабуть час скоро покаже, чи точна ця інформація, але в будь-якому випадку, як мені здається, це погана подяку з боку будь-яких українських чиновників досвідченому грузинському військовому, який приїхав в найважчу для України годину (літо 14 -го) підтримати цю країну, не будучи ні вигнанцем, ні біженцем зі своєї країни», – написав Арієлі.

С Давидом Макишвили, бывшим командиром пехотной бригады из Грузии, а также бывшим военнослужащим Французского иностранно…

Posted by Tzvi Arieli on 2017 m. spalis 22 d.

У Грузії Давид Макішвілі відомий як один з творців 4-ї піхотної бригади Збройних Сил Грузії, розгорнутої на базі внутрішніх військ МВС Грузії. Бригада брала активну участь в грузино-російській війні серпня 2008 року.

У деякому роді, і сам екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі, позбавлений українського громадянства в момент свого перебування за межами України, був депортований з країни. Втім, до нього теж можуть застосувати підпункт 4 статті 19 Постанови Кабінету Міністрів України №251 від 28 березня 2012 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків».

Зрештою, акції протестів в столиці, що стартували ще 16 жовтня, також при бажанні можна трактувати як «дії іноземця або особи без громадянства, що загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні» .

Видворення російських журналістів

Хоча менш ніж за місяць з України були вислані кілька громадян Грузії, основними небажаними гостями, вимушеними залишати українську територію в примусовому порядку, залишаються журналісти засобів масової інформації Російської Федерації.

За неповних 4 місяці з території України в примусовому порядку були депортовані чотири журналісти російських ЗМІ і всім їм був заборонений в’їзд на Україну:

Депортация политических оппонентов

– 26 липня СБУ повідомила про видворення з України російської журналістки Марії Князєвої, яка працювала на телеканалах «Росія-1» і «Росія-24». Як уточнили силовики, журналістка нібито вела «деструктивну діяльність під псевдонімом Саушкіна, «використовуючи зв’язки з проросійськи налаштованими представниками українських ЗМІ та експертами, збирала інформацію про стан справ в державі, роботу вищих органів влади і силових структур». Потім вона використовувала ці дані «для тенденційного висвітлення ситуації в Україні»;

– 15 серпня з України видворили кореспондентку російського телеканалу ВГТРК Тамару Нерсесян, причиною став сюжет про проведення музичного фестивалю «Бандерштат». Було сказано, що фестиваль організовано неонацистами і «західними кураторами», а на самому фестивалі влаштовують презентації книг «неонацистів» і забороняють російську мову;

– 30 листопада невідомими було викрадено Ганну Курбатову, журналістку російського Першого каналу. Згодом виявилося, що вона була затримана співробітниками СБУ і примусово депортована в Росію. Підставою для цього став сюжет під час святкування Дня незалежності України, коли журналістка висловила особисту думку про погіршення життя в Україні;

Читайте також
Придністров’я для України: навіщо Додон нагнітає обстановку?

– 5 жовтня через Україну був видворений журналіст російського телеканалу НТВ В’ячеслав Немишев, у якого за повідомленням СБУ знайшли акредитацію самопроголошеної ДНР. Журналіст був висланий з формулюванням «через діяльність, що завдає шкоди національним інтересам України».

Крім російських журналістів 25 серпня із України було видворено іспанських журналістів Антоніо Памплієгу і Мануеля Анхель Састре, котрі висвітлювали події по обидва боки лінії розмежування на Донбасі.

Наслідком подібних дій стала критика Міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, що засудила депортацію іноземних журналістів з України у вересні 2017 року.

Куди менш відомим є той факт, що всього за серпень місяць було прийнято рішення про депортацію з України 3,5 тисячі іноземців, при цьому в 280 випадках прийнято рішення про заборону в’їзду на територію України.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018