Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Як Гройсман умовив депутатів голосувати за бюджет 2018

госбюджет 2018

Проект держбюджету-2018 отримав підтримку не тільки правлячої коаліції, але і Ляшко, «Відродження», «Волі народу» і навіть партії Коломойського.

Увечері 14 листопада Верховна Рада прийняла в першому читанні держбюджет на 2018 рік. За відповідну постанову проголосували 260 депутатів, що помітно більше необхідного мінімуму – 226. Однак буквально напередодні доля проекту виглядала сумно. Фактично уряд мав підтримку тільки двох фракцій – БПП «Солідарність» (причому не в повному складі) і «Народного фронту». До речі, саме з цієї причини прем’єр Володимир Гройсман побоявся віддавати проект бюджету на суд депутатів 7 листопада і попросив перенести розгляд питання на тиждень.

Звідки ж набралися голоси, яких бракувало? Щоб зрозуміти це, потрібно врахувати одну особливість нинішнього бюджетного процесу. Хоча зазвичай в законі про бюджет бачать тільки гроші, але цієї осені бюджетне питання перетворився в питання про долю голови уряду. Завалити держбюджет-2018 означало б і «завалити» Гройсмана. І навпаки, затвердження бюджету автоматично означатиме посилення позицій Гройсмана, фактично дасть йому індульгенцію і гарантію від відставки на весь 2018 рік. А в 2019-му «валити» прем’єра вже не буде великого сенсу, оскільки то буде рік виборів, президентських і парламентських, і за їх підсумками все одно неминуче формування нового уряду.

Тому Гройсману довелося вирішувати проблему творчо. Він переконував депутатів не стільки задоволенням їх бюджетних «хотєлок», скільки урахуванням їх політичних інтересів на період до майбутніх виборів.

Категоричні противники Гройсмана та державного бюджету 2018

Про три фракції було з самого початку відомо, що вони не збираються надавати підтримку прем’єру, а навпаки, зацікавлені в тому, щоб «завалити» його разом з бюджетом. Це «Опозиційний блок» і «Батьківщина», які в результаті не дали за бюджет жодного голосу, і «Самопоміч», яка дала тільки один голос. Кожна з цих політичних сил зацікавлена ​​в тому, щоб ситуація дійшла до політичної кризи і дострокових виборів. А в разі прийняття бюджету Верховною Радою ці три партії будуть цілий рік розповідати виборцям про те, що бюджет «антинародний», «антисоціальний» і т.д.

З тих же міркувань проти бюджету виступили нечисленні представники «Свободи» в парламенті і депутат Юрій Дерев’янко, який представляє партію Міхеля Саакашвілі «Рух Нових сил». Також не захотіли допомагати уряду антикорупціонери з фракції БПП, що представляють партію «ДемАльянс»: Сергій Лещенко, Мустафа Найєм та Світлана Заліщук.

Читайте також
Франція готова інвестувати в Україну

Судячи з усього, Гройсман і не намагався дістати будь-які з цих партій собі в союзники. Замість цього він займався більш реалістичними речами.

Пара партнерів Гройсмана і прихильники держбюджету 2018

В кінці жовтня – початку листопада бюджетні плани уряду взагалі опинилися під загрозою зриву через конфлікт, що спалахнув між двома партнерами по правлячій коаліції – БПП «Солідарність» і «Народним фронтом». Причиною, як відомо, стала справа про «рюкзаках Авакова», про який раптово згадало НАБУ. Хоча «НФ» врешті-решт начебто і задовольнився запевненнями президентської команди в непричетності Петра Порошенка до цієї ініціативи НАБУ, але осад недовіри залишився.

Втім, ця історія ніяк не позначилася на відносинах між «НФ» і прем’єром. Арсеній Яценюк і Володимир Гройсман мали набагато більші підстави для взаємної недовіри (все-таки другий з них змінив першого на прем’єрській посаді), проте вони прекрасно ладнають. Їх кілька разів помічали разом, коли вони гуляли по центру Києва.

Два премьера, которые казалось бы должны ненавидить друг друга спокойно вместе гуляют по Крещатику и общаются с обычными…

Posted by Дмитро Гейко on 2017 m. rugpjūtis 26 d.

А в суботу 11 листопада Гройсман відвідав з’їзд «НФ» і виступив з промовою, в якій яскраво описав заслуги Яценюка.
«Потрібна була рішуча воля для того, щоб взяти на себе відповідальність, – розповів Гройсман. – Щоб не дати розвалити країну, не дати її захопити, відновити її економічну міць, приймати непопулярні рішення, за які, можливо, ще сьогодні не скажуть спасибі, – але це вимагало справжнього політичного лідерства. І такий лідер є – Арсеній Яценюк!»

Якщо ж говорити про бюджетний «список бажань» партії Яценюка, то головну з них Гройсман задовольнив в повному обсязі. Розповідаючи про рішення партз’їзду, лідер фракції «НФ» Максим Бурбак повідомив: «Ми і далі відстоюємо забезпечення витрат на оборону і безпеку в обсязі не менше 5% ВВП із загального фонду державного бюджету України. Це було запропоновано прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, продовжено урядом Гройсмана і також передбачено в проекті бюджету на наступний рік».

Ці «5% ВВП на оборону» двічі важливі для «НФ». По-перше, це дуже підходяще гасло для піару – просте і зрозуміле. А по-друге, всередині цих 5% чимала частка припадає на МВС, очолюване одним з найвпливовіших представників «НФ» Арсеном Аваковим.

Вранці 13 листопада Гройсман знав, що в бюджетному питанні він твердо може покластися на обидві фракції правлячої коаліції. І дійсно, 14 листопада вони мобілізувалися майже на максимумі можливостей: фракція БПП «Солідарність» дала за бюджет в першому читанні 109 голосів (з 138), «НФ» – 73 (з 81), сумарно – 182. Але якщо б у Гройсмана були тільки ці голоси, бюджет був би провалений.

Коло тактичних союзників Гройсмана та бюджету 2018

Тим часом всі інші депутатські фракції і групи, на які міг би розраховувати Гройсман, не горіли бажанням підтримувати бюджет. Навпаки, у своїх виступах на погоджувальній раді 13 листопада Олег Ляшко, представники  «Відродження» та «Воля народу» заявили про те, що проект бюджету їх не влаштовує.

Ляшко, звертаючись до членів уряду, взагалі став їх третирувати: «Бюджет без інструментів економічного зростання, без економічних стимулів, без створення робочих місць – це проїдання, чим ви, до речі, і займаєтеся. Не наїдяться ніяк, нехай би вас удав, паразитів».

Представник «Відродження» Олександр Біловол оголосив: «Якщо сьогодні уряд не прислухається до наших всіх змін, до наших пропозицій, то за бюджет 2018 року депутатська група” Відродження” голосувати не буде». З аналогічною заявою виступив представник «Волі народу» Ярослав Москаленко: «Депутатська група” Воля народу” не голосуватиме за бюджет в такому вигляді, в якому він зараз підготовлений в Кабінеті міністрів».

Проте, 14 листопада фракція партії Ляшко дала за бюджет 15 голосів (з 20), група «Відродження» – 25 (з 26), «Воля народу» – 16 (з 18). Ще 21 голос дали позафракційні депутати. Примітно, що за бюджет проголосували всі депутати з партії Ігоря Коломойського «УКРОП» на чолі з головою політради партії Тарасом Батенко. Кнопку «за» натиснув навіть Віталій Купрій, який не далі, як 30 жовтня похвалився тим, що за його зверненням Генпрокуратура почала розслідування за фактом підробки диплома про вищу освіту Гройсмана.

ГПУ розслідує підробку Гройсманом диплома про вищу освіту!Ще 14 квітня 2016 року під час голосування за кандидатуру Во…

Posted by Віталій Купрій on 2017 m. spalis 30 d.

Так, всупереч усім песимістичним прогнозам, проект держбюджету-2018 набрав в першому читанні 260 голосів, з великим запасом перескочивши необхідний мінімум. Це означає перш за все те, що ніхто, звичайно, не вірить в якийсь результат розслідування ГПУ покупки Гройсманом диплома. А головне – ні Ляшко, ні «Відродження», ні «Воля народу» не зацікавлені в зміні уряду. І навіть Коломойський, при всьому його бажанні насолити Порошенко і домогтися дострокових виборів, не зацікавлений зараз у зміні Гройсмана.

Що стосується Ляшко, то він взагалі більше куражився, ніж реально збирався вставляти палки в колеса уряду. Ще увечері 9 листопада він відвідав президентську адміністрацію, де, як стверджують джерела в оточенні головного радикала, зустрівся з Порошенком, щоб обговорити бюджет-2018. Однією з головних «хотєлок» Ляшко є підвищення мінімальної зарплати до 5000 грн. Цю вимогу він озвучував неодноразово, в тому числі – з трибуни парламенту перед голосуванням за бюджет.

У прийнятій парламентом постанові доручається Кабміну при підготовці проекту закону про держбюджет-2018 до другого читання «розглянути можливість підвищення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати на 2018 рік, виходячи з фінансових можливостей держави і прогнозного зростання економіки». Кажуть, уряд погодився підвищити мінімалку не до 3700 грн, як спочатку планувалося, а до більшої суми. Правда, чи буде це 4000, 4500 або 5000 грн, ще не відомо, але в будь-якому випадку Ляшко зможе піаритися на тому, що це він і його партія домоглися підвищення мінімалки.

А мажоритарникам з «Відродження», «Волі народу» і партії Коломойського Гройсман пообіцяв знизити тиск силових органів на бізнес. Відповідний законопроект був розроблений урядом в рамках ініціативи «Маски-шоу стоп». Вдень 14 листопада, за пару годин до розгляду бюджету-2018, парламент включив цей проект до порядку денного сесії. Можна сподіватися, що скоро він стане законом. Його значення буде особливо велике в передвиборчий час.

Ну і, звичайно, мажоритарники можуть сподіватися на облік своїх «хотєлок» в остаточному варіанті.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018