Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Кожен третій «за»: скільки українців мають подвійне громадянство?

Двойное гражданство

Зневіра громадян України в можливість захистити свої інтереси, бажання переїхати в іншу країну, «страховка» на випадок проблем з українською владою – є багато причин, через які українці прагнуть обзавестися громадянством іншої країни, проте часто при цьому не відмовляються від українського.

Вітчизняне законодавство не визнає такого подвійного громадянства, але це не зупиняє наших співвітчизників.

Паспорт іншої країни на замовлення, але «фальшак»

11 травня прес-центр Служби Безпеки України заявив про припинення діяльності нелегальних центрів в двох областях на заході країни, які оформляли українцям громадянство інших країн в порушення вітчизняного законодавства.

«Правоохоронці встановили, що ділки забезпечували «клієнтам» оформлення підробленого пакета документів, що дає право претендувати на отримання паспорта громадянина ряду країн Євросоюзу. Зловмисники надавали замовникам повний «пакет послуг», в тому числі підбирали двійників зі знанням іноземної мови для відвідування закордонних дипломатичних установ », – йдеться в повідомленні.

За даними СБУ, даною схемою скористалися понад тисячі українських громадян, а вартість комплекту підроблених документів становила до 8 тисяч євро. Оперативники спецслужби обшукали офіси і приміщення злочинців. В ході обшуків було вилучено майже 100 пакетів документів для оформлення іноземного громадянства. Зокрема, були виявлені фальшиві печатки органів влади СРСР і України, паспорти громадян інших країн, незаповнені бланки свідоцтв про укладення шлюбу.

За даним фактом порушено кримінальні провадження застаттею про підробку документів і печаток (ст. 358 КК України). Ведеться слідство. Максимальні санкції даної статті передбачають позбавлення волі на строк до двох років.

Читайте также
Франція готова інвестувати в Україну

«Клієнтів» не бентежив той факт, що документи фальшиві. Заради жаданого громадянства Євросоюзу вони були готові ризикнути і судячи по ціні «допомоги» – 8 тисяч євро, це були аж ніяк не бідні люди, які хотіли знайти роботу в ЄС.

Взагалі, бажання обзавестися громадянством іншої країни серед українців не така вже й рідкість.

Так, у вересні соціологічна група «Рейтинг» провела опитування жителів України, в якому 35% опитаних зізналися, що не проти отримати другий паспорт. Серед країн, громадянство яких хотіли б мати респонденти, поза конкуренцією із зрозумілих причин виявилися країни ЄС (42%). 18% опитаних хотіли б мати громадянство США, 15% – Канади.

Громадянство країни – члена ЄС хотіли б мати однаково жителі західних, центральних і південних макрорегіонів (близько 40%), дещо менше – східних (31%). Громадянство США більше інших хотіли б мати жителі західної частини країни.
Правда основна маса українців – 65%, все ж скептично ставляться до ідеї подвійного громадянства.

Громадянин України з подвійним громадянством – тільки український громадянин

Вітчизняне законодавство не визнає факту подвійного громадянства, відповідно до статті 4 Конституції України «в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом».

У свою чергу стаття 2 Закону України «Про громадянство» визначає, що «якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України».

двойное гражданство

Разом з тим будь-яке покарання за наявність подвійного громадянства в Україні відсутнє.

Таким чином, ситуація з подвійним громадянством в Україні двоїста: з одного боку, Конституція і законодавство говорить про визнання тільки українського громадянства, з іншого – відсутність покарання за подвійне громадянство і сам факт уточнення правової ситуації навколо громадян з 2 громадянствами в тому числі українським, передбачає, що громадяни можуть набувати інше громадянство. Однак останнє не буде визнано владою України.

Фактично, позбутися громадянства України за законом можна тільки одним шляхом – добровільно відмовитися від нього під час набуття громадянства іншої країни. У подібному випадку позбавлення громадянства України має бути закріплено Указом Президента України про позбавлення громадянства.

Станом на 1 травня 2017 Петро Порошенко своїм указами протягом усього періоду свого президентства, з червня 2014 року, припинив громадянство 18,7 тис. осіб.

Один український паспорт – два громадянства

Статистика по питанню подвійного громадянства українців із зрозумілих причин відсутня, адже з точки зору вітчизняного законодавства такого терміна просто немає, є тільки український громадянин. Ті, хто має ж подвійне громадянство, також не поспішають цим хвалитися, хоча юридично його власникові це нічим і не загрожує. Правда в березні 2017 року президент України Петро Порошенко виніс на розгляд Верховної Ради законопроект про внесення змін до Закону України «Про громадянство», згідно з яким за наявність другого паспорта можна було позбутися українського громадянства. Однак незважаючи на включення до порядку денного, законопроект був депутатами «забракований» і спрямований на доопрацювання, де благополучно перебуває і понині.

Тим часом, число громадян України, котрі обзавелися паспортом і громадянством іншої країни зростає.

Так, за даними німецької газети Deutsche Welle з моменту анексії Криму Росією в 2014 році по 2016 рік понад 192 тис. громадян України отримали паспорти і громадянство Російської федерації.

За інформацією видання, другий паспорт в 2014 році отримали 24,1 тис. українців, у 2015 році росіянами стали вже 67,4 тис. громадян України, а в 2016 – 100,7 тис. українців взяли друге громадянство.

За цей же період українське громадянство втратили 18700 чоловік, вдесятеро менше. Решта 90% згідно з українським законодавством, продовжують вважатися громадянами України.

Активізація отримання російського громадянства пов’язана зі спрощенням правил його отримання з літа 2017 року: якщо раніше кандидат на отримання російського громадянства повинен був відмовитися від громадянства своєї країни і чекати офіційного підтвердження, з літа для міграційної служби РФ досить нотаріально завіреної копії листа, спрямованого в українське посольство з відмовою від громадянства і копії накладної «Пошти Росії», що засвідчує відправку рекомендованого листа. Правда для України, якщо прізвище подібного «відмовника» від громадянства не закріпленj в Указі президента, він продовжує залишатися українським громадянином і ніким іншим. Тобто якщо жителі тимчасово непідконтрольного Донбасу, виїхавши під час активної фази військових дій 2014-2015 років в Росію, встигли обзавестися російськими паспортами, вони продовжують залишатися громадянами України.

Продовжують залишатися громадянами України і жителі Криму, котрі офіційно увійшли до складу Російської Федерації і отримали російське громадянство, по суті, навіть ні за своєю ініціативою. Тобто, фактично число українців, які мають подвійне громадянство тільки у вигляді громадянства РФ, явно перевищує мільйон осіб.

Але в списку подвійних громадянств українців не тільки російське, хоча по ряду причин воно і більш доступне.

Є подвійне громадянство в українців і в країнах ЄС, тут серед лідерів Польща і Угорщина, які ввели спрощену процедуру отримання громадянства для сусідів, перш за все українців. Втім, і в даному випадку офіційна статистика по суті відсутня.

Хіба що в лютому 2015 року державний секретар Угорщини, відповідальний за національну політику в угорському уряді Арпад Янош Потап проговорився, заявивши, що 14% угорських громадян з 770 тисяч отримали паспорт громадянина Угорщини за спрощеною процедурою – жителі Закарпаття. В сумі це дало 94 тисячі закарпатців, які стали громадянами Угорщини.

Подібної статистики по Польщі немає, але всього за півроку 2017 року 66 тисяч українців попросили дозвіл на проживання в Польщі, що є необхідним кроком на шляху до набуття громадянства. Хоча це і не означає, що його володар обов’язково захоче стати громадянином Польщі.

Однак в цілому офіційно кількість щасливців, які обзавелися паспортами країн ЄС серед українців невелика: в 2014 році таких було 17469 чоловік, в 2015-му зросла до 19142 осіб.

Подвійне громадянство політиків

Окремим рядком в питанні подвійного громадянства для українців завжди стояла «паспортна» приналежність найбільших підприємців, чільних посадовців та політиків України. Особливо двозначним в даному випадку виглядали подвійне громадянство двох останніх категорій, адже таким чином постало питання – які і чиї власне національні інтереси будуть відстоювати чиновники і політики.

У 2015-2016 роках, після призначення на посади міністрів в українському уряді іноземних менеджерів з терміновим наданням їм українського громадянства, постало питання про їх відмову від іншого громадянства, адже було складно повірити, що заради українського громадянства можна відмовитися від громадянства США, Канади або Литви.

Такі питання виникали до міністра фінансів України Наталії Яресько, міністра економічного розвитку і торгівлі України Айваруса Абромавічуса, заступника міністра економіки України Олександра Боровика, згодом позбавленого і українського громадянства.

У серпні народні депутати від Опозиційного блоку намагалися з’ясувати, чи відмовилася в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун від свого американського паспорта.

Але і серед вітчизняних політиків і бізнесменів вистачає осіб, які мають подвійне і навіть потрійне громадянство.

Так, скандальний олігарх Ігор Коломойський є громадянином одразу трьох країн – України, Ізраїлю та Кіпру. Також в наявності потрійного громадянства – України, Великобританії та Угорщини за даними Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підозрюється глава Державної фіскальної служби Роман Насиров, щодо якого порушено кримінальну справу.

Має громадянство Ізраїлю і екс-міністр енергетики Едуард Ставицький, не позбавлений при цьому українського громадянства.

Звинувачення в подвійному громадянстві (громадянства Росії і України) мають в своєму «активі» мер Одеси Геннадій Труханов і народний депутат Вадим Новинський.

13 листопада на своїй сторінці в Facebook журналіст Василь Крутчак виклав документи про наявність в українського політика, народного депутата Вадима Рабиновича громадянства Ізраїлю.

Народний депутат Вадим Рабінович покращує життя пенсіонерів вже сьогодні.Але правда почав з себе 🙂А тепер уважно чита…

Posted by Vasyl Krutchak on 2017 m. lapkritis 13 d.

Але найбільше не пощастило тепер уже екс-народному депутату України від Радикальної партії України Андрію Артеменкe, який 30 квітня був позбавлений українського громадянства за Указом президента Петра Порошенка через наявність у нього з 2005 року паспорта громадянина Канади. Переставши бути громадянином України, Артеменко позбувся і свого депутатського мандата.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018