Вівторок, 26 березня, 2019

Суд у справі Януковича: що загрожує екс-президенту

Суд по делу Януковича

Триваючий більше року політичний марафон і реаліті-шоу під назвою «суд над екс-президентом Віктором Януковичем», схоже, виходить на фінішну пряму – 19 листопада колишній глава держави зможе звернутися до суду з останнім словом.

Суд у справі Януковича: від корупції до держзради

Одним з головних завдань політиків, які прийшли до влади на хвилі звинувачень президента Віктора Януковича, став доказ цих самих звинувачень, перш за все, у корупції.

Читайте також
Президенти України: як очільники країни 27 років справлялися зі своїми обов’язками

Однак з кримінальним переслідуванням екс-голови країни виявилося не все так просто. Справи ніби й були, але що з ними і як просувається слідство, ніхто не знав. Навесні 2017 року голова Міжнародної організації Transparency International навіть заявив, що в Україні немає жодної кримінальної справи щодо екс-президента по корупції. У ГПУ поспішили спростувати і нарахували аж 7 кримінальних проваджень щодо екс-президента і його оточення, за яким йде слідство: від порушень при приватизації «Укртелекому» до Майдану. Правда, ні по одному з них обвинувальний акт так і не переданий до суду.

Нарешті, Генеральний прокурор України Юрій Луценко зробив хід конем: 28 листопада 2016 року під час сеансу відеозв’язку з екс-президентом у справі про злочини на Майдані, генпрокурор озвучив підозру колишньому голові держави у державній зраді.

Через обрану самим Януковичем та його захистом тактикою зволікань – якість зв’язку не дозволив зрозуміти виступ Луценка у листопаді, цілком зрозуміла систематична неявка екс-президента до суду.

Останнє призвело до того, що влітку 2017 року суддя Владислав Дев’ятко прийняв рішення судити екс-гаранта Конституції України заочно.

Також процес супроводжувався перманентними скандалами у вигляді скарги захисту екс-президента на дії прокурорів, скаргами на суддю веде процес Владислава Дев’ятко, вимоги забезпечити виклик до суду колишнього президента з використанням механізму міжнародної правової допомоги, конфлікти адвокатів Януковича та інші.

Суд у справі Януковича: 15 років для президента-втікача

Втім, основним скандалом стало саме досудове слідство з боку ГПУ і докази провини екс-президента у державній зраді, подані прокурорами на процесі.

Державне обвинувачення інкримінувало Віктору Януковичу, що «1 березня 2014 року Янукович В. Ф. перебуваючи на території Російської Федерації склав, підписав і звернувся з письмовою заявою до Президента Російської Федерації Путіна В. В. з проханням використовувати Збройні Сили цієї держави на території України та за його письмовою заявою до Ради Федерації Федеральних Зборів РФ, в якій підтримав звернення самопроголошеного голови ради міністрів Автономної Республіки Крим Аксьонова С. В. від 01.03.2014 до Президента Російської Федерації Путіну В. В. про надання всебічної допомоги і захист кримчан».

Читайте також
Справа Януковича: загострена увагу до збіглого президенту як елемент передвиборної гонки

Звернення Януковича, на думку прокуратури, було однією з основних підстав для прийняття Постанови № 48 СФ «Про надання згоди Президенту Російської Федерації на використання Збройних Сил Російської Федерації на території України». Також це стало єдиною підставою для скликання 3 березня 2014 року Постійним представником Російської Федерації при ООН Чуркіним 7125-го засідання Ради безпеки ООН. Необхідність демонстрації цієї заяви була єдиним виправданням агресії РФ в Криму, яка була засуджена майже усіма представниками країн світу під час засідань 28 лютого і 1 березня 2014 року.

Все це, на думку прокурорів, є доказом вини підсудного, на підставі чого для екс-президента попросили для екс-президента 15 років позбавлення волі та стягнення процесуальних витрат на залучення експертів під час досудового розслідування у сумі 98 561 грн. на проведення судових експертиз.

Прокурор по справі Януковича Руслан Кравченко навіть заявив, що Генеральна прокуратура виступає за створення спецпідрозділу для затримання колишнього президента Віктора Януковича у Росії і вивезення в Україну.

Зі свого боку, захист екс-президента наполягала, що докази ГПУ не витримують ніякої критики, оскільки на момент звернення до президента РФ яке інкримінується їх підзахисному, Віктор Янукович вже тиждень як був позбавлений президентських повноважень.

Якщо ГПУ датує лист Віктора Януковича 1 березня 2014 року, то ще 22 лютого Верховна Рада України своєю постановою №4193 відсторонила його від президентських повноважень, призначивши позачергові вибори на 25 травня.

У підсумку, на думку адвокатів екс-президента, якщо Віктор Янукович був позбавлений повноважень 22 лютого, максимум у чому його можна звинуватити в присвоєнні собі повноважень голови держави, але ніяк не в державній зраді.

Ще більше питань виникає, якщо визнати, що 1 березня 2014 року Віктор Янукович був легітимним президентом України. Тоді поряд з його держзрадою автоматично постає питання законності повноважень Олександра Турчинова як голови Верховної Ради Арсенія Яценюка як прем’єр-міністра та Петра Порошенка як президента України.

Втім, ця правова колізія здається такою схоже тільки захисту екс-президента, і на те є причини.

Суд у справі Януковича: засудити до річниці Майдану

Після чергових засідань суду, 30 жовтня головуючий суддя Владислав Дев’ятко завершив дебати у справі про державну зраду президента-втікача Віктора Януковича. Правда, захист Януковича вже заявила, що таке рішення незаконне і необґрунтоване, а адвокат Олександр Горошинський зазначив, що припинення дебати є політично мотивованим рішенням, а також позбавляє сторону захисту можливості належним чином завершити судові дебати. Однак думку захисту проігнорували.

Читайте також
Таємниця «грошей Януковича»: куди поділися кошти, конфісковані у оточення екс-президента

Також суд призначив на 19 листопада право екс-президента звернутися з останнім словом.

Поки невідомо, яке рішення прийме суд, але Генеральний прокурор України Юрій Луценко вже заявив, що якщо побіжний екс-президент України Віктор Янукович буде визнаний судом винним у справі про держзраду, держава конфіскує усе його майно, причому не тільки в Україні, але і за її межами.

За словами Луценка, вирок щодо громадянина, який не перебуває на території України, має не тільки моральне, а й матеріальне значення.

«Матеріальне – якщо суд визнає когось із них винним в особливо тяжких злочинах-відбувається конфіскація всього відомого майна на території України та за її межами. Якщо навіть через деякий час таке майно буде знайдено, воно також буде підлягати конфіскації, тому такі процеси дуже важливі і в матеріальному плані», – заявив Луценко.

Саме тому, переконаний Юрій Луценко, захист настільки старанно затягує захист Януковича.

Політичні експерти протягом усього процесу висловлювали думку у прийнятті обвинувального вироку щодо Януковича, правда носить скоріше політичний, ніж правовий характер і до того ж без можливості реального покарання.

Так, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін назвав суд над екс-президентом «блефом, грою», оскільки, будучи в Росії, він недосяжний для цього покарання.

Читайте також
Повернення Януковича: оточення «легітимного» втомилося від Росії і хоче повернутися назад

Політолог Володимир Фесенко також вважає, що реальне покарання Януковича сумнівно, але в той же час підкреслює, що головним є не покарання, а сам факт судового вироку і, швидше за все, суд визнає його винним.

«Політтехнологічним» рішенням майбутній вердикт суду у справі екс-президента назвав у коментарі МаркерУА політолог Руслан Бортник.

«30 Листопада підходить чергова річниця Майдану, проте реальних результатів при владі немає. У такому випадку, на мій погляд, буде зроблена ставка на прийняття рішення по справі Януковича до цього терміну або іншої знаменної дати, пов’язаної з Майданом. Таким чином, влада спробує показати, що вона зробила і домоглася хоч чогось. Насправді це буде просто рішення суду першої інстанції, і попереду будуть як апеляція, так і однозначно – Європейський суд з прав людини, куди звернеться екс-президент. Враховуючи якість підготовки доказів, шанси на перемогу в ЄСПЛ у Віктора Януковича будуть великими», – вважає політолог.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Вторгнення Росії в Україну: наскільки реальна загроза з боку РФ

Начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко і президент Петро Порошенко заявили про загрозу вторгнення ...

15/3/2019

В Україні вводять нові обмеження на розрахунки готівкою: навіщо і кому це потрібно

Тіньова економіка, на думку експертів, є однією з основних причин бідності української держави і,...

6/3/2019

Президентські обмовки за Фрейдом: про що можуть розповісти ляпи Петра Порошенка

За кількістю неоднозначних застережень, зроблених за час президентської каденції, Петро Порошенко...

4/3/2019

Глобальний спад виробництва є загрозою для світової економіки: чому так відбувається

Проблеми у світовій економіці почалися набагато раніше 2019 року. Ринки почали звалюватися в штоп...

1/3/2019