Середа, 16 cічня, 2019

Чи вистоїть проект «Стіна» перед натиском корупції

Проект «Стена»

У 2014 році голова українського уряду Арсеній Яценюк висунув пропозицію перед Кабінетом Міністрів та Президентом Петром Порошенком про створення прикордонної стіни, що розділяє Україну та Російську Федерацію. Ініціатива була прийнята з великим ентузіазмом в умовах збройного конфлікту на Донбасі і анексії Криму.

У відповідності з фінансовими та інженерними розрахунками, проект «Стіна» повинен був завершитися через чотири роки від початку будівництва. Однак, незважаючи на залучення грандіозних грошових і людських ресурсів, у 2018 році кінцева дата реалізації проекту відкладена, а про корупційні схеми на ґрунті її будівництва вже складають легенди.

Проект «Стіна»: невидима споруда

За задумом українського уряду, конструкція українсько-російського кордону мала кілька основних функцій, а саме стримувати наступ військ країни-агресора в Україну, а також контролювати повальну контрабанду у вигляді наркотиків, зброї і работоргівлі.

Читайте також
Український експорт «тягнуть» на собі аграрії, металурги і Росія

Проект такого серйозного призначення включав два напрямки: сухопутний і морський. При цьому вартість будівництва 1 км прикордонного об’єкта, в середньому, становила 3,7 млн грн. Загальна ціна Європейського валу обходилася приблизно в 8 млрд грн.

Для того, щоб було зрозуміло, представники Держприкордонслужби України відразу зазначили, що така колосальна вартість не включає будівництво стіни в буквальному розумінні слова, проходить крізь сушу і моря суцільним парканом.

«Це така спрощене назва, хоча й не найбільш вдала, так як відразу ставить у глухий кут будь-яку здатність представити цей проект в його істинному висловленні», – заявили у відомстві.

Отже, Європейський вал в уявленні міністрів і свого головного автора, Арсенія Яценюка – це комплекс новітніх технологічних заходів, що запобігають можливість перетнути український кордон з боку ворожої Росії кожному суб’єкту чи об’єкту, вага якого перевищує 50 кг. Комплекс включає:

– металеве загородження з інфрачервоними камерами;
– сенсорний кабель, що вбудовується в грунт землі;
– протитранспортні рови і вали;
– спостережні вишки з сенсорними камерами, які функціонують від енергії природних генераторів;
– опорні пункти, що включають вогневі локації для ведення кругової оборони, окопи, траншеї і ніші для бронетехніки;
– рокадна дорога для зручного пересування прикордонників.

Таким чином, Європейський вал, скоріше, носить інтелектуальне призначення, покликане запобігти незаконному перетину кордону, ніж бути прямою перешкодою на шляху танків і піхоти.

Проект «Стіна»: де гроші

Перші 100 млн грн. на стартовий етап будівництва були виділені Кабінетом Міністрів у вересні 2014 року. У два рази більше до кінця 2014 року виділили на ці ж цілі і європейські країни-донори. Через деякий час фінансування такого дорогого проекту стало зміщуватись, і в 2015 році його «заморозили» на цілий триместр.

Читайте також
Росія vs Україна: антиросійські санкції і їхнє майбутнє

По закінченню вказаного строку у парламенті оголосили про відновлення будівництва, але вже з рядом змін, що дозволяють заощадити витрати майже у два рази від початку оголошеної суми в 8 млрд грн.

За два роки ведення робіт на кордоні з Російською Федерацією було побудовано близько 100 км рокадних доріг, викопано понад 220 км протитанкових ровів, встановлено 72,5 км загороджувального паркану, що становить не більше 15% від загального результату. В процесі використовувалося 300 одиниць техніки, придбаної на першій стадії будівництва, зокрема з коштів, виділених Євросоюзом. Результати такої щоденної праці за два роки викликали великий інтерес у слідчих НАБУ до всіх залучених в проект осіб, в частині освоєння фінансів.

Слідчі дії тривали до серпня 2017 року, після чого було затримано семеро посадових осіб, переважно з Держприкордонслужби, які підозрювалися в розкраданні коштів на загальну суму більш ніж 16 млн грн.

Втім, істотні відмінності між планом технічно-інженерної організації і реальним станом справ, змусили проводити власне розслідування і органи Генеральної прокуратури. 13 липня 2017 року прес-служба ГПУ повідомила про виявлення корупційної схеми в рамках будівництва східного європейського кордону на 100 млн грн. Ніяких подробиць представлено не було, від будь-яких уточнюючих питань відомство ухилялося.

У свою чергу, Державна прикордонна служба України не заперечує того, що окремі службовці могли спокуситися високим і нечесним прибутком, однак підігрівання теми «глобальної змови» йде лише на користь ворогові і шкодить кінцевій меті.

«Ми не збираємося прикривати тих, хто задумав і здійснив розкрадання. Але цькування нашої служби, яка несе велику частину відповідальності за продовження будівництва українсько-російського кордону, носить скоріше політичний характер. Адже говорити завжди легше, ніж робити», – переконані в ДПСУ.

Однак довіра до реалізаторів проекту «Стіна» стає все менше, а критиків, яких було чимало і на старті, істотно додалося. Особливо на це вплинула необхідність постійного зростання фінансування проекту у зв’язку з інфляцією гривні. І навіть у випадку отримання необхідних коштів, він давно перетворився на довгобуд, «Європейський вал» обіцяють спорудити лише в 2020 році.

На думку одного з головних критиків скандальної «Стіни», позафракційного народного депутата Борислава Берези, даний проект з самого початку являв собою системне розкрадання бюджетних грошей чиновниками і бізнесменами різних рангів. Багато опозиційних політиків продовжують наполягати на збитковості та неефективності проекту.

Проект «Стіна»: ККД прокремлівських ЗМІ

Як зазначено в Мінських угодах, між українською і російською сторонами, навіть у випадку повної реалізації проекту поділу двох держав, залишиться значний «пробіл», довжиною в 500 км. Зрозуміло, мова йде про тимчасово-окуповані території Донбасу, можливість «закрити» які з’явиться лише після повного повернення під контроль Києва.

Читайте також
Статистика не бреше: Росія залишається основним покупцем українських товарів

Це ще одна тема для дискусій українських експертів, які вважають, що в разі залишення такого «зазору», загальна цінність сильно страждає. Тим часом, у ході, нехай і уповільненої, євроінтеграції змінюється і сам статус погранлінії. На думку співробітників Інституту євроантлантичного співробітництва, майбутня «Стіна» виходить за рамки національної, відокремлюючи від Російської Федерації вже не Україну, а Європу.

Може це і є причиною для незмовкаючих агресивних коментарів у бік проекту з різних джерел російських ЗМІ.

Постійна критика, сарказм і безсторонні оцінки зведених ділянок «Європейського валу» можуть лише свідчити про необхідність і доцільність споруди. Незважаючи на те, що швидкість і якість будівництва сильно страждають не від недоліку фінансування, ні від корупції, грошова участь Європи призводить російських недоброзичливців до висновку, що західні країни готові безпосередньо сприяти Україні в захисті її недоторканності.

До кінця року виконавці обіцяють, що з новими силами (і значними фінансовими вкладеннями) візьмуться за справу, і завершать реалізацію в Харківській і Луганській областях. Слідом за ними черзі «відмежування» очікує Чернігівська область. І хоча скандальні чутки і критика навколо великомасштабного проекту не вщухнуть майже зі 100-відсотковою ймовірністю, значимість «Стіни» в якості головного об’єкта оборони від країни-агресора, яка необхідна Україні так само, як між Ізраїлем і Палестиною.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Податки по-новому: який бізнес постраждає від змін у Податковому кодексі в 2019 році

22-23 листопада Верховна Рада Україна прийняла у другому читанні Державний бюджет України на 2019...

20/12/2018

Провокація Росії у Венесуелі та її наслідки

Минулого тижня два стратегічні бомбардувальники Ту-160, важкий військово-транспортний літак Ан-12...

17/12/2018

12 шкідливих економічних порад, з яких не варто починати життя в новому році

Всіма силами триматися за свою роботу, навіть якщо там місяцями не платять зарплату, і витрачайте...

14/12/2018

Турецька відповідь на греко-ізраїльський газовий проект

В останній тиждень листопада президент Туреччини Реджеп Ердоган зробив серію заяв, спрямованих пр...

3/12/2018