Понеділок, 23 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
32.22
RUB
0.426

Німеччина і Туреччина мають домовитися

Германия Турция переговоры

Днями в Німеччині пройшла зустріч німецького міністра закордонних справ Зигмара Габріеля зі своїм турецьким колегою Мевлютом Чавушоглу. Габріель навіть запросив Чавушоглу до себе додому в населеному пункті Гослар. Візит турецького міністра закордонних справ до Німеччини є спробою прийти до взаєморозуміння, незважаючи на існуючі проблемні моменти.

Габріель повідомив, що темою переговорів були питання звільнення німецького журналіста Деніза Юджель і відновлення поставок турецькій армії засобів захисту проти мін для боротьби з терористичною організацією ІГІЛ. Відносини Німеччини і Туреччини погіршилися після того, як німецькі парламентарії визнали в червні 2016 р геноцид вірмен 1915 р. Тоді в розпал Першої Світової війни, Османська імперія провела каральні акції проти місцевих вірмен, частина яких підтримувала російські війська. За різними оцінками від рук турецьких військових загинули від 600 тис. до 1,5 млн. вірмен.

Стурбованість Німеччини і Євросоюзу викликали репресії в Туреччині, здійснювані режимом президента Реджепа Ердогана після невдалої спроби військового перевороту в липні 2016 року проти підозрюваних прихильників богослова Фетхуллаха Ґюлена, який міг бути причетний до організації військового перевороту. Репресіям піддаються опозиційні сили. З липня 2016 року близько 116 тис. турецьких суддів, держслужбовців були звільнені або відправлені за грати. Понад 10 тис. турецьких військових зараз знаходяться в тюрмах. Окремою категорією репресованих є 160 журналістів, які висвітлювали події в Туреччині після невдалої спроби військового перевороту. Одними з гучних справ вважаються арешти директора турецького представництва міжнародної організації Amnesty International Танер Кілікії, заступника голови опозиційної Республіканської народної партії Еніс Бербероглу, одного з суддів Гаазького трибуналу Айдіна Акая.

Читайте також
Навіщо в Україну їздив міністр закордонних справ Німеччини Габріель?

У Туреччині були закриті 15 університетів, 1 тис. приватних шкіл, 1,2 тис. благодійних фондів, 19 профспілок, 35 медичних установ, 16 телеканалів, 23 радіостанції, 60 періодичних видань. Німеччина стала одним з місць політичного притулку для громадян Туреччини, яких переслідує режим Ердогана. На думку Мевлюта Чавушоглу, Німеччина прийняла понад 4 тис. членів терористичної організації курдських сепаратистів «Робітнича Партія Курдистану». Президент Туреччини Реджеп Ердоган висловив невдоволення у зв’язку з тим, що німецька влада відмовляється екстрадувати політичних біженців. Німеччина не може видати цих людей, оскільки в країні проживає до 800 тис. курдів, які можуть влаштувати акції протесту. Після того, як Німеччина визнала геноцид вірмен, країну захлиснули акції протесту місцевих турків. У Німеччині існує впливове турецьке лобі. У німецьких населених пунктах проживає 3 млн. турецьких мігрантів. Далеко не всі німецькі турки підтримують політику Ердогана.

Берлін відмовляється йти на поступки Анкарі, оскільки в турецьких в’язницях перебувають 12 громадян Німеччини, які також були репресовані за підозрою в зв’язках з міжнародним тероризмом. Канцлер Німеччини Ангела Меркель переконана в тому, що знаходження німецьких громадян в турецьких тюрмах стало причиною погіршення двосторонніх відносин. Німеччина не може домогтися звільнення з-під варти німецького журналіста турецького походження Деніза Юджеля, якого турецька влада звинуватила в розповсюдженні пропаганди тероризму та заарештували в лютому 2017 р. В липні минулого року в Туреччині був заарештований німецький правозахисник Петер Штедтнер. Його звинуватили в скоєнні злочину від імені терористичної організації. В турецькі в’язниці також потрапили німецький журналіст Мезале Толу, соціолог Шаро Гарипов, публіцист Доган Аханлі, німецький паломник Девід Брітш, який хотів пішки дістатися до Єрусалиму через територію Туреччини.

Читайте також
Єрусалимська гра США та Ізраїлю

У грудні минулого року Німеччині вдалося домогтися звільнення Толу і Брітша. Турки відпустили Аханлі, за умови його знаходження в Мадриді. Турецька влада свідомо заарештувала німецьких журналістів і громадських діячів для того, щоб відлякати Захід від втручання у внутрішні справи Туреччини. Ердогану не вигідно, щоб його дії, спрямовані на ослаблення опозиції та зміцнення своєї влади, транслювалися по всьому світу. Для німецьких політиків повернення своїх громадян з німецьких тюрем – справа принципу і політичного піару. Ангела Меркель і її партія ХДС / ХСС прагнуть зберегти лояльність турецьких мігрантів та їхніх нащадків, які є солідною електоральною базою.

Німеччину насторожує посилення авторитарних тенденцій на політичній арені в Туреччині. За підсумками конституційного референдуму в Туреччині в квітні минулого року, 51,5% місцевих жителів проголосували на користь пакету реформ Ердогана, які припускали посилення президентської влади і зниження ролі армії в турецькому суспільстві, яка опозиційно налаштована по відношенню до помірного ісламізму. Згідно з новою конституцією, президент виступає головою виконавчої влади і лідером партії, яка перемогла на виборах. Посада прем’єр-міністра скасовується. Тепер президент Туреччини обиратиметься на загальних виборах на п’ятирічний термін з правом переобрання на другий термін. Парламент зберігає за собою право імпічменту щодо президента. Для цього потрібно зібрати голоси 2/3 депутатів. Однак в нинішніх умовах це неможливо, оскільки в турецькому парламенті домінує пропрезидентська помірно-ісламістська “Партія справедливості і розвитку», яка займає 317 з 550 місць.

Читайте також
План Юнкера: від Євросоюзу до Євро-федерації

Німеччина перешкоджала дистанційній участі турецьких мігрантів в даному референдумі. У березні минулого року німецькі активісти блокували проведення турецькими міністрами мітингів на підтримку референдуму на території Німеччини, за що Ердоган звинуватив німецьку владу в нацизмі. У відповідь Туреччина спробувала вплинути на результат останніх парламентських виборів в Німеччині. Ердоган закликав німецьких турків не голосувати за партії ХДС / ХСС, «Зелені» та назвав їх ворогами Туреччини.

Проблемним моментом у відносинах є туманні перспективи європейської інтеграції Туреччини. Німеччина є одним з противників вступу Туреччини в ЄС під приводом посилення авторитарних тенденцій в країні. В кінці 2016 р ЄС призупинив переговори з Туреччиною щодо членства. Ангела Меркель не вважає, що Туреччина зможе вступити в ЄС. Німецький канцлер закликала лідерів ЄС припинити переговори з Туреччиною про вступ до ЄС і заморозити грошові фонди на підготовку близькосхідної країни до членства. Зігмар Габріель підкреслив, що Туреччина не вступить в ЄС до тих пір, поки при владі перебуває Ердоган.

У той же час, незважаючи на зазначені вище проблемні моменти у відносинах, Німеччина і Туреччина мають досить точок дотику. Погіршення двосторонніх відносин через політичних в’язнів і авторитаризм Ердогана не вигідно німецькому і турецькому бізнесу. Німеччина є найбільшим торгово-економічним партнером Туреччини. З 2016 року товарообіг між Туреччиною і Німеччиною склав 35,4 млрд дол. У Туреччині працюють понад 6 тис. німецьких компаній майже у всіх секторах економіки. У Туреччині перебуває понад 9 млрд дол. турецьких інвестицій. У Німеччині існує близько 100 спільних турецько-німецьких підприємств з річним оборотом в 50 млрд євро, де працюють 500 тис. чол.

Туреччина – це солідний ринок збуту для німецьких зброярів. З 2016 року Німеччина схвалила постачання до Туреччини зброї на 84 млн євро, включаючи компоненти для аерокосмічної продукції. У березні 2017 року Німеччина схвалила поставки бомб, торпед і ракет на суму 22 млн євро. Військово-технічне співробітництво з Туреччиною, у якій друга за чисельністю армія в НАТО, має стратегічне значення для Німеччини. Туреччина проводила наземну військову операцію проти ІГІЛ в Сирії, бере участь в антитерористичній коаліції в Іраку. Для Німеччини, як втім для всього Євросоюзу, цікаво продовжувати співпрацю з Туреччиною в сфері врегулювання міграційної кризи. Згідно з домовленостями з ЄС, Туреччина містить на своїй території 2,5 млн. сирійських біженців, які могли потрапити в європейські країни по балканському маршруту. Це все пояснює, чому Німеччина робить кроки назустріч Туреччини і намагається створити умови для нормалізації відносин.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018