Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Як подорожчання нафти позначиться на українській економіці

цена на нефть

Барель нафти марки Brent легко пробив психологічну позначку в 60 доларів і впевнено на ній закріпився. Ми з’ясовували, чи помітить цей стрибок вітчизняна економіка.

Коливання ціни на нафту

В кінці жовтня нафта Brent побила власний дворічний рекорд, перевищивши 60 доларів за барель на майданчику ICE в Лондоні вперше з листопада 2015 го. 30 жовтня нафтові ф’ючерси Brent подорожчали до 60,3 долара за барель, а на північноамериканську нафту WTI – до $ 54,1. Експерти відразу нагадали, що це є максимальними показниками з липня 2015 року.

До кінця першої декади листопада стало ясно, що нафта марки Brent змогла утримати вартість на позначці 60 доларів протягом 10 днів. Це призвело до зміни очікувань з боку виробників нафти, говориться в міжнародный доповіді «Ціни на нафту». Тепер виробники вважають, що ціни на «чорне золото» цілком можуть піднятися до 70 доларів за барель, причому в короткостроковій перспективі.

Експерти відзначають: за три тижні до саміту ОПЕК, який, як відомо, пройде у Відні 30 листопада, ряд виробників непрозоро натякають, що 70 доларів за барель нафти може в найближчому майбутньому стати «справедливою ціною». І чим більше буде рости рівень нафтових цін, тим вище ймовірність, що в наступному році в США почнеться нова хвиля видобутку сланцевої нафти.

Читайте также
Новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги»

10 листопада ціни на нафту обвалилися до рекордно низького рівня після попереднього не менше рекордного максимуму. Це сталося після отримання інформації про зниження імпорту сирої нафти в Китай. Втім, справжньому обвалу не дала статися угода про зниження видобутку нафти країнами ОПЕК спільно з незалежними виробниками.
Обмеження зниження цін експерти також пов’язують з прийняттям серйозних антикорупційних заходів в Саудівській Аравії, а, крім того, зі зниженням запасів нафти в США.

Зокрема, за словами голови Центру енергетичних досліджень в Лозанні Амбержіо Вассоля, антикорупційні заходи, вжиті Саудівською Аравією, привели до рекордного рівня цін на нафту. А скорочення американських запасів призводить до швидких темпів зростання, яким деякі чинники – як, наприклад, показники китайської економіки – перешкоджають лише тимчасово.

Цікаво, що чимало міжнародних фінансових інститутів уже скоригували свої прогнози на четвертий квартал 2017 року і перший квартал 2018 року. Наприклад, Morgan Stanley підняв свій прогноз по нафті Brent в четвертому кварталі з 55 до 62 доларів за барель.

Нагадаємо, що згідно з очікуваннями 14 представників інвестиційних банків, які брали участь в опитуванні в кынцы жовтня, нафта марки Brent в 2018-му буде коштувати в середньому $ 54 за барель, що всього на $ 1 вище вересневої оцінки. Прогноз для WTI також виріс на долар – до $ 51 за барель. В цілому, говорять профільні експерти, ринок як і раніше підтримується спільними зусиллями ОПЕК і РФ щодо обмеження видобутку нафти заради зростання цін.

Залежність України від ціни на нафту

Для нашої країни зростання цін на нафту – це як палиця з двома кінцями. І в цьому питанні думки експертів збігаються далеко не завжди. З одного боку, практично все паливо, яке ми використовуємо в країні, імпортне. Це означає, що слідом за вартістю нафти ціна на нього теж буде рости.

«На українську економіку зростання цін на нафту впливає негативно, адже це основний імпортний товар, – коментує аналітик ГК «Телетрейд» Сергій Шевчук. – Якщо буде збільшуватися вартість нафти марки Brent, то, за логікою, ми будемо віддавати більше валюти. При цьому варто зауважити, що зростання цін на нафту спричинить за собою зростання цін на нафтопродукти: паливо, паливно-мастильні матеріали і т.д. З огляду на той факт, що ці нафтопродукти є одними з основних складових у виробництві практично будь-якого продукту, можна очікувати зростання цін вже до кінця 2017 року.

На думку Сергія Шевчука, в першу чергу подорожчають паливо (як мінімум на 3-7%), транспортні послуги (на 5-10%), метал (на 2-5%), зерно (на 0,5-1%), хліб (на 5-7%). Відповідно збільшення цін на цілий ряд товарів через зростання цін на сировину буде супроводжуватися і зростанням темпів інфляції. За прогнозами Шевчука, до кінця поточного року можна очікувати інфляцію на рівні 12,9%.

Але, з іншого боку, зростання цін на нафту позитивно відбивається на нашому зовнішньоторговельному балансі. Справа в тому, що, коли нафта росте в ціні, дорожчають і інші сировинні товари, в тому числі і метали, зерно, які продає Україна. А коли дешевшає, вартість іншої сировини також знижується.

«Дійсно, згідно з усталеною в останні десятиліття світовою практикою падіння і підвищення ціни на нафту автоматично призводить до обвалу або зростання цін на зерно і метали», – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. – Тобто, якщо ціни на нафту ростуть, росте вартість зерна і металів. А зернові культури і різна продукція металургійної промисловості становить істотну частину українського експорту. Таким чином, коли ціни на нафту падають, ціни на українські товари знижуються, а коли ростуть – підвищуються. Це можна пояснити тим, що, коли падає ціна на нафту, арабські країни пригальмовують будівництво. А це, в свою чергу, призводить до зниження попиту на будівельні матеріали, в тому числі і метали. Що зі зрозумілих причин «тягне» за собою світові ціни».

Далі – більше, і ось уже європейські машинобудівники теж зменшують закупівлі металу, оскільки падає попит з боку тих же арабських країн і РФ на покупку продукції машинобудування в ЄС.

Читайте также
«Північний потік-2»: ціна його закриття – українська ГТС

Ціни на зерно мають свою специфіку, яка все ж багато в чому пов’язана з сезонними факторами і урожаєм зерна в світі. Але і ціну на нафту скидати з рахунків не варто, адже вона теж істотно впливає на собівартість зерна в світі. Пояснюється це просто: чим дешевше солярка і мінеральні добрива, тим дешевше собівартість зерна і навпаки. Плюс попит на зерно і взагалі продукти харчування також зростає або падає з країн, що торгують нафтою, в залежності від того, як вони себе «почувають».

Ціни на нафту мають певний рівень кореляції з іншими сировинними товарами, погоджується економіст Андрій Мартинюк. Але все ж це не зовсім пряма залежність: подорожчання одного виду сировини зовсім не обов’язково означає, що подорожчають і інше.

«Зростання цін на енергоресурси впливає на подорожчання металів та сировини побічно, – говорить економіст. – Частка участі цін на нафту в ціноутворенні інших продуктів не так вже висока. І я б сказав, що зростання цін на нафту на українській економіці буде відображатися практично нейтрально – вітчизняну економіку останнім часом вже взагалі важко чимось «налякати». Мабуть, істотні зміни ми побачимо лише на заправках в українських мережах».

Втім, від цього не легше. Експерти не виключають, що до кінця року бензин подорожчає до 30 грн, і ось вже це відіб’ється на цінах практично на всі товари і розжене інфляцію.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018