Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Рішення Стокгольмського арбітражу у справі «Нафтогаз проти Газпрому»

Нафтогаз против Газпрома

22 грудня, після майже 3,5 років розгляду справи «Нафтогаз» проти «Газпрому» Стокгольмський арбітражний суд нарешті виніс свій вердикт, який кожна зі сторін поспішила назвати своєю перемогою.

Ціна газу для Нафтогаз-Україна – «відсидка» прем’єра

Хоча позови «Газпром» і «Нафтогаз» почали подавати одне до одного з 2014 року, витоки конфлікту лежали в 2009 році – в газовому контракті, підписаному тодішнім прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко. Саме цей контракт і поставили їй в провину в 2011 році і засудили на 7 років, а його пункти оскаржувалися в Стокгольмському арбітражі:

1) формула «take or pay» (бери або плати) – передбачала щорічну, протягом 10 років з 2009 по 2019 роки, незалежно від споживання, оплату Україною 52 мільярди кубометрів російського природного газу;

2) ціна «блакитного палива» – його базова ставка прив’язувалася до вартості нафтопродуктів, що коштували тоді дуже дорого, так що ціна склала 450 доларів за 1000 кубометрів. Правда, в результаті 20% -ї знижки за збереження вартості транзиту в 1,7 доларів США за 100 кілометрів її вартість склала 360 доларів за 1000 кубометрів, що було однією з найвищих цін в Європі. Але 20% -а знижка заявлялася тільки на 2009 рік, так що вже з 2010 року Україна платила повну вартість;

3) втрата права реекспорту російського газу – згідно з укладеним контрактом Україна втрачала право реекспорту природного газу з РФ, що завдавало додатковий удар по країні, адже викуп 52 мільярдів кубометрів боляче бив по держбюджету, можливість повернути витрати перепродуючи газ – виключалася, а головне – обсяг газу в 52 млрд. куб. м. для потреби України був явно надмірним.

Читайте також
Фінансові перспективи «Нафтогазу»: основні виклики та побоювання

Вже за часів президентства Віктора Януковича газовий контракт 2009 року був переглянутий: спершу в результаті Харківських угод між президентами України Віктором Януковичем і Росії Дмитром Медведєвим. В обмін на продовження перебування Чорноморського флоту РФ в Криму ще на 25 років Україна отримувала 30% -у знижку на природний газ. А в 2013 році в обмін на припинення євроінтеграційних прагнень України отримувала кредит в 3 мільярди доларів, а також ціну на природний газ в 268 доларів за 1000 кубометрів.

У 2014 році спалахнув черговий газовий конфлікт: після імпічменту Януковича і анексії Криму Державна Дума Російської Федерації 31 березня денонсувала Харківські угоди, і РФ зажадала платити за газ повну вартість без урахування 30% -ї знижки, про яку домовилися в квітні 2010 року Янукович і Медведєв.

Після виплати «Нафтогазом» 3,1 млрд. дол. колишніх боргів і в рахунок майбутніх поставок восени 2014 року був укладений тимчасовий договір про постачання газу, згідно з яким ціна за 1000 кубометрів до кінця 2015 року закріплювалася на рівні 378 доларів, а з січня і до березня 2015 року – 365 доларів. Восени 2015 року був укладений ще один тимчасовий контракт з ціною 232 долари за 1000 кубометрів. Правда, вже через 2 місяці – 25 листопада, Україна перестала купувати російський газ, закуповуючи його в Словаччині, про що регулярно нагадує НАК «Нафтогаз».

Сьогодні 700 днів як Україна не імпортує газ з РФ!За цей період з країн ЄС проімпортовано 22,7 млрд куб.м блакитного п…

Posted by Укртрансгаз on 2017 m. spalis 26 d.

Конфлікт Нафтогаз-Газпром – справа на 78 мільярдів доларів

Паралельно з укладанням тимчасових контрактів і НАК «Нафтогаз» і «Газпром» подали позови до Стокгольмського арбітражного суду, в якому «Нафтогаз» вимагав:

1) скасування принципу «take or pay» із зобов’язаннями купувати щорічно 52 мільярди кубометрів природного газу;
2) скасування заборони на реекспорт російського газу;
3) перегляду ціни на газ з 2014 року;
4) перегляду вартості транзиту російського газу через територію України.

В рамках задоволення цих претензій «Нафтогаз» виставив претензії на загальну суму 30,3 млрд. дол., з яких 18 мільярдів доларів складають компенсація за російський газ, поставлений «Газпромом» з 20 травня 2011 по жовтень 2016 року, а також 12,3 млрд. дол. за недопоставку і несплату в повному обсязі транзитного природного газу через територію України.

«Газпром» зажадав сплати 47,1 млрд. дол. за непридбання «Нафтогазом» обсягів газу згідно з закріпленим в газових договорах 2009 року принципом «бери або плати», в тому числі 34,5 млрд. дол. в період 2012-2014 роках, 3-му кварталі 2015 року та 2-4 кварталах 2016- го року. У цю суму увійшли також 2,2 млрд. дол., що утворилися в результаті спірної ціни на газ в 4-му кварталі 2013 року і 2-му кварталі 2014-го року.

31 травня 2017 року Стокгольмський арбітраж ухвалив проміжне рішення, згідно з яким за словами заступника міністерства закордонних справ України Олени Зеркаль, була задоволена більша частина вимог України: скасовано умову «бери або плати» за 52 мільярдів кубометрів російського газу, скасовано заборону на реекспорт Україною російського природного газу, з 2014 року буде переглянута формула призначення ціни, яка замість нафтопродуктів буде прив’язана до європейського «хабу» – газової біржі.

Втім, експерти вже тоді просили ставитися до рішення обережно.

«Документ на 800 сторінок, і навіть щоб просто його прочитати, потрібно час. Наприклад, за ціною газу арбітраж визначив, що вона повинна бути на рівні хаба. Але незрозуміло, якого хаба – Баумгартен, NCG, або іншого? Ми очікували, що ціна буде на рівні «хаб мінус транспорт», а арбітри дали просто «хаб», – зазначив член наглядової ради Національної акціонерної компанії «Нафтогаз» Володимир Демчишин.

Як виявилося, експерт мав рацію – ціна на імпортний «європейський» газ для України зросла з 215 доларів за 1000 кубометрів у липні до 240 доларів в листопаді.

В цілому ж більшість вимог сторін, які обчислювалися 78 мільярдами доларів, була скасована.

 «Нафтогаз» і «Газпром» сперечаються, хто переміг

Тим часом, «Газпром» 7-го листопада подав до апеляційного суду округу 356 Свеа (Швеція) заяву про оскарження проміжного рішення Стокгольмського арбітражу щодо спору з «Нафтогазом України» і його часткове скасування.

Читайте також
Як подорожчання нафти позначиться на українській економіці

Цьому сприяло також і те, що «Нафтогаз» і «Газпром» не змогли визначити розмір ціни і компенсації за російський газ, отриманий Україною в кінці 2013 року – навесні 2014 року, даний обсяг належало сплатити.

Нарешті, 22 грудня Стокгольмський арбітражний суд прийняв остаточне рішення, яке кожна зі сторін поспішила назвати своєю перемогою.

Так, на думку «Нафтогазу» він виграв арбітраж проти Газпрому за контрактом на поставку газу по всіх спірних питаннях, оскільки:

1) арбітражний суд повністю відхилив вимоги Газпрому по положенню «бери або плати» на суму 56 млрд дол. За 2009-2017 роки;
2) «Нафтогаз» домігся зменшення, майбутніх обов’язкових річних обсягів більш ніж в 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу – до 5 мільярдів кубометрів;
3) ціна газу, отриманого «Нафтогазом» у 2 кв. 2014 р., знижена на 27% з 485 дол. / тис. куб. м до 352 дол. / тис. куб. м
4) завдяки перегляду контрактної ціни Нафтогаз заощадив 1,8 млрд дол. на газі, отриманому в 2014-2015 рр.
5) «Нафтогаз» не повинен платити за обсяги газу, які були нібито поставлені на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей, а майбутні поставки на зазначені території не будуть стосуватися «Нафтогазу» до припинення окупації територій на Сході України. У будь-якому випадку такі поставки не будуть зараховані в щорічні контрактні обсяги.

В цілому в компанії оцінюють загальний позитивний ефект рішень арбітражу в більш ніж 75 млрд дол. за весь термін дії контракту на поставку газу.

UPD: от іще дещо важливеСтокгольмський арбітраж вказав, що Нафтогаз не мусить платити за обсяги газу, які були начебто…

Posted by Нафтогаз України – Naftogaz on 2017 m. gruodis 22 d.

Також в «Нафтогазі» нагадали, що вимагають до 16 млрд дол. по транзитному контракту, рішення по якому очікується 28 лютого 2018 р.

Однозначно як перемогу розцінив рішення Стокгольмського арбітражу Петро Порошенко, підкресливши, що в разі програшу в суді перед Україною стояла б пряма загроза дефолту.

«Я б хотів привітати вас і юридичну команду НАК« Нафтогаз України», привітати уряд, весь народ України з тим, що Україна навчилися захищати свої інтереси, використовуючи європейські суди», – сказав Порошенко в ході зустрічі з керівником НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим.

Останній в ході зустрічі наголосив, що проблема стала прямим «наслідком контракту – так званого контракту пані Юлії Тимошенко».

У свою ж чергу в «Газпромі» стверджують, що переможці вони: суд відмовив «Нафтогазу» в праві на перегляд ціни газу за період з травня 2011 року по квітень 2014 року і у стягненні переплати за газ за період з травня 2011 року по 26 квітня 2014 року в сумі близько $ 14 млрд. Також, за інформацією російської компанії, суд постановив, що до контракту між компаніями не повинно застосовуватися ні європейське, ні українське антимонопольне законодавство. Таким чином, за оцінкою «Газпрому», суд зобов’язав «Нафтогаз» сплатити на користь російської компанії більше $ 2 млрд простроченої заборгованості та відсотки, а також щорічно з 2018 року відбирати і оплачувати 5 млрд куб. м газу.

Експерти поки не поспішають оцінювати рішення суду, але можна припустити, що швидше за все воно стало компромісним для сторін: велика частина астрономічних вимог сторін не визнані, борг за поставки російського газу в кінці 2013-навесні 2014 року Україною визнавався, питання було лише в сумі компенсації . Для «Газпрому» можна вважати перемогою, що за результатами позову «живі» гроші доведеться заплатити «Нафтогазу», а не їм, для української ж компанії зниження ціни на газ дозволило заощадити 1,8 млрд. дол.

Словом, в принципі усі можуть бути задоволені, крім рядових українців, на яких це рішення ніяк не позначиться, адже купу сьогодні Україна імпортний газ дорожчає, а значить зростання цін на послуги ЖКГ, перш за все газ, опалення та гарячу воду – не уникнути.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018