Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

В Україні очікується чергове зростання тарифів на газ для населення

Рост тарифов на газ для населения

6-кратне зростання тарифів на природний газ протягом 2014-2016 рр. для населення зовсім не остаточне. В кінці року з’явилося як мінімум дві причини для того, щоб в черговий раз підняти на ціну газ.

Імпортний газ дорожчає

Через розбіжності в ціні по газовому контракту з Російською Федерацією, що стало навіть причиною розгляду в Стокгольмському міжнародному арбітражному суді, який визнав правоту України, наша країна вже понад 2 роки – з 25 листопада 2015 року, не імпортує російський газ. Втім, дане твердження дуже суперечливе і скоріше мова йде про реверсний російський газ, що купується у Європи, але в «Нафтогазі України» очевидно воліють представляти такий газ саме «європейським».

Крім «національності» газу в «Нафтогазі» пишалися і ціною, яка за даними монополіста на весну 2017 року була на 25-30 доларів менше, ніж природний газ, що купується в Росії безпосередньо.

Завершили покупать плановые обьемы импортного газа на май. Из Европы. У Газпрома не покупаем уже больше 500 дней, напоми…

Posted by Yuriy Vitrenko on 2017 m. balandis 13 d.

Більш конкретну ціну імпортного російського газу для України, що закуповується через Словаччину, в серпні назвали в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), за даними якого середня митна вартість імпортного природного газу в липні 2017 р склала 5566,2 грн або $ 214,5 за тисячу кубометрів.

Втім, вже з 3 серпня ціни на природний газ на європейських біржових майданчиках підвищилися на 7%, перевищивши $ 200 за тис. кубометрів. Як наслідок, експерти заявили про зростання імпортного газу для України на митному кордоні країни до 225-230 доларів за 1000 кубометрів з урахуванням транспортування та інших витрат.

Восени зростання продовжилося: згідно зі звітами МЕРТ в жовтні імпортний газ коштував Україні 224,9 доларів за 1 тисячу кубометрів, в листопаді його ціна виросла до 239,5 доларів, швидше за все додасть ціну і грудень.

МВФ рекомендує підняти ціну на газ для населення

У Міжнародному валютному фонді встигли відреагувати на зростання цін на газ, закликавши підняти тарифи на газ для українців, що буде тільки сприяти економії українцями енергоресурсів.

«Зобов’язання за програмою, яка підтримується МВФ, передбачають приведення цін на газ у відповідність з рівнем імпорту. Тому зараз фокус саме на цьому … Зрештою, остаточною метою є впровадження вільного газового ринку. На шляху до нього важливо продовжувати коригувати ціну на газ відповідно до ціни імпорту», – сказав на брифінгу постпред МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Читайте також
«Енергоімпекс» Андрія Орлова програє Кононенко-Кропачову

Також Люнгман впевнений, що ринкові ціни на газ на внутрішньому ринку будуть стимулювати реалізацію заходів з енергозбереження та сприяти ефективному розміщенню ресурсів, що дозволить газовому сектору покрити витрати і отримати ресурс для інвестицій в газову інфраструктуру.

Згадав постпред МВФ і можливість заходу на газовий ринок нових компаній, що спонукатиме до здорової конкуренції і дозволить знизити корупцію.

Думка МВФ має чималу вагу для України, оскільки від цього залежить продовження відкритої МВФ в березні 2015 року чотирирічної програми EFF загальним обсягом близько 17,5 млрд. доларів.

Доля чергового траншу залежить від прогресу структурних реформ – земельної реформи, приватизації та боротьби з корупцією. По суті, за всіма цими напрямками Україні похвалитися нічим: варіант земельної реформи від Кабміну МВФ не влаштовує, приватизація по суті провалена – за 4 роки надходження склали близько 1,1 млрд. грн. замість 15 млрд. середньорічних очікувань, рівень корупції також не радує нікого, крім корупціонерів.

Словом, підняти тарифи на газ для населення буде практично єдиним позитивним рішенням за рекомендаціями МВФ, тим більше що зробити це просто – прийняти постанову Кабміну. Але і тут є проблема – прем’єр Володимир Гройсман проти подібного рішення. Відмовившись підняти тариф в жовтні, він вже викликав невдоволення МВФ, а коли в МЕРТ заявили про прогнозне зростання ціни на газ в 2018 році на 19%, спростував це. В результаті міністр фінансів України Олександр Данилюк в жовтні був делегований на переговори з МВФ і до грудня розмови про зростання тарифу на газ з порядку денного пішли.

Як виявилося, ненадовго.

Зростання тарифу на газ не уникнути

Треба сказати, що формально тариф на газ для населення повинен був піднятися вже давно. Так, згідно з формулою Кабміну тариф на газ «прив’язаний» до вартості імпортного палива, а перегляд тарифу може розглядатися 1 квітня і 1 жовтня.

рост тарифов на газ

При розрахунку з урахуванням імпортного палива приймається до уваги ціна газу на німецькому хабі NCG за 12 місяців, що передують розрахунку, а також середня вартість його транспортування, курс валют. Якщо ціна імпортного паритету виявиться більше, ніж на 10% відмінною від ціни, закладеної в ході попереднього розгляду і встановлення тарифу, останній слід підняти, виходячи з росту ціни на імпортний газ.

Вартість ціни на імпортний газ для України, виходячи з якого діє сьогоднішній тариф на природний газ – 6879 гривень за 1000 кубометрів, була 185 доларів за ті ж тисячу «кубів», однак Кабмін прогнозував, що його ціна в кінці 2017 року становитиме 246 доларів.

За підсумками листопада ціна імпортного газу впритул наблизилося до прогнозів Кабміну, склавши 239,5 доларів за 1000 кубометрів, попереду ще місяць – грудень, а за статистикою МЕРТ всього за місяць імпортний газ для України «підскочив» в ціні на 15 доларів. Додамо до цього зростання курсу долара по відношенню до гривні, яке досягло максимуму за останні 2 роки – 27 гривень 87 копійок за 1 долар за курсом НБУ на 19 грудня.

В результаті, вартість імпортного газу для України в перерахунку на гривню зросла приблизно на 40-50%, а значить і тариф на газ для населення має зрости приблизно на стільки ж, склавши в результаті не менше 9000 гривень за 1000 кубометрів.

Але справа не тільки в зростанні цін на газ, слідом за ним неминуче подорожчають тарифи на опалення і гарячу воду. У консенсус-прогнозі МЕРТ кажуть, що газ в Україні може подорожчати наступного року приблизно на 20%, а слідом на ті ж 20% подорожчають тепло і гаряча вода. Так як згідно з формулою формування ціни на газ його ціна може вирости не раніше 1 квітня, ціна на тепло неприємно здивує і вдарить по гаманцю українців вже швидше з наступного опалювального сезону – з 15 жовтня 2018 року. А от платити за газ на газових плитах і гарячу воду за підвищеними тарифами доведеться вже з квітня.

До чого призведе зростання тарифів зрозуміло вже зараз – невдоволення населення і різкого стрибка заборгованості за комунальні послуги. Наприклад, за 2016 рік борг українців за житлово-комунальні послуги зріс в 2 рази.

На кінець грудня 2016 року заборгованість населення за централізоване опалення та гаряче водопостачання становила 9,4 млрд, за газопостачання – 6,4 млрд, за утримання будинків і прибудинкових територій – 2,4 млрд, за централізоване водопостачання – 1,5 млрд, за вивезення побутових відходів – 0,4 млрд, за електроенергію – 3,3 млрд грн. Разом – 23,4 мільярда боргів. Звичайно, ця сума виникла не за рік, але тільки за 2016 й «накопичилося» 12,5 мільярда, тобто заборгованість зросла більш ніж удвічі.

Одна надія у війні з тарифами на газ – вибори

За всіма економічними підрахунками уникнути зростання тарифу на газ не вдасться. Власне, підняти його повинні були ще в поточному році, але як завжди в сфері житлово-комунального господарства України в справу втрутилася політика.

Читайте також
2800 доларів з кожного: скільки повинні українці за боргами країни

Починаючи з 2014 року, ціна на газ зросла з тисяча сто вісімдесят двох гривень за 1000 кубометрів до нинішніх 6879 гривень, що м’яко кажучи, не викликало задоволення у населення. Хоча його думка традиційно і не сильно враховується, але 2018 рік стане роком чергових парламентських виборів, а в 2019-м повинні відбутися вибори Президента України. У такій ситуації тариф на газ і на будь-які комунальні послуги автоматично стають політичним питанням і фактором, що впливає на результати голосування.

Хоча прем’єр-міністр Володимир Гройсман і намагається якось дистанціюватися від президента, він все одно залишається «людиною Порошенка» і в будь-якому випадку саме останнього народ звинуватить в падінні добробуту народу, що буде коштувати Петру Олексійовичу чималих відсотків як БПП на виборах до Верховної Ради , так і йому особисто на виборах президента. Тим більше місцеві вибори листопада 2017 року підтвердили розчарованість населення політикою президента.

Судячи з соціальних ініціатив президента – перерахунку і зростання пенсії одночасно з прийняттям пенсійної реформи в жовтні, ідеї про зростання мінімальної плати в 2018 році до 4100 гривень з нинішніх 3200, в Україні вже стартувала підготовка як мінімум до парламентських виборів. А в такій ситуації зростання цін на комунальні тарифи перекреслять всі ті позитивні враження від соціальних ініціатив президента.

Зрозуміло, таке припущення буде неприємним, але і альтернативи цьому поки не видно, хіба що включати друкарський верстат і компенсувати НАК «Нафтогазу» різницю в тарифах, але це лише розкрутить маховик інфляції і девальвації гривні, що в підсумку також призведе до негативних наслідків для іміджу президента і Блоку Петра Порошенка.

Можливо, навіть ще більшим, ніж просто зростання тарифів на газ для населення.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018