Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

«Енергоімпекс» Андрія Орлова програє Кононенко-Кропачову

Энергоимпекс отходит кропачеву

Незважаючи на те, що обсяги видобутку вугілля впали вдвічі і триваючі бойові дії на Донбасі, «чорне золото» регіону продовжує залишатися ласим шматком для вітчизняних фінансово-промислових груп, тим більше, що заробити на ньому можна з порушенням закону.

Протягом усього 2017 року навколо збагачення донбаського вугілля зіткнулися інтереси екс-нардепа, а нині одного з непублічних вітчизняних олігархів Андрія Орлова, власника компанії «Енергоімпекс» і «сірого кардинала» президентського Блоку Петра Порошенка Ігоря Кононенко.

Збагачення вугілля як дар і прокляття Орлова

За традиційною схемою «вугільних» бізнесменів Донбасу Андрій Орлов почав шлях до побудови своєї бізнес-імперії з торгівлі вугіллям, на початку 2000-х, очолюючи ряд посередницьких компаній, що торгували головним багатством Донбасу.

Справа просувалася непогано, але справжній успіх прийшов незабаром після обрання його в 2007 році народним депутатом України від Партії регіонів. Подейкують, що саме тоді Орлов став неофіційним куратором державного холдингу «Донбасвуглезбагачення», в чиїй власності знаходився цілий ряд вуглезбагачувальних фабрик. Згодом збагачувальні фабрики держхолдингу перейшли в приватну власність ДТЕК Ріната Ахметова і «базової» структури Орлова – «Енергоімпекс». Останньому дісталися «родзинки» колишнього державного холдингу – фабрики «Селідовська» і «Торецька», здатні в рік збагачувати близько 4,3 млн. тонн.

Втім, такий куш не залишився без уваги бажаючих заробити. За часів президентства Віктора Януковича на збагачувальний бізнес Орлова «поклав око» син президента Олександр Янукович. Природно, що змагатися з Сашею-стоматологом власнику «Енергоімпекс» було складно, і він вважав за краще покинути країну, що допомогло зберегти кістяк бізнесу, повернувшись після зміни влади в 2014 році.

Схема Орлова – збитки державі

Втім, зміна влади крім плюсів для Орлова мала для нього і безсумнівні мінуси. У «нових історичних умовах» частина виробничих потужностей «Енергоімпекс» виявилася на непідконтрольній Україні території в «складі» самопроголошеної ДНР, зокрема збагачувальна фабрика «Кіндратівська» розташована в Горлівці, Донецької області, контрольована з весни 2014 року бойовиками.

Читайте також
«Енергоімпекс» Андрія Орлова програє Кононенко-Кропачову

Якийсь час бізнесмен намагався продовжувати діяльність своїх підприємств, які перебували за лінією фронту, але незабаром виявилося, що робити це під акомпанемент боїв і артилерійської канонади банально неможливо.

Але вийшло так, що крім втрати виробничих потужностей «Енергоімпекс» Андрій Орлов втратив багатьох своїх клієнтів в особі вугледобувних підприємств, що опинилися на непідконтрольною території і везти звідти вугілля стало важко.

Втім, Орлов не розгубився і придумав нову схему як заробити на своїх виробничих потужностях, що залишилися на підконтрольній Україні частини Донбасу.

Спосіб заробітку виявився настільки вигідним, що ним зацікавилися правоохоронці, а через них – один з «сірих кардиналів» нинішньої України.

У січні 2017 року стало відомо, що прокуратурою Донецької області відкрито кримінальне провадження за фактом розтрати державних коштів керівниками трьох держпідприємств: «Лисичанськвугілля», «Шахта «Південнодонбаська №3 Сургая» і шахтоуправління «Південнодонбаське №1».

Керівники вугледобувних підприємств укладали договори на надання послуг з транспортування та збагачення вугілля за свідомо завищеною на 30% ціною.

Зокрема, за контрактом з ТОВ «Промислова група« Збагачувач », що входить в« Енергоімпекс », державні шахти збагачували вугілля на фабриках «Селідовська» і «Дзержинська», переплачуючи за ці послуги з 4,5 млн. грн. в місяць. Всього ж за даними ЗМІ, для цих цілей використовувалися 6 комерційних структур, що належать Андрію Орлову, в тому числі «ЦЗФ «Селідовська» і «ПЕК «Енерготранс». Остання фірма до речі здійснювала транспортування вугілля на фабрики для їх збагачення, причому робила це на 70% дорожче фактичної вартості послуг з перевезень.

За тиждень до Нового року руками слідчого управління прокуратури Донецької області у топ-менеджерів Андрія Орлова прокотилася хвиля обшуків. Такий же візит був нанесений в київські центральні офіси згаданих «Промислової групи «Збагачувач» (по вул. Інститутська, 18а) та «ТЕК «Енерготранс» (вул. Кутузова, 18/7), а також адміністративні будівлі фабрик «Селідовська» (Селидове , вул. Миру, 34) і «Дзержинська» (м Торецькому, вул. Історична, 11). У всіх випадках хід операцій був ідентичний: виїмка документів і комп’ютерної техніки з подальшим зверненням до суду з клопотанням про арешт вилученого.

Орлов – на прицілі у Кононенко-Кропачева

Але так уже повелося в Україні, що пильна увага правоохоронців до якоїсь схеми отримання «брудних» грошей з бюджету означає не прагнення відновити справедливість, а просто взяти під контроль процес з боку більшого і зубастого хижака.

Читайте також
Як на зміну українському вуглю прийшов американський

Так і в історії з договорами «Енергоімпекс» на збагачення вугілля для держпідприємств за завищеними цінами ЗМІ виявили інтерес, мабуть, найбільш могутньої тіньової сили сьогоднішньої України.

На ринку збагачення вугілля в підконтрольній Україні частині Донбасу з’явився новий гравець – колишній депутат Донецької обласної ради Віталій Кропачов, за чутками припав до двору «сірому кардиналу» Блоку Петра Порошенка і найближчому бізнес-партнеру президента Ігорю Кононенко. У власності Кропачова виявилися багато вуглезбагачувальних потужностей по всій Україні, і першими в його орбіту увійшли фабрики старшого сина екс-президента Олександра Януковича – збагачувальні фабрики «Комсомольська», «Україна» і «Росія». Всі вони розташовані на підконтрольній Україні території, на відміну від ЦЗФ «Узловська» (Горлівка) і «Червона зірка» (Торез), «націоналізованих» т.зв. «Владою ДНР».

Як повідомляє видання «Олігарх», Андрію Орлову було запропоновано продати свій збагачувальний бізнес, однак переговори закінчилися нічим, і в кінці минулого року у бізнес-групи колишнього «регіонала» почалися «веселі дні».

Навесні місце структур Андрія Орлова на «Лисичанськвугілля», «Шахта« Південнодонбаська №3 Сургая» і шахтоуправління «Південнодонбаське №1 з айняли збагачувальні фабрики Віталія Кропачева. Так, в ході одного з тендерів на збагачення 40 тисяч тонн вугілля для «Лисичанськвугілля» переможцем передбачувано виявилася  збагачувальна фабрика «Комсомольська», яка входить в орбіту Кропачова, незважаючи на те, що за свої послуги вона запросила на 160 тисяч гривень більше ніж ТОВ «Промислова компанія« Збагачувач» Андрія Орлова.

тендер Орлов Кропачев

Банкрутство ЕНЕРГОІМПЕКС для Орлова – порятунок від Кропачева

До весни на думку аналітиків вугільного ринку перед «Енергоімпекс» і Андрієм Орловим замаячили дві перспективи: банкрутство або ж в’язниця і як альтернатива їм – продаж бізнесу.

З кінця 2016 року компанія Орлова, нібито, відчуває серйозні фінансові втрати: за 9 місяців 2016 року обсяг реалізації компанії склав лише 36 млн. гривень, при тому, що річна програма передбачала отримання «Енергоімпекс» майже 80 млн. гривень виручки. У натуральному вираженні обвал також виявився істотним – обсяг переробки вугілля компанією за цей період склав лише 616 тис. тонн, тоді як за аналогічний період 2015 року він перевищив 820 тис. тонн.

Друга проблема – наявність у «Енергоімпекс» неоплачених боргів, основний з яких – кредитна лінія «Промінвестбанку». Ще в 2012 році банківська установа відкрила компанії Орлова кредитну лінію, під заставу рухомого майна, яку компанія Орлова перестала обслуговувати. У підсумку в 2015 р банк затіяв судову тяжбу з боржником і виграв першу інстанцію – в квітні 2016 року Господарський суд Запорізької області ухвалив стягнути з компанії прострочений борг по кредиту в розмірі 4,175 млн. доларів і майже 670 тис. доларів відсотків. «Енергоімпекс» вдалося цей процес затягнути, довівши його до Вищого господарського суду, проте рано чи пізно вердикт може вступити в законну силу.

З метою убезпечити себе від початку процедури банкрутства в січні відбулися збори кредиторів ТОВ «Енергоімпекс» (ключова компанія групи, фінансовим центром якої вважається Європромбанк, що належить родині Орлова). На ньому було прийнято рішення клопотати про введення процедури досудової санації і затвердження відповідного плану. Заяву про це через кілька днів було подано до господарського суду Донецької області, однак 6 лютого він повернув його заявнику без розгляду.

Читайте також
Корпоративний «Укренерго» – спроба №2

Причина банальна – юристи «Енергоімпекс» не доклали до заяви цілу купу необхідних документів, починаючи від доказів офіційного розміщення оголошення про проведення зборів кредиторів і закінчуючи довідками, що підтверджують загальний розмір кредиторської заборгованості компанії. Не кажучи вже про погодження проекту плану санації кредиторами, чиї вимоги забезпечені заставами майна боржника.

Паралельно з цим активізувалося слідство у вимиванні «Енергоімпекс» коштів з державних шахт за рахунок завищення вартості своїх послуг: справа була передана на розслідування Запорізької прокуратурі, яка домоглася права отримати дані про діяльність компаній, що фігурують в матеріалах справи, від їх контрагентів.

Однак Андрій Орлов не здався і вирішив, якщо вже уникнути всіх неприємностей не вдасться, то нехай це буде якась одна проблема і підконтрольна йому. В результаті, 18 жовтня господарський суд Донецької області запустив процес банкрутства ТОВ «Енергоімпекс», який довгий час вважався стовпом збагачувальної імперії екс-регіонала. Ініціатором банкрутства стала паливна компанія «Індустріал груп», яку, як і відповідача, прийнято включати в орбіту Орлова (в 2014 році СБУ навіть запідозрила її у співпраці з терористами ДНР).

Саме через «Індустріал груп» навесні 2011 року Андрій Орлов отримав контроль над збагачувальної фабрикою «Кондратьєвська» в Горлівці, що знаходиться сьогодні під контролем самопроголошеної ДНР.

Таким чином процедура банкрутства буде керованою і багато в чому штучної, що дозволить Орлову виграти час, як це вже сталося в сутичці в Олександром Януковичем. Але ось чи захоче «сірий кардинал» президента Ігор Кононенко випускати з рук такий прибутковий бізнес як вугільний – питання.

Здається, через деякий час ми станемо свідками чергової сутички двох претендентів на право виводити з державних вугледобувних підприємств гроші під приводом збагачення вугілля за завищеними цінами.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018