Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Одновідсоткова альтернативна енергетика України

Альтернативная энергетика

Бойові дії на Донбасі, часткова втрата його території і анексія Російською Федерацією Криму відбилися на багатьох сферах життя України, і не останньою в цьому списку стоїть електроенергетика.

Втрата антрацитових шахт призвела восени-взимку 2014 року до віялових відключень, від яких вже встигли відвикнути, а місце донбаського енергетичного вугілля, в кінці кінців, зайняло вугілля з Росії, ПАР, Австралії, США та інших країн, що стало однією з причин для зростання тарифів на електроенергію.

Правда, подібну ситуацію можна використовувати для розвитку альтернативних джерел електроенергетики, які не так залежать від географічного чинника, є поновлюваними і їх нема чого везти через половину планети, здорожуючи вартість електроенергії для рядових споживачів.

Вітер, сонце, вода, біомаса – джерела альтернативної енергії

Альтернативною енергетикою називають об’єкти, що генерують електроенергію не на основі традиційних вугілля і вуглеводневих копалин, на зразок нафти і газу, а використовують для цього інші, поновлювані джерела – енергію припливів і відливів, сонячне світло, вітер, енергію біомаси (різні відходи на кшталт деревної тріски, соломи та іншого), геотермальні (гейзери і джерела теплих підземних вод) та інші.

В умовах України, як і більшості інших країн, найбільш доступними джерелами відновлюваної електроенергії є вода, вітер, сонячна і енергія біомаси.

Читайте також
Корпоративний «Укренерго» – спроба №2

Безперечно, найбільшим обсягом згенерованої електроенергії серед поновлюваних джерел може похвалитися гідроенергетика. Так, в Україні існує не менше 50 гідроелектростанцій, які генерують приблизно 10-11% загального обсягу української електроенергії, залишаючи далеко позаду такі альтернативні джерела як сонце, вітер і енергія біомаси. На частку останніх у загальній структурі виробництва електроенергії припадає лише близько 1%.

З чим пов’язаний такий мізерний показник альтернативної енергетики, здатної в перспективі убезпечити і зробити Україну якщо й не енергонезалежною, то знизити залежність від імпортних енергоджерел, перш за все, вугілля?

Причин до цього кілька – від нестачі грошей і бойових дій, до позиції державних органів.

Мегават альтернативної енергії – 1 мільйон євро

Собівартість виробництва альтернативної або «зеленої», екологічно чистої енергії на порядок нижче традиційної за рахунок того, що «видобуток сировини» – вітру або сонячної енергії фактично не несе за собою жодних витрат. Але перш ніж перейти до цього етапу, необхідно обзавестися обладнанням і провести його монтаж, а витрати на цей період припадають дуже великі.

«Якщо зовсім округлити і усереднити, то вартість 1 МВт встановлення сонячних і вітряних потужностей дорівнює 1 млн. євро інвестицій. Відповідно, для збільшення частки відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в енергобалансі на 1% потрібно близько 1 млрд євро», – розрахували експерти компанії Вінд Пауер, вітроенергетичного підрозділу ДТЕК.

Природно такі кошти по кишені далеко не кожній компанії і виходу всього два: залучити іноземні інвестиції або ж скористатися кредитом. Однак і тут не все так просто, оскільки в справу втручаються географічний і політичний чинники.

Найбільш зручними для пристрою електростанцій, що працюють на сонячній та вітровій енергії, є південні регіони України, де сонце світить сильніше, а вітер інтенсивніше за рахунок впливу Чорного моря – Херсонська, Миколаївська області.

Проте, одночасно з цим виникає проблема географічної близькості з анексованим Російською Федерацією Кримом, з якою до того ж Україна перебуває в напружених дипломатичних відносинах. Зрозуміло, подібна близькість до потенційно небезпечного регіону відлякує як потенційних кредиторів, так і іноземних інвесторів, що вважають за краще не ризикувати великими грошима.

альтернативная энергетика в Украине

Є й прямі втрати електрогенеруючих потужностей альтернативної енергетики, що залишилися в Криму. Зокрема, мова йде про СЕС загальною потужністю 408 МВт, а також про вітроелектростанції (ВЕС) на 88 МВт. Так, в Криму залишився один з найбільших в світі на момент здачі в експлуатацію сонячний парк Перово загальною потужністю 106 МВт з 440 000 кристалічних панелей.

Втім, на Херсонщині продовжують експлуатацію раніше побудовані альтернативні електростанції, а також планується добудова раніше запланованих. Так, за повідомленням прес-служби Херсонської ОДА, на Херсонщині діють 11 сонячних і 4 вітряних електростанцій, які за 2016 рік згенерували 140 млн. КВт електроенергії. Також планується реалізація ще 2-х проектів з будівництва вітряних електростанцій потужністю 138,6 МВт за 3,4 млрд. грн., а в перспективі будівництво об’єктів альтернативної енергетики компанії «Віндкрафт Україна» в Каланчацькому, Білозерському та Чаплинському районах сумарною потужністю близько 600 МВт .

Найбільш екзотичним джерелом альтернативної електроенергії в Україні залишається енергія біомаси: поки в країні всього кілька електростанцій потужністю від 1,7 до 18 МВт, які використовують для виробництва електроенергії паливо у вигляді деревної тріски, лушпиння соняшнику та інших відходів біологічного походження.

Зелений тариф від держави і червоне світло від НКРЕКУ для альтернативної енергетики

Як і більшість країн, Україна має державну програму підтримки альтернативної енергетики під назвою «Зелений тариф», що діє з 2009 року.

В рамках програми ДП «Енергоринок» купує у виробника альтернативної електроенергії – приватної або юридичної особи, електроенергію по так званому «зеленому тарифу», розмір якого коливається від джерела походження енергії (сонячна, вітряна), її обсягу, статусу виробника – фізична або юридична особа і багато іншого.

Скажімо для промислових обсягів діє ціна покупки сонячної енергії в 2017 році в 0,15 євро для сонячних батарей, розташованих на землі, до 0,163 євро для сонячних батарей на даху будинку.

Однак для того, щоб отримати можливість продавати електроенергію за «зеленим тарифом», необхідно оформити свою участь в ньому, що передбачає ходіння по інстанціях, оплату різних мит, оформлення технічної документації, погодження та інше.

Втім, для фізичних осіб цей процес значно спрощений і займе близько 1-2 місяців, а ось підприємствам доведеться поборотися за своє право приєднатися до «зеленого тарифу» – іноді цей процес займає до року і навіть більше.

Буває підприємствам і зовсім не щастить. Так, в листопаді виникла заминка навколо затвердження «зеленого тарифу» відразу для 33 компаній, що працюють на ринку альтернативної електроенергетики України.

«Засідання Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), не проходять вже два тижні через недостатню кількість членів комісії для прийняття рішень. Ймовірно, комісія відновить свою роботу тільки навесні 2018 року», – повідомляється в прес-релізі Української асоціації відновлюваної енергетики.

Через подібну бездіяльності національного регулятора 33 компанії, а це 134 МВт поновлюваних потужностей, не можуть отримати «зелений тариф», а приблизна сума вкладених інвестицій становить 140 млн. Євро. Якщо питання не буде вирішене, то побудовані вже об’єкти тільки за три місяці втратять близько 4,3 млн. євро, підкреслили в Асоціації.

В цілому ж державні структури воліють рапортувати про успіхи, що досягаються на ниві розвитку вітчизняної альтернативної енергетики. Так, Державне агентство України з енергоефективності та енергозбереження заявило, що за останні 3 роки на установку нових теплових потужностей, що використовують альтернативні джерела енергії залучили близько 400 млн євро.

«За останні 3 роки близько 400 млн євро залучено у встановленні 1670 МВт нових теплових потужностей, що використовують альтернативні джерела енергії, ще 345 млн євро – в 353 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики. На Інтерактивній карті з відновлюваної енергетики України UA MAP маємо нових проектів на 1,2 млрд євро. Це тільки початок», – пише Держенергоефективності з посиланням на главу Агентства Сергія Савчука.

альтернативна енергетика

Також в Агентстві повідомили про те, що Міністерство закордонних справ Фінляндії і Північна екологічна фінансова корпорація NEFCO 29 листопада підписали угоду про створення цільового фонду для фінансування відновлюваної енергетики в Україні обсягом 6 млн. Євро.

Україна відстає за обсягами виробленої альтернативної енергії

Україна, яка отримує з відновлюваних джерел енергії близько 12% своєї електроенергії, значно відстає від європейських показників. Скажімо в Австрії на поновлювані джерела енергії (ВДЕ) припадаж 32,6%, Німеччини – 27,8%, Данії – 27,2%, Португалії – 25,7%, Румунії – 23,9%.

При цьому дедалі чіткіше проявляється тенденція до того, щоб більша частина енергопотужностей, що вводяться в експлуатацію в Європі, припадає саме на ВДЕ.

Так, в 2016 році з 24,5 ГВт нових потужностей, введених в дію в ЄС, 86% склала енергія, отримана за рахунок вітру, сонця, води і біомаси. Для порівняння, в 2014 році – цей показник дорівнював 79% і вважався рекордним.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018