Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Корпоративний «Укренерго» – спроба №2

Корпоратизация Укрэнерго

Національну енергетичну компанію (НЕК) «Укренерго», оператора магістральних електромереж і диспетчера енергосистеми України вдруге за останні 4 роки спробують зробити більш фінансово привабливою і кредитоспроможною. Експерти ж знову говорили про підготовку до приватизації і гадають, хто з українських олігархів може отримати цей шматок.

Корпоратизації «Укренерго» бути

Невеликою підготовкою до корпоратизації «Укренерго» став новий статут підприємства, підписаний 12 вересня міністром енергетики та вугільної промисловості України Ігорем Насаликом.

22 листопада на своїй сторінці в Facebook глава НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук повідомив, Кабінет міністрів України прийняв рішення про корпоратизацію Укренерго шляхом перетворення його в закрите акціонерне товариство зі 100% акцій у державній власності.

Те, до чого Укренерго повільно йшло з 2008 року, та швидко бігло останній рік, нарешті стало реальністю. Сьогодні Уряд…

Posted by Vsevolod Kovalchuk on 2017 m. lapkritis 22 d.

Ковальчук відразу ж пояснив, що реалізація подібної ідеї на практиці зовсім не означає підготовку до приватизації компанії, так як:

1) є прямою вимогою Закону України «Про ринок електричної енергії» (ч.3 ст.31) і ряду міжнародних зобов’язань України ще з 2008 року. Той же закон визначає, що державі належать 100% акцій в статутному капіталі оператора системи передачі, які не підлягають приватизації або відчуженню в інший спосіб;

2) Закон України «Про акціонерні товариства» ділить акціонерні товариства на публічні (ПАТ) і приватні (ПрАТ), які за формою і органами управління, здійсненням контролю і розкриттям інформації не мають істотних відмінностей. Головна різниця полягає в розміщенні акцій. Саме акції приватного акціонерного товариства (ПрАТ) не можуть купуватися та / або продаватися на фондовій біржі. Тоді як акції публічного акціонерного товариства (ПАТ) можуть купуватися та продаватися на фондовій біржі, а товариство зобов’язане пройти процедуру включення акцій до біржового реєстру і залишатися в ньому;

3) ні про яку передачу «Укренерго» або його активів в приватну власність не йдеться і йтися не буде;

4) корпоратизація «Укренерго» – одна з двох ключових передумов сертифікації оператора системи передачі, разом з анбандлінгом з власності (передача «Енергоатом» і «Укргідроенерго» від МЕВП до іншого ЦОВВ).

«Попереду нас чекає інвентаризація майна «Укренерго», оцінка вартості цілісного майнового комплексу компанії, випуск акцій з передачею їх в держвласність», – написав про подальші шляхи підприємства Ковальчук.

приватизация Укрэнерго

Згідно з наказом міністерства економічного розвитку і торгівлі №741 від 22 травня 2017 року, перетворення НЕК має бути здійснено у двотижневий термін після прийняття цього розпорядження Кабміном.

Всеволоду Ковальчуку належала ініціатива корпоратизації «Укренерго», для чого в 2016 році він залучив консультантів з Baker & McKenzie до розробки положення про наглядову раду в «Укренерго» і нової версії статуту компанії.

Чи буде корпоратизація «Укренерго»

За словами Всеволода Ковальчука, шлях до корпоратизації «Укренерго» почався ще в 2008 році, і Кабмін уже погоджував цю процедуру.

Так, в серпні 2013 року міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький повідомив журналістам, що Кабмін прийняв рішення почати корпоратизацію «Укренерго».

Читайте также
Привид енергонезалежності: чи зможе Україна забезпечити себе енергоресурсами

«Це рішення націлене на те, щоб зробити підприємство кредитоспроможним і залучати інвестиції для виконання державних програм», – зазначив він.

Корпоратизація передбачає перетворення національної енергетичної компанії в публічне акціонерне товариство.

У Міненерго тоді очікували, що корпоратизація «Укренерго» дозволить залучити кредити для модернізації високовольтних електричних мереж на загальну суму 47,5 млрд грн. У тому числі в 2013-2020 році 31,2 млрд грн. При цьому в міністерстві зазначають, що необхідність корпоратизації «Укренерго» пояснюється вимогою міжнародних фінансових структур.

При цьому аналітики попереджали, що корпоратизація могла виявитися також першим кроком до приватизації «Укренерго».

«Рекомендації ЄБРР при наданні НЕК Укренерго кредиту в 2008 році передбачали, що ця компанія дослідить можливість корпоратизації для зручності оформлення наступних кредитів. При цьому Укренерго буде зобов’язана публікувати власну фінансову звітність, а управління держпідприємством буде під великим контролем. За умови, що заборону на приватизацію Укренерго буде знято (а до зняття заборони увійти в структуру акціонерного капіталу компанії для інвесторів неможливо) претендентами зможуть стати компанії, які не будуть порушувати антимонопольне законодавство України в області енергопостачання» – зокрема коментував в 2013 ситуацію Роман Озимко, фахівець департаменту зі зв’язків з інвесторами компанії Pro Capital Investment.

Серед найбільш можливих покупців «Укренерго» у разі його приватизації аналітики в один голос називали ДТЕК Ріната Ахметова.

Також в 2013 році паралельно Кабмін пропонував розділити компанію на дві – оператора ринку електроенергії (е / е) і власне компанію, що управляє доступом до мереж.

Але навіть корпоратизації підприємства в 2013 році, не кажучи вже про приватизацію, не сталося. І ось ситуація повторилася в 2017 році, Кабмін знову «дав добро».

Скандальна корпоратизація «Укренерго»

Крім виконання вимог законодавства, можливості залучення кредитів, від корпоратизації «Укренерго» традиційно чекають зростання її ефективності, зокрема фінансової прозорості. А з останнім у підприємства явні проблеми.

12 липня співробітники Генеральної прокуратури прийшли з обшуками по 50 адресах, в тому числі в центральний офіс держпідприємства НЕК «Укренерго», а також регіональні представництва.

Читайте также
«Північний потік-2»: ціна його закриття – українська ГТС

Сам голова «Укренерго» Всеволод Ковальчук пов’язав прихід правоохоронців зі звітом компанії про заощаджені на закупівлі держкоштів в 6,7 мільярдів гривень, заявивши, що ГПУ підозрює компанію в розкраданні державних коштів.

Пізніше в ГПУ заявили, що проводили досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом організації злочинної схеми розкрадання державних коштів, зловживання владою або службовим становищем, службового підроблення документації посадовими особами ДП «НЕК Укренерго» в особливо великих розмірах при співучасті зі службовими особами Національної комісії з регулювання ринку енергетики і комунальних послуг, а також рядом суб’єктів господарської діяльності, шляхом організації закупівель товарів, робіт і послуг у підконтрольних підприємств за значно завищеними цінами.

На якій стадії це розслідування перебуває зараз – невідомо.

У 2016 році ЗМІ називали НЕК «Укренерго» вотчиною народного депутата Ігоря Кононенко – «сірого кардинала» при президенті України Петра Порошенка і його армійського друга.

Видання «Олігарх» пов’язувало інтерес народного депутата з тендерними закупівлями «Укренерго», за які відповідав теперішній в.о. очільника підприємства Всеволод Ковальчук, який раніше обіймав посаду голови тендерного комітету.

Саме з його «благословення» за даними видання з 2011 по 2013 року якесь ПрАТ «КП« Укренергомонтаж» отримало підрядів від держпідприємства на загальну суму 3,7 млрд. грн.

Як стверджує видання, навесні 2014 року контроль над ПрАТ «КП «Укренергомонтаж» перейшов в руки людей братів Суркісів, яких, начебто, використовує у схемах на енергоринку України Ігор Кононенко.

«Ігорю Віталійовичу Кононенко доручили ділянку роботи по державним обленерго і «Центренерго». Оскільки в енергетиці він не знавець, вирішив залучити до справи Крючкових і Суркісів. Ці не знайшли нічого розумнішого, як вивести гроші з держпідприємств шляхом переуступки боргів», – писала «УП» в січні 2016 року в своєму матеріалі «Електричний стілець».

Подібний інтерес має свої підстави через завислу ось уже на рік ситуацію з конкурсом на посаду голови НЕК «Укренерго». Формально переміг на ньому в травні 2016 року Сергій Зуєв, котрий так і не приступив до обов’язків, так як результати конкурсу було оскаржено в суді, і в кріслі виконувача обов’язків голови «Укренерго» сидить Всеволод Ковальчук.

Переможець же конкурсу Сергій Зуєв крім судових баталій змушений був ще доводити і свою невинність щодо порушених проти нього кримінальних справ.

«На Антикорупційний комітет Верховної Ради прийшов Сергій Зуєв. Зуєв повідомив, що проти нього відкрили кримінальну справу за статтею «державна зрада». Ну і Зуєв щойно оголосив на комітеті, що справу проти нього ініціював особисто Кононенко. На одне з наступних засідань наш комітет запрошує міністра енергетики Насалика пояснити, що відбувається з цим призначенням», – написав 5 жовтня 2016 року в Facebook нардеп від БПП Сергій Лещенко.

НА антикорупційний комітет прийшов Сергій Зуєв. Напевно, ви не знаєте цю людину, але я розповім. Зуєв мав нещастя виграт…

Posted by Сергій Лещенко on 2016 m. spalis 5 d.

Можливо з цим пов’язано зменшення чистого прибутку підприємства за січень-вересень 2017 року на 11,3% (на 196,131 млн. грн.) В порівнянні з аналогічним періодом минулого року – до 1 млрд 545,158 млн грн.

Згідно з фінансовим звітом компанії, оприлюдненим на сайті Міненерговугілля, її чистий дохід за дев’ять місяців збільшився на 27,7% (на 1 млрд. 339,36 млн. грн.) – до 6 млрд. 168,595 млн. грн., валовий прибуток – на 36,2% (на 1 млрд 204,162 млн. грн.), до 4 млрд. 528,127 млн. грн.

Що ж стосується рядових українців, то виконуючий обов’язки директора української НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук в жовтні під час Міжнародного енергетичного форуму «Тиждень Відкритої Енергетики» обнадіяв, що незапланованих відключень, які називають віяловими, точно не буде.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018