Понеділок, 23 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
32.22
RUB
0.426

Привид енергонезалежності: чи зможе Україна забезпечити себе енергоресурсами

энергозависимость Украины

Останнім часом прем’єр-міністр України Володимир Гройсман багато говорить про енергетичну незалежність України. При цьому очільник уряду часто суперечить сам собі. З одного боку, він обіцяє вільний газовий ринок, а з іншого – зниження цін на газ для населення. Експерти не вірять в дешеве паливо для населення, але не газом єдиним живе енергетичний ринок України. Є ще і вугілля, яке потрібене для виробництва електроенергії. Ми вирішили розібратися, чи зможе наша країна хоча б у віддаленій перспективі стати енергонезалежною.

Енергоресурси – Газ: Споживання зростає швидше за видобуток

Всі роки своєї незалежності Україна намагалася скоротити споживання газу. Ми займали 3-е місце по його споживанню в світі, поступаючись США і Росії. За рік на підприємствах країни спалювалося близько 118 млрд кубометрів газу. Згодом, коли цей ресурс почав дорожчати, стало знижуватися і його споживання. Так в 2012 році Україна витратила вже близько 54,7 млрд м³, а в минулому році – всього 30,3 млрд. кубометрів. Так, країна почала економити, але все-таки левову частку в зниженні споживання зіграли тимчасові втрати територій, а так само падіння промислового виробництва через економічну кризу.

При цьому видобуток газу в останні роки залишався стабільним і коливався біля позначки 20 мільярдів кубометрів на рік. Тобто, навіть при такому низькому споживанні ми маємо щорічний дефіцит близько 10 мільярдів кубометрів палива. У Росії ми газ принципово не купуємо, а значить, доводиться імпортувати паливо з Європи.

Згідно з планами уряду, до 2020 року державні видобувні компанії повинні наростити видобуток як мінімум на 5 мільярдів кубометрів. Сьогодні «Укргазвидобування» видає близько 15 млрд кубометрів, а повинна буде вийти на показник 20 мільярдів кубометрів. Так само повинні збільшити видобуток і приватні виробники і з часом вітчизняний видобуток повинен вийти на показник в 28-30 млрд. кубометрів власного газу. Правда, зробити це до 2020 року, як цього хоче прем’єр, не вийде.

– Для того, щоб різко наростити видобуток потрібні величезні капітальні інвестиції, – каже співзасновник фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. – А Україна, на жаль, це не Кувейт, де газ можна видобувати мало не в будь-якому місці. Нам для збільшення видобутку потрібно розвідати і освоїти нові родовища. Якщо подивитися на статистику, то видобуток трохи виріс у «Укргазвидобування», а у приватників приросту практично не видно. Тому я поки не бачу, яким чином вдасться до 2020 року так серйозно наростити обсяги видобутку українського газу.

Читайте також
«Північний потік-2»: ціна його закриття – українська ГТС

При цьому, споживання газу в Україні зростає. «Нафтогаз України» відзвітував про закупівлю палива і виявилося, що за 10 місяців цього року імпорт палива виріс з 7,8 до 11,8 млрд кубометрів. Експерти кажуть, що винні в цьому великі обсяги закачування палива в сховища, збільшення прокачування через ГТС російського газу і нехай повільне, але відновлення економіки. Тобто, якщо енергоємні підприємства відновлять роботу, то і споживання газу збільшиться. А це, в свою чергу, перенесе на більш пізній термін всі плани по газовій незалежності України.

Енергоресурси – Вугілля: нарощуванню видобутку заважає Донбас

Ситуація у вугільній галузі України докорінно відрізняється від газової. До недавнього часу вугілля в Україні було набагато більше, ніж країна його могла спожити. У 2013 році на експорт було продано близько 8,5 млн. тонн цього палива. Але потім сталася окупація Донбасу і на тому боці лінії розмежування залишилися практично всі основні родовища антрациту. А саме на цю марку вугілля були розраховані багато блоків українських ТЕС, які виробляють електрику.

Якийсь час абияк працювала схема з видобутку вугілля в зоні АТО і переправлення його в Україну, але після початку блокади торгівлі з Донбасом, Україна отримала замість надлишків цього виду палива, його серйозний дефіцит. Не допомагає навіть переклад енергоблоків з антрациту на вугілля марки «Г».

У Нацкомісії з держрегулювання енергетики і комунальних послуг спрогнозували на наступний рік дефіцит вугілля на рівні 4,4 млн. тон. І якимось чином перекрити його за допомогою збільшення видобутку не вийде.

– На сьогоднішній день спроби збільшити видобуток робить тільки приватний бізнес, – каже енергетичний експерт Валентин Землянський. – При цьому в державні шахти уряд не планує вкладати кошти. Основні плани в концепції реструктуризації галузі – це продаж ліквідних активів і закриття неліквідних.

Читайте також
Як подорожчання нафти позначиться на українській економіці

Слова експерта підтверджують і в уряді. У проекті державного бюджету України на 2018 рік не передбачено дотацій на шахти. А без них частину підприємств доведеться просто закрити. Адже собівартість видобутку вугілля на них не покриваються навіть тарифом «Роттердам +». Так, наприклад, тонна вугілля з шахт підприємств «Первомайскуголь» обходиться в 3975 грн за тонну, Торецкуголь – 4412 грн за тонну, а Лисичанскуголь – 6495 грн за тонну.

У такій ситуації доводиться шукати вугілля за кордоном. Паливо з Росії держпідприємства не купують, а американського і південноафриканського вугілля може просто не вистачити, щоб покрити всі потреби вітчизняних енергетиків. У підсумку, до кінця року може виникнути дефіцит вугілля на рівні 1 млн. тонн. Якщо зима буде теплою, то можливо і вдасться пройти опалювальний сезон без віялових відключень. В іншому випадку доведеться або знову повертатися до практики віялових відключень або закуповувати вугілля у Росії, який цілком може виявитися родом з Донецька чи Луганська.

– Для того, щоб наростити власний видобуток вугілля на 4,4 млн тонн потрібні великі інвестиції, – резюмує Дмитро Марунич. – Це десятки мільярдів гривень. Наприклад, ДТЕК говорить про плани інвестувати 11,5 млрд гривень у видобуток, щоб отримати додатково близько 1,5 млн тонн вугілля на рік. Тобто, для збільшення видобутку на 4,4 млн. потрібно ще кілька десятків мільярдів гривень. Хто за все це заплатить? Тільки споживач, коли підвищать тариф на електроенергію.

Крім того, за словами експерта, бізнес не поспішає вкладати кошти в нарощування видобутку на підконтрольних Україні територіях, адже Донбас згодом може повернутися і тоді простіше буде відновити роботу підприємств на цій території. Або як мінімум, може відновитися схема поставок вугілля з непідконтрольних територій. В цьому випадку багатомільярдні вкладення можуть не окупитися.

Вирішення цієї проблеми залежить не тільки від уряду і приватного бізнесу, а й від політичної кон’юнктури і швидкості повернення під контроль територій в зоні АТО.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018