Понеділок, 23 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
32.22
RUB
0.426

Як на зміну українському вуглю прийшов американський

закупки угля по формуле Роттердам+

Збройне протистояння на Донбасі докорінно змінило не тільки життя багатьох людей, а й цілих галузей української економіки. І на першому місці в цьому списку без сумніву, вугільна промисловість.

За час бойових дій вуглевидобуток в Україні впав більш ніж в два рази, а українське вугілля на ТЕС стали замінювати спершу південноафриканський атрацит, а незабаром почнуться поставки вугілля зі Сполучених Штатів.

В ході проведеного 20-21 червня візиту президента України Петра Порошенка в США була досягнута домовленість про покупку американського антрацитового вугілля для потреб українських ТЕС. Попередньо йшлося приблизно про 2 мільйони тонн вугілля, які повинні були допомогти Україні без ексцесів пережити зиму 2017-2018 років.

В кінці липня керівник компанії Центренерго Олег Коземко повідомив, що Україна уклала з американською компанією Xcoal Energy & Resources контракт на поставку до кінця цього року 700 тисяч тонн дефіцитного вугілля антрацитної групи. Перша партія американського антрациту обсягом 85 тисяч тонн буде поставлена на початку вересня, друга – в обсязі 125 тис. тон – прибуде в кінці вересня.

Ціна першої партії складе 113 доларів за тонну. Відзначається, що ця ціна не є фіксованою і в подальшому може змінюватися, в тому числі, в меншу сторону.

21 серпня представники американської компанії XCoal відправили першу партію вугілля для України, повідомляє в Twitter «Голос Америки». Партія в 62 тисячі тонн вугілля вирушила з морського порту Балтимор в Одесу, куди має прибути приблизно через 3 тижні.

Причина закупівлі вугілля за кордоном

Всього в Україні в 2013 році діяли близько 150 шахт, які добули 83,5 млн. тонн вугілля.

Так вже вийшло, що більшість українських шахт, особливо які видобувають вугілля антрацитної групи, що використовується теплоелектростанціями, перебували саме на Донбасі, причому на територіях, які опинилися під контролем самопроголошених «ЛНР» і «ДНР». Таких в 2014 році налічувалося 55.

Читайте також
Що готує українцям новий опалювальний сезон

Наслідки цього відчули на собі жителі всієї України, коли восени 2014 року країна знову занурилася в практику віялових відключень, про які багато хто встиг вже забути з кінця 90-х років. Обласні центри і навіть Київ по кілька годин на добу залишалися без електроенергії.

Пов’язано це було з нестачею вугілля для виробництва електроенергії, що змушувало для збереження напруги в мережі і економії енергії проводити віялові відключення.

За підсумками 2014 року через бойові дії українські шахти видобули 65,3 млн. тонн: ряд шахт, які перебували в фактично в прифронтових містах, припинили роботу, але навіть вже видобуте вугілля було непросто вивезти через лінію фронту. Втім, паралельно став розквітати контрабандний бізнес, коли вугілля на авто і вагонами перетинало блокпости на лінії фронту, але навіть такого «тіньового» обороту не вистачало для потреб української енергетики.

Тоді-то вперше і заговорили про імпорт вугілля.

Кримінальні справи про закупівлю вугілля в ПАР

Оскільки загальний дефіцит вугілля антрацитної групи в 2014 році оцінювався приблизно в 5 мільйонів тонн його вирішили компенсувати за рахунок імпорту. Найбільш відомим контрактом став договір на поставку вугілля з ПАР, підписаний з компанією Steel Mont Trading Ltd, зареєстрованій в Лондоні.

Згідно з умовами контракту в Україну повинні були надійти 500 тисяч тонн вугілля по 92-95 доларів США за тонну без урахування вартості доставки, що в сукупності склало 112 доларів за тонну.

Практично відразу ж угода стала об’єктом критики для експертів, які заявляли про те, що через специфічність обладнання українських теплоелектростанцій вугілля з ПАР не дасть достатнього виділення енергії, а також те, що ціна на вугілля виявилася явно завищеною.

Перші партії вугілля надійшли на Зміївську ТЕС в Харкові і отримали неоднозначні відгуки.

У ситуацію втрутився президент України Петро Порошенко, поставивши під сумнів прозорість схеми поставок вугілля з ПАР в Україні. Після цього міністр енергетики України Юрій Продан провів 3 години в Генеральній прокуратурі, відповідаючи на запитання слідчих, а трохи пізніше був звільнений.

Керівник компанії «Укрінтеренерго» Володимир Зіневич, який підписав контракт на покупку африканського вугілля, був затриманий 4 грудня. На думку прокуратури, своїми діями Зіневич завдав шкоди Україні в 846 мільйонів гривень, так як кінцева ціна за контрактом склала 134 долара.

Втім, пізніше Зіневич був відпущений під домашній арешт, на якій стадії знаходиться слідство у кримінальній справі про вугілля з ПАР в ГПУ не повідомляють.

Наслідком же скандалу стало розірвання контракту на покупку вугілля з ПАР і його місце зайняв антрацит з Російської Федерації, 500 тисяч тонн якого компанія «Центренерго» закупила вже в листопаді 2014 року.

Ера імпорту вугілля з Росії

Епопея з південноафриканським вугіллям стала початком ери імпорту вугілля, перш за все, антрацитовой групи марок «А» (антрацит) і «Т» (пісне) в Україну для потреби 6 з 12 українських ТЕС, які працювали саме на них, чому сприяло подальше падіння власної вуглевидобутку.

закупка угля по Роттердам+

Всього ж за підсумками 2015 року шахти видобули 39,7 млн. тонн вугілля або на 40% менше, ніж в 2014 році. У порівнянні ж з довоєнним 2013-му вуглевидобуток обвалилася більш ніж удвічі.

У 2016 році був досягнутий певний ріст вуглевидобутку до 40,9 млн. тонн вугілля або майже на 3%, але вже за результатами 7 місяців 2017 роки знову сталося падіння вуглевидобутку на 12% до 14,4 млн. тонн.

Незважаючи на скандал з вугіллям з ПАР, який став багато в чому результатом конфлікту інтересів усередині політичної влади країни між президентом, який, мабуть, виступав за імпорт вугілля з РФ і з непідконтрольної частини Донбасу, і прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком, який стояв за імпорт вугілля з інших країн, поставки вугілля з ПАР у 2015 році продовжилися. Однак місце №1 в структурі імпорту вугілля в Україну, як і раніше, міцно займала Російська Федерація.

В цілому, саме РФ стала основним імпортером вугілля в Україну. Так за підсумками 2014 року з 1,8 млрд. доларів США імпорту кам’яного вугілля і антрациту на РФ припали 1,1 млрд. Або близько 60%.

У 2015 році частка Росії впала до 47% або до 771 мільйона доларів із загального імпорту в 1,632 млрд. доларів. У 2016 році з 902 мільйонів доларів, витрачених на імпорт вугілля, в РФ «пішли» 595 мільйони або 66%. За підсумками 7 місяців 2017 року із майже 1,5 млрд. дол. США на частку РФ припав 51% або 762 мільйони доларів.

У той же час, за повідомленнями ЗМІ, частина нібито російського вугілля насправді є вугіллям з непідконтрольної частини Донбасу.

Наприклад, в першому півріччі 2017 року з України було поставлено до Росії 703 тис. тонн антрациту загальною вартістю $ 29,23 мільйонів. Протягом 2015 року зі Донбасу до Росії було вивезено 1,274 млн тонн антрацитового вугілля, в 2016 році експорт українського антрациту склав 980,12 тис. тонн.

Нарешті, факт реекспорту донбаського вугілля був визнаний і заступником міністра енергетики РФ Анатолієм Яновським, який повідомив, що вугілля з самопроголошених ДНР і ЛНР, що надходить в Росію, використовується на Новочеркаській ГРЕС, а також йде транзитом через російську територію на експорт в інші країни.

Також в списку постачальників вугілля для України США, Австралія, Канада, Казахстан, ПАР, Польща та інші.

Роттердам + або у скільки обійдеться закупівля вугілля для населення

Втім, імпорт вугілля – питання занадто складне і не особливо цікаве споживачам, яким важливо знати, скільки ж доведеться віддати за спожите світло. І в цьому сенсі нічого доброго не відбувається – зростання тарифів з 2014 року фіксувалося вже не раз. Також в ужиток міцно ввійшло слово «Роттердам +».

Читайте також
Енергонезалежність України: вугілля з США і газ з Європи

В середині грудня 2016 року народні депутати від фракції «Самопоміч» заявили про створення так званого «Штабу блокади окупованих територій», приступивши до активних дій в кінці січня, демонтувавши ділянку залізниці на одній з гілок в Луганській області. У лютому були перекриті ще дві залізничні гілки, а також деякі автодороги.

Основними вимогами протестантів стало звільнення українських полонених, яких утримують бойовики на території, підконтрольній «ЛНР» і «ДНР». А також припинення торговельних відносин із самопроголошеними республіками.

Лише через два тижні після початку блокади, влада почала реагувати. 15 лютого Кабмін ввів режим надзвичайного стану в енергетиці, прогнозуючи брак вугілля з-за блокади. На наступний день президент Петро Порошенко своїм указом ввів рішення Ради Безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо нейтралізації загроз українській енергетиці».

Приблизно тоді ж українці вперше почули словосполучення «Роттердам +», так в просторіччі прозвали Порядок формування прогнозної Оптовою ринкової ціни (ОРЦ) електричної енергії. Цей документ був затверджений постановою Нацкомісії з регулювання ринку енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) в березні 2016 року.

Свою назву схема отримала через те, що вартість вугілля вираховувалася виходячи з вартості доставки імпортного антрациту в морський порт Роттердам і його доставки в Україну, що у 2017 року склало б не менше 100 доларів США. В той же час ціна на вугілля для державних шахт Міністерством енергетики України досі встановлюється вручну: в 2016 році вона піднялася з 1100 грн. до 1380 грн. за тонну, а в 2017 році – до 1700 грн. за тонну.

У свою чергу багато експертів заговорили, що дана формула просто фікція, оскільки насправді вугілля завозиться з непідконтрольною частини Донбасу. Як стверджував експерт в сфері енергетики, колишній член Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), Андрій Герус в ефірі одного з українських телеканалів, на подібній різниці теплова генерація заробила понад 10 мільярдів гривень.

Втім, міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик, заявив, що формула «Роттердам плюс» була створена як фікція і не застосовується для визначення тарифів », тому що в противному випадку вони були б куди вище, адже тільки вартість вугілля склала б 3100 гривень за тонну.

Наостанок порівняємо, в яку ж суму обходиться українському споживачеві енергонезалежність країни, і як вона змінилася за 3 роки.

З 1 червня 2014 року в Україні були встановлені тарифи для споживачів із споживанням до 150 кВт · год електроенергії на місяць на рівні 30,84 копійки. З 1 березня 2017 року вартість 1 кіловата при загальному споживанні до 100 кВт · год електроенергії на місяць складе 90 копійок, а понад – 1,68 гривні.

Припустимо всі 3 роки сім’я споживає 150 кіловат на місяць: якщо в 2014 році українці платили 46 гривень 26 копійок, то в 2017 році ця сума складе 174 гривні або майже в 4 рази дорожче.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018