Середа, 25 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
31.97
RUB
0.424

Фінансові перспективи «Нафтогазу»: основні виклики та побоювання

Нафтогаз

Конфронтація через об’єми поставок та ціни на природний газ для України стала предметом судового розгляду між НАК «Нафтогаз України» і РАО «Газпром» в Стокгольмському арбітражному суді.

31 червня суд задовольнив вимоги України, скасувавши вимоги «Газпрому» оплати газу за принципом «бери або плати», скасував заборону на реекспорт Україною газу, а також перегляд ціни на газ. Однак, як повідомив у своєму Facebook головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко, сторони не змогли прийти до єдиної думки щодо імплементації «окремої угоди» винесеного судом і це знову стало предметом розгляду в Стокгольмі 9 жовтня.

Крім судових розглядів у державній компанії «Нафтогаз» вистачає проблем і в самій Україні, що викликало в експертному середовищі численні розмови про перспективи компанії, до чого підштовхують триваючі навколо структурних підрозділів та дочірніх підприємств компанії розмови та дії.

 

«Нафтогаз» проти Кабміну

 

Хоча зовсім недавно «Нафтогаз» і відзвітував про 23,3 млрд грн чистого прибутку за 1-е півріччя 2017 року, що на 4 мільярди більше аналогічного періоду 2016- го, тривожних сигналів в компанії вистачає.

І першим в цьому списку йде конфронтація між керівником «Нафтогазу» Андрієм Коболєва і прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом. Сварка між опонентами почалася після звільнення глави «Укртрансгазу» Ігоря Прокопіва, що викликало невдоволення Гройсмана. Як результат, було призначено аудит компанії «Укргазвидобування», компанії, на частку якої припадає близько 75% видобутку газу і 20% нафтовидобутку в Україні.
Формально компанія працює успішно, практично щомісяця нарощуючи видобуток газу, так що за 9 місяців 2017 року здобувши 11,34 млрд кубометрів природного газу, або плюс 4% в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. А директор «Укргазвидобування» Олег Прохоренко заявив про плани з розробки Одеської акваторії чорноморського шельфу, що мають перспективні запаси від 80 до 300 млрд кубометрів газу, що дозволить через 7-10 років добувати щорічно до 5 мільярдів кубометрів природного газу.

Читайте также
«Золотий» автогаз: хто винен і що далі?

Але все це виявилося під сумнівом результатами аудиту, проведеного в компанії кілька місяців тому. В ході перевірки аудитори розкрили низку порушень при проведенні тендерів для державної компанії, як відносно дрібні, так і великі. До перших відносяться тендери на закупівлю плит, якими вистилаються під’їзні шляхи до бурових вишок «Укргазвидобування» – збиток державі, на думку аудиторів, склав 20 мільйонів гривень, закупівля за завищеною ціною від 820 до 835 доларів за тонну метанолу, при ринковій ціні в 750 760 доларів за тонну. До великих ставилися питання, що стосувалися підрядників, яких «Укргазвидобування» залучає для буріння 90 свердловин. Ціна питання не мало не багато 13 млрд грн.

За підсумками аудиту були звільнені головний закупник і фінансовий директор підприємства і все сильніше лунали розмови про конфлікт директора підприємства Андрія Коболєва і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Втім, сам Коболєв наявність конфлікту відкинув, заявивши, що «у нас є питання, щодо яких є консенсус, та запитання, щодо яких існують розбіжності, зіпсованими наші відносини я не вважаю», визнавши, втім, що проти нього порушено кілька кримінальних справ « завдяки »різним опонентам.
Та й «Укргазвидобування» періодично піддається візитам правоохоронців, які проводять обшуки в компанії, останній з яких був в серпні і стосувався робіт щодо гідропідриву пластів та капітального ремонту свердловин.

Одним з питань, за якими бачення у прем’єра та глави «Нафтогазу» різниться – ціна на газ для населення, яка, згідно з фінансовим планом, компанії на 2017 рік повинна була з 1 жовтня вирости на 19% з нинішніх 4849 грн. за 1 тис. куб м до 5760 грн. за 1 тис. куб м.
Втім, причина тому не конфронтація між Кабміном і НАК, а лише побоювання уряду, що таке зростання може викликати невдоволення населення та спричинить масові платежі.

Остаточно це питання треба буде розв’язати Мінфіну і МВФ, вимогою останнього для виділення чергового траншу і є підвищення ціни для населення.
З огляду на створення НАК «Нафтогазом» окремої структури – ТОВ «Газопостачальна компанія Нафтогаз України» для прямого продажу природного газу населенню, зростання ціни, безумовно, в інтересах НАКу, тим більше, що ціна для промспоживачів на умовах передоплати з 1 жовтня вже виросла на 3, 1% – до 8164 гривень за тисячу кубометрів.

 

Справа – труба

 

Втім, скільки б і як не добувало газ «Укргазвидобування» все одно ці обсяги не йдуть ні у яке порівняння з транзитом російського природного газу, що надходить по українській газотранспортній системі (ГТС) в Європу. Після конфронтації з Російською Федерацією та активізувалися робіт по прокладці газопроводів в обхід України – «Північного» і «Південного» потоків, в «Нафтогазі» заговорили про ризик припинення транзиту російського газу і зниження цінності ГТС України.
«Я думаю, що в перспективі цінність цього активу (української ГТС – ред.), На жаль, буде знижуватися. Тому що з’являється більше газопроводів. І якщо раніше була обмежена можливість кількості варіантів поставки газу, зараз споживач знає, що він взимку просто з труби отримає газ», – сказав глава «Нафтогазу»Андрій Коболєв.
Раніше влітку, ЗМІ заявили про плани компанії щодо відмови від капітальних інвестицій в ГТС через можливе зниження, а при негативному сценарії і при припиненні транзиту російського газу через українські газопроводи.

Втім, поки даний похмурий прогноз не підтверджується, більш того, за повідомленнями ПАТ «Укртрансгаз» за 9 місяців 2017 року українська ГТС переправила до Європи 70,4 млрд. Кубометрів газу, що є максимальним значенням за останні 9 років.

Проте, згідно з прийнятим планом уряду з реформування «Нафтогазу» і прийнятому Кабміном 1 липня 2016 року постанови №496 «Про відділення діяльності з транспортування та зберігання (закачування, відбору) газу» ГТС буде виведена зі структури НАК.
2 жовтня НАК «Нафтогаз» створив філію ПАТ «Укртрансгаз» – «Оператор газотранспортної системи України», що є першим кроком на шляху відділення газотранспортної системи.

За словами незалежного експерта з енергетичних питань Володимира Саприкіна, «відділення ГТС від системи НАК” Нафтогазу “називається анбадлінгом. Це передбачено Третім енергопакетом та нашими зобов’язаннями, згідно Третього енергопакету по законодавству Європейського союзу». Правда в даному випадку багато залежить від рішення Стокгольмського арбітражу і подальшої поведінки Росії в питаннях постачання газу.
У свою чергу, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар зазначив, що обсяги газу будуть залежати від успішності реалізації проектів «Північний потік-2» і «Турецький потік», якщо вони не будуть закінчені, транзит російського газу через Україну не зміниться, і становитиме не менше 70 млрд кубометрів. Споруда першої нитки «Турецького потоку» обійдеться ГТС України в «мінус» 12 кубів газу, «Північний потік-2» – в «мінус» 45 млрд кубів, добудова ж другої нитки «Турецького потоку» відніме ще 15 мільярдів кубометрів газу і фактично залишить українську газову трубу без транзиту газу з РФ.

 

Доля «Нафтогазу» без ГТС: один збиток

 

Досить подивитися звіт НАК «Нафтогаз» про фінансові результати роботи за 2016 й рік, щоб спрогнозувати долю компанії.
Згідно зі звітом компанії за 2016 рік, нею був отриманий чистий прибуток, вперше за останні 5 років, в розмірі 26,5 млрд грн. Але як визнають в компанії, зроблено це було фактично за рахунок єдиного джерела – транзиту природного газу через територію України, що принесло компанії чистий прибуток у розмірі 28,7 млрд грн. Ще 2,4 млрд грн. прибутку принесли частки НАК у прибутковій діяльності підприємств групи.

У свою чергу збиток продемонстрував розділи «оптова торгівля газом» – 2,9 млрд грн і «інші витрати, зменшені на інші доходи» – 1,7 млрд грн. Таким чином, очевидно, що виведення зі складу НАКу газотранспортної системи України позбавить компанії можливості заробляти 90% свого чистого прибутку і відразу перетворить компанію в збиткову. Такий же результат чекає «Нафтогаз», і в разі залишення в його складі газотранспортної системи, але значного зниження, не кажучи вже про повне припинення транзиту російського газу в Європу через територію України.

Читайте также
Кредитування в Україні: пацієнт скоріше мертвий, ніж живий

Альтернативами, на які, схоже вирішили робити ставку в НАК «Нафтогаз», повинні будуть стати зростання власного видобутку газу, і його прямий продаж населенню, але з огляду на неплатоспроможність населення, та ще й небажання Кабміну йти назустріч компанії і

піднімати ціну природного газу для населення, ця діяльність нічого крім збитків не принесе.

Згідно із затвердженою КМУ Концепції розвитку газодобувної галузі до 2020 року в Україні до 28 млрд. куб. м. має зрости видобуток газу і левову частку цього приросту повинен забезпечити НАК «Нафтогаз», але навряд чи цей приріст змінить фінансовий баланс компанії на краще.
Або ж інший варіант – отримати компенсацію в 5 мільярдів доларів за втрачену компанією власність в окупованому Криму. Втім, коли це станеться, якщо взагалі відбудеться – невідомо.

Єдиною світлою плямою для «Нафтогазу» поки є постанова Київського апеляційного адміністративного суду, який підтвердив зобов’язання Кабміну виплатити компенсацію НАК «Нафтогаз України» за поставки природного газу населенню за певною урядом ціною 6 879 грн. / Тис. куб. м (4 942 грн. / тис. куб. м без урахування транспортування і ПДВ). Однак і воно навряд чи змінить загальний негативний прогноз, особливо з огляду на «любов» уряду платити по рахунках.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018