Середа, 12 грудня, 2018

Європа стає небезпечною для українських олігархів і їхніх активів

арест активов олигархов

Кінець 2017 – початок 2018 років ознаменувався для декількох великих українських бізнесменів арештом їх активів за кордоном за рішенням судових органів Європи. У список потрапили Костянтин Григоришин, Ігор Коломойський і найбагатший українець Рінат Ахметов. Йдеться про замороження на рахунках і право розпоряджатися майном на сотні мільйонів доларів.

Арешт активів олігархів Коломойського і Григоришина

Першопрохідцем у справі арешту власних активів став найскандальніший український олігарх, екс-губернатор Дніпропетровщини Ігор Коломойський.
20 грудня на своїй сторінці в Facebook народний депутат України Мустафа Найєм повідомив про арешт всіх активів екс-власників «Приватбанку» по всьому світу.

«Головна новина дня. Високий Суд Англії видав наказ про арешт активів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова по всьому світу, а також шести компаній, які їм імовірно належать або знаходяться під їх контролем. Рішення було прийнято за позовом «ПриватБанку» проти своїх колишніх власників», – повідомив нардеп.

Главная новость дня. Высокий Суд Англии издал приказ об аресте активов Игоря Коломойского и Геннадия Боголюбова по всему…

Posted by Mustafa Nayyem on 2017 m. gruodis 20 d.

За словами парламентарія, наказ про арешт активів був виданий на підставі наданих суду детальних доказів, які доводять, що панове Коломойський і Боголюбов вивели з банку перед його націоналізацією 16 грудня 2016 року майже 2 млрд. дол. США шляхом проведення ряду незаконних операцій, в результаті яких , кошти переводилися на компанії, які таємно їм належали або перебували під їх контролем. Шляхом цього судового процесу «Приватбанк» планує повернути кошти, сума яких, разом з відсотками становить понад 2.500.000.000 дол. США.

Цікаво що при цьому, для підтримки банку державі довелося вливати в нього 147 мільярдів гривень, що обійшлося країні за даними НБУ, в 5% валового внутрішнього продукту.

Ігор Коломойський визнав факт наявності подібного рішення, зазначивши, що «це тимчасовий арешт на час розгляду справи в суді».

Ряд експертів і чиновників тоді заговорили про можливість заходів у відповідь з боку олігарха, наприклад, «злив» наявного у нього компромату, правда цього не сталося.

Вже на наступний день, 21 грудня, стало відомо, що Високий суд Англії та Уельсу допитав іншого українського олігарха Костянтина Григоришина і видав наказ про замороження активів групи «Енергетичний стандарт».

Рішення винесено як забезпечувальна міра в рамках арбітражного розгляду з Вадимом Новинським і Володимиром Лук’яненко-молодшим на більш ніж $ 300 млн навколо великого машинобудівного підприємства ПАТ Сумське НВО.

Суд видав всесвітній наказ про арешт щодо активів, якы належить групы Енергетичний стандарт (worldwide freezing order – WFO). Це попереднє рішення, що обмежує відповідача в розпорядженні та користуванні своїми активами, які знаходяться по всьому світу.

У рішенні суду згадуються, зокрема, такі українські компанії: Запоріжтрансформатор, Турбоатом, ПАТ Сумське НВО, Укррічфлот, Запорізький кабельний завод, Сварог Ессет Менеджмент. Сам наказ про WFO є конфіденційним, повного списку заморожених активів у відкритому доступі немає. Григоришину також належать великі пакети акцій в цілому ряді українських обленерго.

Арешт активів олігарха Ахметова через «Укртелеком»

5 січня стало відомо, що ряди «арештантів» поповнив найбагатший українець Рінат Ахметов.

Читайте також
Влада “кинула” олігарха Коломойського

Ще 27 грудня кіпрський суд заморозив активи українського олігарха на суму 820 мільйонів доларів у справі «Укртелекому». Про це повідомило видання Financial Times, посилаючись на копію рішення, яке було надано Financial Times від імені компанії Raga Establishment.

Відзначається, що Raga належить колишньому українському банкіру Денису Горбуненко. Компанія здійснює судове переслідування Ахметова з метою стягнути повну оплату за продаж Укртелекому.

Як відзначили в компанії Raga, вони продали Укртелеком за 860 мільйонів доларів в 2013 році. Тоді олігарх заплатив 100 мільйонів і більше не вніс жодного платежу.

Рінат Ахметов мав право оскаржити рішення суду до 9 січня, і він цією можливістю скористався, апеляційний позов був поданий 8 січня, а слухання у справі призначено на 27 лютого. У прес-службі СКМ інформацію про подачу позову підтвердили.

Але поки було призначено слухання в Нідерландах, 10 січня були заморожені активи Ріната Ахметова.

Суд Амстердама прийняв рішення заморозити активи СКМ на території Нідерландів, «Метінвест» і ДТЕК, що належать олігарху Рінату Ахметову. Про це повідомив Reuters з посиланням на рішення суду.

Суд виніс відповідне рішення 5 січня рамках процедури виконання приписыв Окружного суду Нікосії, який наклав арешт на активи Ахметова на суму 820 мільйонів доларів.

Згідно з текстом документа, заморожені всі акції SCM Management B.V, DTEK Management B.V., DTEK B.V., DTEK Grids B.V., Metinvest B.V., Premium Household B.V.

Як з’ясувалося, операція з продажу «Укртелекому» носила багатоступінчастий і таємний характер зі скандалом, що в підсумку і призвело до судових розглядів.

Держава продала 92,79% акцій оператора в 2011 році компанії ЕСУ, дочірній фірмі австрійського фонду EPIC. А два роки по тому фонд перепродав актив Ринату Ахметову.

У 2013 році продавцем «Укртелекому» виступала якась Raga Establishment Ltd, яка викупила його раніше у австрійців і продала Рінату Ахметову за 860 мільйонів доларів. Згідно з кіпрським визначенням, Raga належить Денису Горбуненко – українському екс-банкіру, що живе в Лондоні. Відповідно до судової претензії Raga, після угоди в 2013 році вона отримала від СКМ тільки перший транш – $ 100 млн. Після чого корпорація Ріната Ахметова перестала платити, що збіглося з затриманням в Австрії Дмитра Фірташа, який і був тіньовим власником «Укртелекому».

26 червня 2017 року лондонський арбітраж за позовом Raga зобов’язав СКМ доплатити за «Укртелеком» $ 760 млн. І рішення кіпрського суду 27 грудня про арешт активів Ріната Ахметова було вже в підтримку рішення лондонського арбітражу.

Читайте також
Купуй українське: захист від офшорів або протекціонізм олігархів

Ситуація навколо «Укртелекому» ускладнюється тим, що Фонд державного майна України має намір повернути підприємство в держвласність через невиконання його власником компанії «ЕСУ» своїх зобов’язань, зокрема на протязі п’яти років після приватизації компанія повинна була вкласти в актив $ 450 млн інвестицій, а також побудувати і передати в державу властність мережу спецзв’язку.

Для цього ФДМУ 21 грудня подав заяву до Київського апеляційного суду про видачу наказу про примусове виконання рішення суду щодо повернення державі пакету акцій «Укртелеком».

Європа – не Україна – борги олігархам доведеться повертати

Вал арештів належного українським олігархам в Європі майна є прямий наслідок європейської практики застосовувати подібних кроків як забезпечувальних заходів збільшення ймовірності оплати боржником присудженого боргу, гонорару юристів або інших витрат у процесі судових розглядів.

«Факт того, що спори за участю українських великих компаній часто розглядаються за кордоном, пояснюється рядом причин.
По-перше, це вибір нейтрального і неупередженого суду для вирішення спору. У багатьох західних країнах тиск на суддю або майже неможливо (як в Англії), або загрожує дійсним і невідворотним кримінальним переслідуванням.

По-друге, вагомим фактором є репутація розвинених юрисдикцій, що пропонують суддів, арбітрів та юристів з високим професіоналізмом (наприклад, Англія, Франція, Швейцарія, Швеція). Так сторонам легше зважувати юридичні ризики, що веде до більшої комерційної визначеності.

По-третє, це законодавче регулювання та судова практика з процедурних і інших питань. Популярність Лондона серед українських (і не тільки) олігархів всім відома, а для прийняття до розгляду справи англійським судом досить довести лише факт проживання боржника або знаходження його активів на території країни.

З іншого боку, юрисдикція судів Кіпру або Британських Віргінських островів часто грунтується на місцезнаходженні активів і / або місці реєстрації юридичних осіб, що входять в корпоративні структури холдингових компаній», – говорить керівник практики міжнародного арбітражу в Eterna Law Євген Блінов.

Виходячи з цього швидше за все українським олігархам все ж доведеться віддати свої борги.
Втім, українські бізнесмени не були б самими собою, якби не намагалися заробити навіть на заморожених активах.

Так, за даними розслідування каналу Al Jazeera українські олігархи Олександр Онищенко та Павло Фукс намагаються викупити активи екс-президента України Віктора Януковича, що знаходяться за кордоном, зокрема, в офшорній зоні.

Так, Олександр Онищенко та Павло Фукс нібито намагаються викупити компанію Quickpace Limited, зареєстровану на Кіпрі, яка володіє активами, до яких увійшли облігації та готівкові кошти на суму 160 млн доларів. Ці кошти були заморожені судом України як такі, що мають незаконне походження. Швидше за все, олігархи будуть прагнути розморозити ці кошти, а якщо це станеться, то вони зможуть отримати прибуток.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Нові містобудівні норми: чи зміниться щось в Україні

Осінь 2018 року стала досить насиченою для українців в плані нововведень. Серед останніх варто до...

12/10/2018

Продаж «Кузні на Рибальському»: афера чи угода року

Президент анонсував продаж свого столичного активу – заводу «Кузня на Рибальському». Новим власни...

12/10/2018

Судова реформа в Україні: зарплати, кадри, рішення

Стан судової системи в Україні довгі роки викликає постійні нарікання українців і часто вони біль...

11/10/2018

Вибори-2019: Андрій Садовий вирішив податися президенти

В полку кандидатів у президенти України прибуло: слідом за мером Глухова Мішелем Терещенко про св...

10/10/2018