Понеділок, 23 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
32.22
RUB
0.426

Зростання економіки України до рівня 2013 року

рост ВВП

На жаль, порівняння з нами самими п’ятирічної давності виявляються не на користь нинішніх реалій.

Уряд не може забезпечити зростання економіки України

Українська економіка зростає абсолютно не так, як хотілося б уряду. За підсумками 2017 року ВВП виріс не на заплановані 3%, а всього на 1,8%. Зате інфляція замість прогнозованих 8% наближається до 14%.

Таким чином, констатують економісти, незначне зростання української економіки не компенсує її грандіозні обвали в 2014-2015-му, коли ВВП впав на 17%. Так що, якщо «відігравати» по 2-2,5% на рік, до докризового 2013 року ми доберемося нескоро.

Нагадаємо, що ще в червні 2015 го тодішній губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі зробив свій гучний прогноз щодо того, що, щоб досягти рівня 2013 року, українцям знадобиться 20 років. Дослівно екс-президент Грузії зробив наступну заяву: «Якщо Україна буде економічно зростати по 4% в рік наступні 20 років, то до цього строку ми дійдемо до рівня 2013 року. Навіть якщо зупинити розруху і падіння, і нормально розвиватися, ми прийдемо до України Януковича за економічними показниками лише через 20 років розвитку».

Коментуючи заяву Саакашвілі, вітчизняні економісти погоджувалися: розрахунок зроблений вірно. Але при цьому підкреслювали: економіка країни, яка кілька років не вибирається з глибокої кризи, вимагає зростання не на 4, а на 8-10% в рік, щоб вийти на більш-менш пристойний рівень.

ВВП України становить 2 \ 3 від рівня 1991 року

А найсумніше, кажуть економісти, що сьогодні ми недотягуємо не тільки до 2013-го, а й до 1991 року, в той час як світовий показник ВВП за цей же час подвоївся!

Читайте також
Чому гроші люблять рахунок і тишу

Саме тому, вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, підхід, що оцінює, як скоро країна досягне докризового рівня, безнадійно застарів. І в сучасному глобалізованому світі правильніше порівнювати себе не з власним минулим, а з іншими країнами, наздогнати які, до речі, дуже непросто.

«Ми зі своїми нескінченними порівняннями «з 13-м роком »пішли в якесь «Задзеркалля», де потрібно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці! Але, як відомо з тієї ж казки, щоб кудись потрапити, треба бігти мінімум удвічі швидше! – каже економіст Андрій Мартинюк. – Так що за всіма цими порівняннями ми ризикуємо ще більше і безнадійніше відстати від усіх, остаточно закріпившись на світовому ринку праці в якості експортера недорогої робочої сили. Адже наздогнати навіть найближчих сусідів – ту ж Польщу – виявилося дуже непросто – надто далеко вони від нас відірвалися!»

«На питання, яким був 2017 рік, можна відповісти однією фразою: краще, ніж 2016 й, але гірше, ніж 2013-й, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. – Так, експорт в січні-жовтні зріс на 20% в порівнянні з 2016-м, а в порівнянні з 2013-м впав на третину. І, якщо пам’ятати, що вітчизняна економіка експортоорієнтована, можна робити висновки про економіку в цілому».

Прогнози зростання економіки на 2018-й

Говорячи про слабкість української економіки, з року в рік експерти називають одні й ті ж причини: корупція і «тінь», в якій в Україні живе близько половини бізнесу.

А оригінальні способи, якими уряд нібито виводить зарплати з тіні, тільки ще більше погіршують ситуацію. Зокрема, основною причиною зростання інфляції в країні експерти одностайно називають зростання мінімалки з 1 січня 2017 року. Все просто: збільшення податкового тиску на бізнес призвело до того, що виробники підняли ціни на свою продукцію.

рост экономики Украины

А оскільки з 1 січня 2018-го мінімальна зарплата знову зросла, черговий виток цін знову не за горами.

За словами економістів, очікувати поліпшення економічної ситуації в країні в році, що наступив, не варто: боротьба з корупцією, схоже, так і залишиться на рівні декларацій, а перед виборами будуть прийматися чергові популістські рішення.

Олег Устенко нагадує: тільки на обслуговування боргу Україна віддає 5% свого ВВП. Таким чином, для того, щоб ситуація хоча б не погіршувалася, вітчизняна економіка на ці 5% в рік повинна зростати. Однак прогнози значно скромніші.

Так, в Міжнародному валютному фонді прогнозують, що в 2018-му зростання українського ВВП складе 3,1%, а за прогнозами Світового банку – 3,5%.
Тобто, як бачимо, навіть те саме прогнозне 4% -е річне зростання, озвучене Саакашвілі, для української економіки поки виглядає не песимістично, як здавалося в 2015-му, а дуже навіть оптимістично.

Зростання економіки: зарплати хороші, але маленькі

Послухаєш українських політиків – і починаєш вірити: зарплати в країні ростуть семимильними кроками. Український прем’єр Гройсман перед Новим роком анонсував зростання середньої зарплати до 10 тис. грн, а вже в новому році ідею підхопив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, пообіцявши: середня зарплата в Україні виросте до заповітних 10 тисяч вже в вересні.

«Судячи з офіційної статистики, реальна заробітна плата в Україні дійсно за рік зросла майже на 20% – це рекорд, – каже Охріменко. – І купівельна спроможність населення в 2017-му теж зросла, хоча, звичайно, не такими темпами».

Зарплатні рекорди – це, звичайно, добре, але і вони не дозволяють українським доходам дотягнутися до рівня 2013 року. Адже, як відомо, вітчизняна економіка сильно доларизована, і практично все – від вартості продуктів до бензину і комуналки – в нашій країні прив’язане до курсу долара.

Тому, давайте порахуємо, як змінилися зарплати в доларовому еквіваленті.
Отже, в червні 2013 року середня зарплата в Україні становила 3380 грн. або $ 423, враховуючи тодішній курс 7,99 грн. за долар.

Читайте також
Перевірка – стоп! Який бізнес і як будуть перевіряти в 2018-му році

У листопаді 2017 го (остання доступна офіційна статистика) – 7479 грн. або 282 долара (з огляду на курс 26,49 грн за долар в середині листопада).

У вересні 2018 року, згідно з прогнозами чиновників, середня зарплата складе 10 тис. грн. З огляду на закладений в бюджеті курс долара і прогнози експертів, отримуємо, що при курсі 31 грн. за долар середня зарплата в країні складе 333 долара, тобто як і раніше значно не дотяне до рівня 2013 року.

Коли виросте ВВП України

Аналітик Олексій Кущ наводить цифри: за останні 25 років тільки 5 країн в усьому світі примудрилися скоротити свій ВВП. Це: Україна (лідер, більш 30% падіння), Грузія, Молдова, Зімбабве і ЦАР.

Читайте також
Що змінилося в Україні з настанням 2018 року

«Так що тут не про 2013-му потрібно думати, а про те, що залишиться після 2020-го!» – резюмував економіст.

Прогноз аналітика невтішний: при діючій моделі українська економіка не досягне рівня 2013 року ніколи, а при ефективній (обмеження монополій, структурні реформи реального сектора економіки, фінансове стимулювання розвитку внутрішнього ринку і сфери послуг) їй на це знадобиться мінімум п’ять років. У цьому випадку швидше за все відновляться імпорт і рівень заробітних плат, потім експорт і ВВП.

Трохи оптимістичніше налаштований аналітик ГК «Телетрейд» Богдан Терзі, який стверджує: за останній рік українська економіка вже показала значне пожвавлення.

«Думаю, що позитивна динаміка розвитку економіки країни збережеться в майбутньому, а український ВВП в 2018 році зросте на 2,5-2,7%, – прогнозує аналітик. – Звичайно, на сьогодні практично всі економічні показники в доларовому еквіваленті обвалилися вдвічі в порівнянні з 2013-м. Наприклад, ВВП в 2016-му становив 93,3 млрд. доларів, а в 2013-му – 183,3 млрд. Оборот експортних операцій в 2016-м – 46 млрд. доларів, в той час як в 2013-му – 86 млрд. Але все ж досягнення «домайданних» економічних показників реально, правда, для цього потрібен час. І швидше за все вийде досягти колишнього рівня розвитку зовнішньої торгівлі, особливо з огляду на те, що тільки за перше півріччя 2017 роки нам вдалося збільшити експорт майже на чверть. Якщо така динаміка збережеться, то на рівень 2013 року можна буде вийти через 5-7 років ».

Що стосується зарплат, то, каже Терзі, тут все залежить від активізації бізнесу в Україні та макроекономічного розвитку, тобто великий вплив на зарплатну динаміку надаватиме зростання ВВП країни. З огляду на вищесказане, рівня 2013 року українські зарплати досягнуть мінімум через 10 років.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018