Неділя, 22 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.22
EUR
32.47
RUB
0.430

Що змінилося в Україні з настанням 2018 року

Нововведения 2018

Прямо з січня жителів країни чекає чимало нововведень в соціальній та споживчих сферах, і порадують далеко не всі.

Пенсійна реформа: розрахунок на майбутнє

Прийнята в минулому році реформа вже повністю вступила в свої права. У цьому році для того, щоб в 60 років піти на заслужений оплачуваний відпочинок, необхідно мати мінімум 25 відпрацьованих років. Але в наступні роки цього вже буде недостатньо – в подальшому необхідний стаж буде постійно зростати на 1 рік. І ще важливий нюанс: у кого не набереться мінімально 15 років стажу, то йому державна пенсія і зовсім не призначена. Раніше, в дореформені часи, таке було можливо.

Змінилася і сама методика обчислення розміру пенсії. Наприклад, якщо в минулому році підраховували середню зарплату за три останні роки (тобто в даному випадку, за 2014-2016) з коефіцієнтом 1,35% за кожен відпрацьований рік, то з нинішнього року буде замірятися середній показник тільки за 2 року, тобто за 2016 і 2017 роки, а коефіцієнт стажу зменшиться до 1. Інакше кажучи, майбутнім пенсіонерам буде нараховано на чверть менше в порівнянні з колишньою системою підрахунку. Хоча, з огляду на те, що середня зарплата нині вище, знову нараховані пенсії можуть виявитися навіть трохи вище призначених в минулому році.

Крім того, за кожен рік стажу понад 35 років (для чоловіків) і 30 років (для жінок) пенсія збільшується на 1%. Правда, і тут є обмеження – це підвищення не повинно перевищити 1% від мінімального розміру пенсії за віком. Гарна новина чекає військових пенсіонерів: їх пенсії збільшаться в середньому на 1500 гривень.

Втім, незважаючи на все вищесказане, спокушатися не варто: за нинішні «надбавки» пенсіонерам сповна розплатяться їхні онуки, багато з яких не побачать пенсію взагалі. Так що, як каже аналітик Олексій Кущ, прийняту пенсійну реформу правильніше було б назвати депенсіонной.

Читайте також
Україна в очікуванні світових брендів

«Причина проста, – пояснює експерт. – Справа в тому, що відповідно до положень прийнятої «пенсійної реформи» років через десять вийти на заслужений відпочинок вийде лише у претендента, трудова книжка якого була відкрита разом зі свідоцтвом про народження. Так що  «реформа» – ні що інше, як механізм скидання з державного плеча надокучливого електорату, у якого в 2028 році вже не буде багаторічного «радянського» стажу, зате буде досвід довготривалого неофіційного працевлаштування в роки незалежності. З кожним роком кількість «скинутих» пенсіонерів зростатиме, і після 2028 року країна отримає компактний Пенсійний фонд на 5-7 млн ​​пенсіонерів».

Збільшення мінімалки: поки плюс 523 грн

З 1 січня в Україні збільшилася мінімальна зарплата. Правда, поки не до попередньо анонсованих президентом 4100 гривень, а до 3723 грн. Але і це, за словами експертів, додасть головного болю підприємцям, які фінансово не встигають за урядовими реформами.
У бюджеті на 2018 рік, який в перший новорічний тиждень, нарешті, став доступний на сайті Верховної Ради, з’явилося кілька нових пунктів в перехідних положеннях. Один з них – розглянути після першого кварталу можливість підвищення мінімальної зарплати до 4200 гривень.

Символічно збільшиться і розмір допомоги по безробіттю для застрахованих осіб. У 2018 мінімальна допомога для тих, хто залишилився без роботи, виросте з 1280 до 1440 гривень. Таку надбавку позначили в Фонді загальнообов’язкового державного соціального страхування України.

Обмеження швидкості: менше швидкість, більше штрафи

За законом сполучених кишень, якщо з одного з них щось видається, то в інший повинні бути збільшені надходження.

У правила дорожнього руху за пропозицією міністерства Арсена Авакова було внесено цілий ряд змін. Найбільш резонансна з них – обмеження максимальної швидкості в містах в денний час до 50 км / ч. Як обгрунтування в МВС посилаються на європейську практику – мовляв, раз крокуємо в Європу, то повинні відповідати їй у всьому. При цьому про якість самих доріг, їх освітлення і розмітку в уряді вважають за краще не згадувати.

реформы 2018

Правда, водії поки можуть не особливо дотримуватися цього нововведення, оскільки, по-перше, не визначено, хто і як буде фіксувати швидкість автомобілів, що рухаються; по-друге, навіть якщо патрульні поліцейські якимось чином доведуть перевищення швидкості, штрафувати правоохоронці права не мають! Бо відповідні зміни в кодекс про адміністративні правопорушення поки не внесені. А щоб це зробити, треба, щоб у Верховну Раду був поданий відповідний законопроект, а депутати його прийняли і відправили на підпис президенту, після чого документ повинен бути опублікований в «Голосі України». І лише після цього можна буде когось офіційно оштрафувати.

До речі, штрафи МВС запропонувало встановити суттєві. Наприклад, перевищення швидкості на 10 км / год (тобто за їзду по-старому, 60 км / год) власнику автомобіля загрожує штраф в 340 грн. Тим, хто зважиться проїхати зі швидкістю 100 км / год, доведеться розщедритися на 3400 гривень.

У таку ж суму обійдеться самовільне залишення місця ДТП (зараз 255 грн).

Військовим пощастить: оклади виростуть в рази

Відразу в 4,5 рази зростуть оклади військовослужбовців. Основне нововведення тут полягає в тому, що тепер посадові оклади військових будуть прив’язані до прожиткового мінімуму. І, відповідно, з ростом соцстандартів зарплати будуть автоматично індексуватися.

Читайте також
Економічні підсумки 2017 го: прогнози, які збулися, і несподівані сюрпризи

Також збільшаться оклади за військові звання. Наприклад, солдати будуть отримувати 560 гривень (замість 30), майори – по 1420 грн, а генерали – по 1870 грн.

А ще передбачена разова виплата військовослужбовцям при підписанні першого контракту – від 8 до 10 прожиткових мінімумів для працездатних. І зберігається надбавка за «особливості проходження служби» – це плюс до 100% посадового окладу. Так само як і щомісячна винагорода за перебування в зоні АТО. У 2018 винагорода військовослужбовцям, службовцям на лінії зіткнення, складе не менше 10 тис. гривень.

Підвищення акцизів: шкідливі звички стануть дорожче

Погана новина для курців: з 1 січня зріс акциз на тютюнові вироби. У цьому питанні Україна знову-таки прийняла рішення наблизитися до Європи. Передбачається, що щорічно акциз буде рости на 20%, поки не досягне європейського рівня в 90 євро за тисячу сигарет.

«Законопроектом пропонується внести зміни до Податкового кодексу України, – йдеться в пояснювальній записці до документа. – Зокрема, передбачено поступальне до 2025 року підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в Україні».

При цьому, наголошується в документі, відповідно до Директиви Ради ЄС, питома вага акцизу в роздрібній ціні тютюнових виробів в середньому повинна становити не менше 60%, а сума акцизного податку – не менше 90 євро за тисячу штук. У 2017-му мінімальне податкове зобов’язання для сигарет в Україні складало 21 євро (596,05 грн.) за тисячу штук.
Експерти підрахували, що акцизна частина в ціні пачки сигарет в 2018 складе 11,60 грн., що збільшить її вартість на 2-7 гривень.

Новини безвіза: плюс ОАЕ

Гарна новина для туристів: безвізових для України країн стало на одну більше!
Якщо ви любите взимку відпочивати в теплих краях, тепер це буде простіше і дешевше. З нового року (а точніше – з 31 грудня 2017 року) при подорожі в Об’єднані Арабські Емірати віза не потрібна.

Принаймні, в цьому запевняв співгромадян міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Важливий момент: скористатися безвізом зможуть тільки власники біометричних паспортів. Так що якщо у вас є кошти на відвідування Дубая або Шарджі і «біометріка», то економія на візі в 80 доларів стане непоганою надбавкою до туристичного бюджету.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018