Понеділок, 23 квітня, 2018
КУРС НБУ
USD
26.17
EUR
32.22
RUB
0.426

Україна в очікуванні світових брендів

мировые бренды

Згідно зі світовим рейтингом присутності міжнародних рітейлерів, який проводила в 2016 році міжнародна консалтингова компанія CBRE, Україна зайняла 34 місце з 61 держави світу, а показник присутності світових брендів в нашій країні склав – 30,2%. В основному це компанії середнього цінового сегмента. Безумовно, що змагатися з лідерами гонки Великобританією і ОАЕ безглуздо, однак з іншого боку – Україні і Києву, зокрема, є до чого прагнути.

Втім, відсутність офіційних брендових магазинів в державі зовсім не скасовує можливість купувати їхню продукцію за кордоном або через посередницькі фірми, які закуповують товар за кордоном і продають його з націнкою, проте воно істотно впливає на статус України як в очах її громадян, так і на міжнародній арені.

Двома роками раніше компанія GfK Ukraine опитала українців про те, прихід яких світових брендів вони очікують найбільше. Опитування проводилося серед осіб старше 18 років, які проживають в містах з населенням більше 500 тис. чоловік. За результатами інтернет-анкетування з’ясувалося, що найбільш бажаним виявилися мережа магазинів товарів для дома IKEA (46,8%) і магазини одягу H&M (39,4%). На третьому місці – дітище “яблучної” корпорації Apple Store, який набрав 30% голосів. За три роки дані соцопитування особливо не змінилися, та й ніхто з перерахованих вище торгових гігантів поки так і не зайшов в Україну.

Читайте також
Купуй українське: захист від офшорів або протекціонізм олігархів

Якщо завдяки економічній кризі і процвітаючому “сірому” ринку електроніки, появи магазинів Apple Store або хоча б віддалених натяків на їх відкриття в доступній для огляду перспективі очікувати не варто, то з першими двома позиціями рейтингу справа йде не так однозначно.

Світові бренди IKEA: четверте пришестя в Україну

Ще в 2012 році майбутній президент Петро Порошенко заявив в інтерв’ю агентству Bloomberg: “IKEA – це не тільки спосіб мати доступні якісні меблі, IKEA – це символ. Якщо компанії не дозволяють потрапити на ринок, страждає не IKEA, страждає Україна”.

Історія не дуже плідної співпраці меблевого гіганта і України налічує вже більше 10 років і почалася вона ще за часів правління Віктора Ющенка в 2005 році, коли компанія запланувала відкрити найбільший в Європі торговий центр – з парком, льодовим стадіоном і стоянкою на 8000 автомобілів неподалік від Бориспільської траси. Засновник IKEA Інгвар Компрад особисто прилетів в Україну і в ході бесіди з тодішнім президентом пообіцяв витратити на розвиток торговельної мережі близько 2 мільярдів доларів. Каменем спотикання стала позиція мера Києва Омельченка, якому не сподобалася ідея вирубки 60 гектарів лісу. За неофіційними даними, за будівництво запросили занадто великі відкати.

Три роки по тому компанія викупила земельну ділянку 64 га в Біляївському районі Одеської області і пообіцяла відкриття перший молл до 2011 року, проте будівництво було призупинено. У 2015 була зроблена ще одна спроба переговорів з київською владою про виділення площі. За словами екс-заступника голови КМДА Ігоря Ніконова, на цей раз домовитися про вирубку 40-50 гектарів лісу для забудови знову не вдалося. Самі шведи нарікали на надто високу вартість пропонованих ділянок.

мировые бренды в Украине

І ось, нарешті, в 2017 керівництво IKEA знову заявило про свій намір вийти на український ринок протягом найближчих двох-трьох років. Після декількох невдалих спроб, шведи вирішили змінити тактику і перекласти всі початкові ризики на українського партнера – покупця франшизи. “Швидше за все компанія буде розвиватися в Україні за польською моделю. Спочатку мережа відкриє декілька шоу-румів невеликій площі, а вже після цього великий гіпермаркет”, – припускає співвласник девелоперської компанії “XXI Століття” Олег Салмін.

Більшість фахівців позитивно оцінюють наслідки приходу в країну найвідомішого міжнародного бренду. “Якщо такий гігант, відомий своїм категоричним небажанням давати хабарі, все ж розглядає Україну як країну для співпраці, то антикорупційні органи працюють, життя налагоджується”, – вважає економіст Андрій Мартинюк. На думку аналітика ГК “Телетрейд” Сергія Шевчука це додасть бали на світовому ринку інвестиційної привабливості, допоможе створити нові робочі місця і змусить вітчизняних виробників меблів працювати краще.

Справедливості заради варто відзначити, що компанія вже давно співпрацює з деякими невеликими вітчизняними фабриками на Рівненщині та в Закарпатті та закуповує у них продукцію, однак питання про будівництво власних потужностей на території України навіть не піднімається. Член правління Української асоціації меблевиків Святослав Амелін вважає, що далеко не всі українські виробники хочуть співпрацювати з IKEA з огляду на низьку маржу, жорсткі стандарти і щорічний перегляд умов на користь IKEA.

Шведська компанія зі штаб-квартирою в Нідерландах IKEA – одна з найбільших в світі роздрібних мереж з торгівлі меблями і предметами домашнього вжитку. Станом на серпень 2017 ритейлер налічував 403 магазина в 49 країнах земної кулі. Річний оборот компанії за минулий календарний рік становить 38,3 мільярда євро. Порівняно дешева і якісна продукція, а також інноваційні підходи до її продажу, як, наприклад, коробки з олівцями і порожніми списками покупок на вході в фірмові магазини, допомогли здобути IKEA популярність практично у всіх куточках світу. Варто зазначити, що бренд не завжди користується безумовною любов’ю і шануванням. Злі язики розшифровують абревіатуру IKEA, як – Idioten Kaufen Einfach Alles (Ідіоти купують просто все).

Читайте також
Економічні підсумки 2017 го: прогнози, які збулися, і несподівані сюрпризи

Характерною особливістю компанії вважається її категорична нетерпимість до корупції і хабарів. Втім, людський фактор ніхто і ніколи не відміняв. Так, у 2011 році до п’яти років ув’язнення за звинуваченням у вимаганні великої суми був засуджений топ-менеджер IKEA в Росії Окан Юналан, а в 2017 Європейська комісія повідомила про свою готовність почати розслідування проти шведської компанії через підозри в ухилянні від сплати податків в розмірі 1 мільярда євро.

Світові бренди: одяг від H&M в Україні

Ще одним найбільш очікуваним в країні рітейлером є шведська компанія Hennes & Mauritz AB, що управляє мережею H&M з 4 135 магазинів в 62 країнах світу і має торговий оборот в 16,6 мільярдів доларів.

Історія просування бренду в Україні не така бурхлива, як у IKEA. У 2014 році в зв’язку з початком бойових дій на сході, питання про відкриття фірмових магазинів в столиці було заморожено і з тих пір керівництво компанії не робило ніяких заяв про відновлення роботи. Ситуація докорінно змінилася в 2017, коли, після візиту голови з розвитку нових ринків H&M Маттіаса Ламберга, стало відомо про можливе відкриття першого магазину навесні 2018-го.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський вважає політику компанії щодо України досить дивною, тому що у нас в країні широко представлені її конкуренти аналогічного цінового сегмента, що свідчить про наявність попиту і реалістичності успішної роботи в країні. У той же час шведський бренд присутній в набагато менш перспективній Грузії, де рівень добробуту схожий з українським, а кількість населення значно менше.

Читайте також
Звідкіля прилетить “чорний лебідь” у 2018 році

Вимоги всесвітньо відомих рітейлерів дуже індивідуальні і часто рішення про вихід на ринок певної країни залежить не тільки від економічних факторів або рівня корупції, а й від внутрішньої стратегії компанії. До того ж, як вважають в Асоціації рітейлерів України, вкладати гроші в країну, що знаходиться у важкій економіко-політичної ситуації, занадто ризикований крок для іноземного інвестора, а адже саме такі часи зараз переживає наша держава.

Насправді експансія світових брендів в Україні вже давно відбулася. Просто вона пройшла не в формі багатомільйонних валютних вливань в економіку або відкриття мережі молів і фабрик, а більш прозаїчно. Поки американські і європейські компанії вирішують заходити їм на наш ринок чи ні, більшість підприємств вітчизняної легкої промисловості вже давно працюють за так званою давальницькою схемою, коли відомий західний бренд або його підрядник надає замовлення, тканини, викрійки і фурнітуру, а український виробник займається тільки пошиттям.

За даними недавнього звіту міжнародної організації Clean Clothes Campaign, яка займається захистом прав працівників індустрії, в країні на підприємствах по виробництву одягу і взуття працює понад 220 тисяч українців, третина з яких отримують за 8-годинний робочий день менш 3200 гривень. В першу чергу іноземців приваблює вартість кваліфікованої праці, що залишається найнижчою в Європі. Директор JYSK (ЮСК) в Україні Євген Іваниця в одному зі своїх інтерв’ю наголошує, що девальвація гривні вигідна виробникам, особливо тим, у кого трудовитрати становлять більшу частину в собівартості. З урахуванням того, що готова продукція, яка виявилася в брендовому магазині, буде коштувати на порядок дорожче, середня вартість роботи з пошиття становить 0,5-3% від ціни готового одягу.

Ще однією привабливою статтею для іноземних брендів є дешева сировина. Так, наприклад, вищезгаданий меблевий гігант IKEA час від часу купує український ліс для виробничих потужностей, розташованих в Польщі і на Балканах. Чи варто говорити, що готові меблі коштують набагато дорожче закуповуваних хвойних і твердих порід дерева і шпони.

Поділитися в соц мережах
Залишити коментар

Вибір редакції

Без талонів і медкарт: які нововведення чекають на українців на прийомі у лікаря

13 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України №157, підписаний 26.01.2018...

19/3/2018

Вилов риби в Україні: галузь повільно зникає

Обсяг вилову водних біоресурсів українськими рибалками із 1989 року скоротився в 11 разів: з 1,1 ...

6/3/2018

Футбольні фанати і політика: точки дотику

Фанати київського «Динамо» їздили в Афіни на недавній матч Ліги Європи з місцевим клубом АЕК і оп...

6/3/2018

Кого обманює Кабмін: мінімальна зарплата в Україні виросла разом із заборгованістю по її виплаті

Другий рік в Україні відбувається помітне зростання мінімальної заробітної плати на законодавчому...

27/2/2018